Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Thu May 28, 2009 10:45 pm

Pitanje:

Imala sam dugo prijateljicu, koja je imala vjeru katoličku, jedan dan mi je rekla da je učila u vjeronauki da se u Islamu smije tući žena, ako ne ispuni dužnost prema čovjeku? Ako ga ne sluša? Ne radi ono što on kaže i želi ... Kao da nema nikakvog prava? Dugo tražim odg. Ako je moguće da mi odgovorite?

Hvala unaprijed!

Odgovor:

Ovo je jedno od najosjetljivijih pitanja u islamu. Islam je vjera po mjeri čovjeka. Svi njegovi propisi i zakoni su u korist i za dobro čovjeka. On jednako poštuje i muškarca i ženu. Jednakost spolova je u potpunosti zastupljena.

Vaša prijateljica je najvjerovatnije mislila na kur'anski ajet u kome Allah kaže: „A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite!...“ (En-Nisa, 34) Međutim ovaj ajet se tumači na slijedeći način:

Pojam “nušuz” spomenut u ajetu u prijevodu kao neposlušnost, doslovno “protivljenje”, obuhvaća zlonamjerno ponašanje žene prema svome mužu ili muža prema svojoj ženi, uključujući i ono što danas obilježavamo s “duševnom okrutnošću”; u odnosu na muškarca znači i “zlostavljanje” – u tjelesnom smislu – žene.

Radi se o specifičnoj vrsti neposlušnosti gdje supruga namjerno i bez razloga provocira, izaziva i otkazuje poslušnost mužu u stvarima u kojima je dužna zbog funkcionalnosti braka biti poslušna. Tada je mužu prema ajetu dozvoljeno da postupi prema sljedećem redoslijedu: 1) opominjanje, 2) seksualna suzdržljivost (dakle, u pravilu najmanje jednu noć) a potom tek 3) kazna. Udaranje u afektu je u svakom slučaju zabranjeno.

Muž je glava i gospodar kuće i porodice – zbog svoje prirodne sposobnosti i odgovornosti za opskrbu porodice. On ima pravo da od svoje supruge traži poslušnost i saradnju, pa, prema tome, njoj nije dozvoljeno da se pobuni protiv njegova autoriteta, čime prouzrokuje razdor. Bez kormilara, lađa domaćinstva će posrtati i potonuti.

Ako muž primijeti da njegova supruga sve više pokazuje znakove neposlušnosti i pobune protiv njega, on treba da je na jabolji način popravi lijepim riječima, ljubaznim savjetovanjem i mudrim upućivanjem. Ako ovakav način ne pomogne, on treba da spava odvojeno od nje nastojeći da probudi njezin ženski nagon – kako bi mogla biti povraćena vedrina i mir i ona mu uzvratila na harmoničan način.
Ako, pak, ni na ovaj način ne bi uspio, njemu je dozvoljeno (ali ne i naređeno) da je blago udari rukom izbjegavajući njezino lice i druge osjetljive dijelove i to je lijek za neke žene u nekim situacijama i u nekoj mjeri. Udariti ženu u lice je zabranjeno zato što je to uvreda za njen ljudski dignitet, a osim toga, to je opasno po najljepši dio njezina tijela. Ali ni u kom slučaju on ne smije pribjeći šibi ili nekom drugom sredstvu koje bi prouzrokovalo bol ili ranjavanje.

Kao što je vidljivo iz autentičnih predaja, sam je Poslanik odlučno prezirao pomisao da se udara žena i više nego jednom je rekao: “Zar je nekom od vas zaista moguće udarati ženu kao da je robinja, a navečer ići k njoj?” (El-Buhari i Muslim) Slijedom jedne druge predaje zabranio je uopće tući žene: “Nikad ne udarajte sluškinje (robinje) Božije!” (Ebu Davud, En-Nesai, Ahmed ibn Hanbel)
Uvijek je bolje upozoriti, ili učiniti nešto slično upozorenju: i dokle god je moguće postići cilj upozoravanjem, nikakva upotreba sile nije dozvoljena zato što sila proizvodi mržnju, i mržnja šteti skladnom životu koji se traži u braku. Sila se primjenjuje samo kada se boji grijeha prema Allahu.

