Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Wed Jun 03, 2009 8:32 pm

U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA

Rio de Žaneiro (Rojters) – Brazilski vojni avioni uočili su juče ostatke u Atlantskom okeanu koji bi mogli pripadati avionu kompanije Er Frans koji je prevozio 228 osoba i koji se očigledno srušio u olujnom vremenu prethodnog dana.
Piloti vazduhoplovnih snaga su primijetili metalne objekte, sjedišta aviona, narandžaste bove i mrlje od goriva u vodi na oko 650 kilometara sjeverno od arhipelaga Fernando de Norona kod sjeveroistočne obale Brazila.

Brazilska mornarica je saopštila da je holandski trgovački brod u blizini i da će brzo stići. Brodovi brazilske mornarice, od kojih jedan prevozi helikopter, neće stići u tu oblast do danas.
Šanse za pronalazak preživjelih skoro da su nikakve a vlasti na listu putnika gledaju kao na popis žrtava.

„Sada je plan da fokusiramo naše napore na prikupljanje ostataka i da pokušamo da utvrdimo da li pripadaju avionu Er Frans“, kazao je pukovnik brazilskog vazduhoplovstva Horhe Amaral novinarima u Braziliji.

„Ne možemo sa sigurnošću reći da su ovo ostaci aviona. Komandni centar mora da ima najmanje jedan ostatak sa serijskim brojem kako bi potvrdio da pripada avionu“.
Tri brazilska vojna aviona tipa „herkul“ poletjela su sa ostrva Fernando de Norona, koja se nalaze 370 kilometara od obale Južne Amerike, rano juče u potrazi za tragovima aviona „erbas A330“.
Oblast je u blizini mjesta gdje je u ponedjeljak uspostavljen posljednji kontakt sa avionom kada se nalazio 565 kilometara od brazilske obale.

Ukoliko ne bude preživjelih, to će biti najgora katastrofa u 75-godišnjoj istoriji Er Fransa i najsmrtonosnija od kako su se supersonični konkord avioni te kompanije srušili 2000.
Let Er Frans 447 poslao je automatsku poruku prijavljujući električne kvarove prije nego što je nestao. Međutim, eksperti za avijaciju kažu da nemaju dovoljno infromacija da utvrde kako se jedan moderni avion sa odličnim bezbjednosnim performansama kojim su upravljala tri iskusna pilota mogao srušiti.

„Treba razmotriti sve scenarije“, kazao je francuski ministar odbrane Herv Morin. „Ne možemo odbaciti terorizam budući da je terorizam glavna prijetnja za zapadne demokratije, ali u ovom trenutku ne postoji nijedan elemenat koji ukazjuje da je ova nesreća uzrokovana terorističkim činom“, dodao je Morin.

Na letu je bilo 216 putnika 32 nacionalnosti, uključujući sedmoro djece i jednu bebu. Šezdeset jedan putnik su bili Francuzi, 58 Brazilaca i 26 Njemaca. U avionu je bilo i 12 članova posade.
Francuski ministar Žan Luj Borlu je kazao da je sada ključno locirati crne kutije koje su programirane da emituju signal 30 dana. „Ovo je trka sa vremenom“, kazao je Borlu za radio RTL.
Očajnim rođacima putnika na aerodromima u Riju i Brazilu pomažu grupe psihologa.
Francuska kompanija za proizvodnju električne opreme CGED saopštila je da je deset zaposlenih u toj firmi bilo u avionu sa partnerima nakon što su na godišnjoj lutriji kompanije osvojili putovanje u Brazil.

Portaprol Er Fransa je u ponedjeljak saopštio da je udar groma možda uzrokovao tragediju. Međutim, eksperti za avijaciju kažu da su takvi udari u avione uobičajeni i da ne mogu objasniti zašto se srušila jedna moderna letjelica.
Eksperte zbunjuje činjenica da nije bilo nikakvog poziva u pomoć, niti signala koji se automatski odašilju u vanrednim situacijama.

„Bilo bi veoma neuobičajeno da su se svi sistemi komunikacije pokvarili odjednom“, kazao je Dejvid Glivi iz konsultantske grupe za bezbjednost u avijaciji sa sjedištem u Britaniji. „To bi nagovijestilo da se dogodilo nešto katastrofalno“.
Morin je kazao da je Francuska poslala tri aviona i dva broda da traže nestali erbas. Sjedinjene Države su pristale da stave na raspolaganje satelite kako bi pomogle u lociranju mjesta nesreća. Kompanija Er Frans je saopštila da je avion, koji je imao motore „dženeral elektriks“, pušten u rad u aprilu 2005. Posljednji put je servisiran u hangaru u aprilu ove godine.

