Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
KrvZaBosnuMoju
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka   Sun Oct 14, 2012 3:36 am

Etnički Mješani Brakovi Smanjuju Broj Bošnjaka, Ruše Identitet Grupe i Prijete Opstanku BiH

Tuđe nećemo, svoje nedamo.
Osigurajmo da i naši potomci budu Bošnjaci.

“Primetili smo da pre i posle svake trke ljubiš krst oko vrata? – To mi je poklonio jerusalimski patrijarh Irinej prilikom mog boravka u Izraelu. Nosim ga jer sam pobožan i svako veče se zahvaljujem bogu na svemu… U crkvu idem jednom u nedelju ili dve.” – Ovo su rijeci Emira Bekrica u intervjuu za srbijanski magazin “ALO”. Sin Atifa Bekrica, Emir je inace atleticar koji na svojim rukama ima tetovazu “SRBIJA” ispisanu na cirilici, a oko vrata pravoslavni krst. On je potomak iz etnicki mjesanog braka (otac Bosnjak, majka Srpkinja) i kao na stotine hiljada drugih “mjesanaca” na prostoru bivse Jugoslavije, on je asimiliran cisto u Srbina.

Kakve koristi mi Bosnjaci imamo iz ovakvih bracnih zajednica kada se buduca pokoljenja iz tih brakova asimiliraju u druge etnicke grupe? Dali je nama Bosnjacima uopste i stalo do nase kulture, tradicije, jezika, narodnosti, domovine, njegovanja i ocuvanja naseg porijekla i vaspitavanja nase djece da znaju osnove svog identiteta?

Mjesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih. Produkt tih mjesanih brakova su u vecem broju slucajeva djeca koja bivaju pokrstena ili imaju problema sa svojm nacionalnim identitetom, jer su “neopredjeljeni”, tj. nemogu da se opredjele ni za jednu stranu; oni za sebe tvrde da su ‘Bosanci’ ili ‘Hercegovci’ i time smanjuju broj Bosnjaka na popisu stanovnistva (ovakvim pristupom Bosnjaci od relativne vecine postanu manjina u etnicki mjesanim opstinama, a teritorij takvih opstina pada u ruke Srbima i Hrvatima). Stoga, Bosnjacki narod nema nikakve koristi od onih koji se deklarisu kao “neopredjeljeni,” (ili u slicnim verzijama, “Bosanci”, “Hercegovci”, “Jugosloveni”, “Ostali” itd.) To su ljudi kojima nije stalo ni do Bosne i Hercegovine, ni do bosnjackog naroda.

Time mjesoviti brakovi vode ka asimilaciji budućih pokoljenja iz tih brakova u Srbe i Hrvate ili “neopredjeljenje”, time smanjujuci broj rodjenih Bosnjaka i povecavanjem broja Srba i Hrvata. A svi znamo da su Bosnjaci vitalni i kljucni dio opstanka Bosne i Hercegovine. Da nema Bosnjaka, BiH ne bi opstala ni dvije minute. Dobro je poznato da bi i Srbi i Hrvati radije zivjeli u sklopu svojih ‘prosirenih’ “maternjih” drzava (Srbije i Hrvatske) nego u sklopu drzave BiH koju su pokusali unistiti u prethodnom ratu.

Primjera radi, Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja, ostao je ‘neopredjeljen’. Nino planira otići iz Mostara kada diplomira. ”Ne želim za 40 godina još uvijek razgovarati o tome tko je Hrvat a tko Bošnjak. Imam potrebu za normalnijim životom, a ovdje ga ne vidim ni u budućnosti.” Znaci, on kao ‘neopredjeljen’ jedva ceka da napusti BiH. Njega niti zanima opstanak Bosne i Hercegovine niti ga zanima opstanak Bosnjaka. Sada, kakve koristi Bosnjacki narod i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesanih brakova kao sto je Nino Zelenika? Apsolutno nikakve.

Uzmimo primjer Alenke Ban, tridesetčetverogodišnje Bošnjakinje iz Mostara. Njihova kći, Ornela Ban, ima 14 godina i ‘Hrvatica’ je. Pohađa hrvatsku školu, nosi hrvatsko prezime i Alenka je pristala da se krsti premda joj je to kao muslimanki teško palo. Iako postavlja pitanje zašto njezino dijete ne može biti ‘‘i jedno i drugo”, na kraju sama kaže: ”Ne želim da bude nacionalno neopredijeljena. Znam kako je meni, vjerojatno ću do kraja života osjećati podjele i ne želim da njoj bude tako.” Sada, kakve koristi Bosnjaci i Bosna i Hercegovina imaju od ljudi iz mjesovitih brakova, kao sto je Alenka Ban koja je sebe i svoje djete prekrstila i asimilirala u Hrvate? Apsolutno nikakve.

Zar je Bosnjacima i nakon dva krvava rata, dva etnicka ciscenja i dva genocida (1941-45 i 1992-95), jos uvijek svejedno da li ce oni i njihova drzava jos uvijek postojati u narednih 500 godina?

Udruženje "Mi se Sjećamo Genocida u Bosni, 1992-95"

ZALAŽEMO SE: ↓

( 1 ) PROTIV mržnje, predrasuda ili bilo koje vrste nasilja:

( 2 ) PROTIV etnički mješanih brakova, jer vode ASIMILACIJI budućih pokoljenja djece iz tih brakova u druge etničke grupe, a BiH NEMOŽE OPSTATI bez Bošnjaka;

( 3 ) PROTIV rasipanja Bošnjaka na "Bosance", "Hercegovce" i "Muslimane," jer takvo izjašnjavanje vodi ka procentualnom smanjenju zastupljenosti Bošnjaka u opštinama i gubljenju teritorija koje smo krvlju odbranili u ratu 1992-95. Mi smo Bošnjaci;

( 4 ) PROTIV zaborava genocida nad Bošnjacima 92-95 i 41-45;

( 5 ) ZA afirmaciju bošnjačkog identiteta i bosanskog jezika;

( 6 ) ZA njegovanje običaja, kulture i historije Bošnjaka;

( 7 ) ZA jak i jedinstven bošnjački narod;

( 8 ) ZA povrat teritorija koje su Srbi oteli Bošnjacima u istočnoj Bosni.
Na vrh Go down

Etnicki Mjesani Brakovi Smanjuju Broj Buducih Bosnjaka
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1