Hfz. mr. Senaid Zajimovic

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Fri May 29, 2009 7:39 pm

Drugi segment "odvajanje u postelji" me uvijek buni, jer nekako to više dođe kao meni kazna a ne ženi,hehe
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Sat May 30, 2009 1:21 am

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Mon Jun 01, 2009 11:46 pm

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
takvaran
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Tue Jun 02, 2009 10:17 pm

zenske su krive... nema vise hrvatska....
ljudi su zrtve...pusu, piju, drogiraju se ko krave.....

meni je voditelj najjaci

odavno se ovako nisma smijo

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Wed Jun 03, 2009 9:29 pm

Poslanikova,s.a.v.s, ljubav prema Aisi, r.a,

Aiša, r.a., prenosi sadržaj dijaloga koji je tekao između nje i Poslanika, s.a.v.s., kada ga je jednom prilikom upitala: 'Kakava je tvoja ljubav prema meni?' Poslanik joj je odgovorio: 'Ona je poput... čvora na užetu!' Poznato nam je da čvor na užetu zna biti izuzetno čvrst tako da ga je skoro nemoguće razvezati. Upravo ovako Poslanik, s.a.v.s., pojašnjava svoju ljubav prema supruzi. Aiša, r.a., nastavlja dalje i pita: 'U kakvom je stanju čvor sada?! Poslanik, s.a.v.s., bez oklijevanja, potvrđuje svoju veliku ljubav i kaže: 'Čvor je kao što je i prije bio!' Dakle, njegova ljubav je ustrajna, konstantna, velika i to svojoj supruzi daje do znanja. Nema sumnje da su te riječi imale ogroman značaj za Aišu, r.a. Koliko su samo sreće i smiraja unijele u njenu dušu. Koliko se to odrazilo na njenu predanost i iskrenost prema svom mužu u čiju ljubav nije sumnjala, jer je bila uvjerena da je njegova miljenica među ženama Muhammeda, s.a.v.s. Sigurna je bila da je osjećaj ne vara jer je čula Poslanikove, s.a.v.s., riječi upućene njoj kada je obavještava da je 'njena prednost nad ostalim ženama kao prednost serida (vrsta hrane koja se pripremala kao posebna počast) nad ostalom hranom.' Na nama je da slijedimo postupak našeg najvećeg učitelja i naučimo se da svakodnevno izražavamo svoje osjećaje prema supružniku. Ovaj savjet nam je posebno bitan nakon što bolje upoznamo psihu supružnika, jer ćemo uvidjeti da se muškarac i žena uveliko razlikuju u izražavanju svojih osjećaja. Žena, kada voli, ona će to vrlo lahko kazati i to stalno ponavljati. Koristiće više fraza da bi iskazala svoje osjećaje, poput 'trebam te', 'bojim se da te ne izgubim', 'jedva čekam da te vidim', i dr. Međutim, muškarac svoje osjećaje izražava na potpuno drugačiji način. On, ako želi reći supruzi da je voli, iskazat će to kroz određena djela i postupke, a rijetko kada će to verbalno izraziti. Kada krene kući on će, kao znak ljubavi, kupiti supruzi cvijeće, kolač, čokoladu, nešto od namještaja, itd. To je njegov izraz ljubavi i supruga to treba pravilno razumjeti. Muhammed, s.a.v.s., je svojim postupcima pokazao da treba da prevaziđemo tu psiholišku barijeru i na najednostavniji, verbalan način, iskažemo ljubav prema supružniku. Obično je ženi dovoljno da joj na jasan način kažemo koliko je volimo. Ibn Asakir bilježi predaju od Aiše, r.a., koja je, kao i svaka žena, imala potrebu da sluša izraze ljubavi od svog supruga, te ga pita o njegovj ljubavi prema njoj. Poslanik, s.a.v.s., joj odgovara: 'Ne brine me što ću umrijeti nakon što sam saznao da si ti moja supruga u Džennetu!' Možemo li zamisliti kako se Aiša, r.a., osjećala nakon što je čula ovako jasnu poruku sigurne ljubavi na oba svijeta?! Ne sumnjamo da je to ostavilo ogroman pozitivan trag na psihu Aiše, r.a., i sigurno povećalo njenu ljubav prema suprugu. Zaista, koliko se života, koliko duša, koliko ubjeđenja promijenilo zbog ljubavi! Poznatog ashaba Tufejl bin Amra, r.a., nakon što je primio islam, i vratio se kući, na kućnim vratima ga dočekuje supruga, kao i obično. Kada mu se približila, kao što supruga prilazi svome mužu, on joj reče: 'Ti si meni postala haram!' 'Zašto!?' – upita ga. Odgovori: 'Primio sam islam!' Na te njegove riječi ona kaza: 'Ti si moj, a ja sam tvoja. Tvoja vjera je i moja vjera!' Onda je izgovorila šehadet i zvanično primila islam. Zar ovo nije iskazivanje ljubavi zbog koje je promjenila vjeru?! Kolika bi naša sreća u braku bila kada bi nam ovi primjeri bili osnova na kojoj bismo gradili svakodnevnu komunikaciju sa supružnikom?! Koliko bismo sretni bili kada bismo primjenili praksu naših prethodnika u odnosu prema supružniku?! Koliko sebi možemo pomoći ako ideju kreativnosti nešeg odnosa prema supružniku budemo crpili iz života Muhammeda, s.a.v.s., i njegovih uzoritih ashaba!?

prof. Muharem Adilović

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu   Today at 1:15 pm

Na vrh Go down

Osjetljiva pitanja: udaranje zene u Islamu
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1