Potraga za crnom kutijom jedna od najtežih u istoriji

Pariz/London (Rojters) – Uočavanje mogućih ostataka nestalog aviona kompanije Er Frans nagovještava početak onoga što bi moglo postati jedna od najtežih operacija u istoriji u cilju pronalaženja sveznajuće „crne kutije“.
Kutija, koja se zapravo sastoji od dva odvojena uređaja koji sadrže snimke sa glasovima pilota i podatke sa instrumentima, nudi najbolju šansu da se otkrije zbog čega je avion nestao u oluji na putu za Pariz sa 228 ljudi u njemu.

Naprave su dizajnirane tako da šalju signale kada udare u vodu, ali njihovo lociranje predstavlja jedan od najtežih zadataka tog tipa od potrage za Titanikom i u najboljoj varijanti moglo bi potrajati nekoliko mjeseci, tvrde eksperti.
Ukoliko su kutije u vodi na dubini na kojoj se strahuje da jesu od 4.000 metara ili čak više, podmornice bez posade će biti testirane do svojih krajnjih granica. Ipak, nakon nesreća u prošlosti ostvaren je napredak u opremi što uliva nadu da će se ipak saznati šta se dogodilo.
„Postoje dobre šanse da je rekorder i dalje čitav, ali glavni problem ostaje njegovo lociranje“, kazao je Derek Klark, direktor kompanije Diveks koja dizajnira i pravi vojnu i komercijalnu opremu za ronjenje.

„Ako se sjetite koliko je bilo potrebno da pronađu Titanik i imate u vidu da su ovi ostaci manji, onda znate da tražite iglu u plastu sijena. Radi se o velikoj oblasti koju treba istražiti i mogli bi biti potrebni mjeseci da se sonarima istraže dubine“.
Crne kutije imaju odašiljač koji se aktivira kada se rekorder potopi u vodu. Odašiljač može da šalje signal sa dubine od 4.300 metara.

U izvještaju američke mornarice zasnovanom na sličnim nesrećama, koji je objavljen u skladu sa Zakonom o slobodnom protoku informacija prošle godine, kaže se da je moguće izvući ostatke aviona uključujući i crne kutije sa dubine do 6.000 metara.
Navedeni su napreci u tehnologiji od 80-ih godina poput novog softvera i akustičnih odašiljača koji ukazuju na poziciju pod vodom. Crna kutija je nađena nakon nesreće aviona kompanije Er Indija, koji je eksplodirao kod irske obale 1985. godine. Uređaji su izvađeni sa dubine od oko 2.000 metara u potrazi koja je trajala više od dvije nedjelje.

Dvije godine kasnije, avion južnoafričke kompanije srušio se u Indijski okean u blizini Mauricijusa, što je izazvalo potragu na najvećoj dubini koja je ikada sprovedena, a istražitelji su izvukli rekorder sa glasovima pilota nakon potrage od tri mjeseca sa dubine od više od 4.200 metara.
Bez obzira na izazove, eksperti u industriji kažu da su ulozi preveliki da bi se odustalo od potrage. „Ne znati je potpuno neprihvatljivo za Erbas i avijaciju generalno“, kazao je Dejvid Lermont, urednik časopisa „Flajt internešnl“.

vijesti

Na vrh Go down
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Thu Jun 04, 2009 1:38 pm

zalosno ...
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Thu Jun 04, 2009 5:48 pm

Zhalosno, Subhan'Allah

Nego, sinoc na vijestima javljaju kako trebaju ispitati da nije kakva bomba bila, jer je navodno, mjesec dana ranije bila uzbuna kako je podmetnuta bomba u drugom avionu iz iste kompanije ....

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Fri Jun 05, 2009 9:41 am

Ma sada gataju o svemu i svacemu - kao da je napad bio od kolumbijanske mafije na jednog putnika (da, da, zato mora citav avion da strada).

Katastrofa - od toga me najvise bilo strah kad sam letila od amerike nazad za svicarsku. Bili su neki problemi iznad atlantiku i ja u sebi pomislih "e ako sada nastradamo, necu nikad imati svoj mezar"
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Wed Jun 24, 2009 6:11 pm

shadowless (citat):
Ma sada gataju o svemu i svacemu - kao da je napad bio od kolumbijanske mafije na jednog putnika (da, da, zato mora citav avion da strada).

Katastrofa - od toga me najvise bilo strah kad sam letila od amerike nazad za svicarsku. Bili su neki problemi iznad atlantiku i ja u sebi pomislih "e ako sada nastradamo, necu nikad imati svoj mezar"

Hehehe kada smo mi imali probleme,ja sam ti izucila sve dove sto sam znala dok nije prestao da se trese avion.Misljenja sam ti ako mi je sudnjeno da poginem iznad atlantika i onako ne mogu nista promijeniti zato ne panicarim,hehehe dosta sam panicara imala oko sebe.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: U ATLANTIKU PRIMIJEĆENI OSTACI KOJI BI MOGLI PRIPADATI NESTALOM AVIONU ER FRANSA   Today at 5:30 pm

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1