Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Fri Jan 30, 2009 1:04 am

HRVATSKA NOVA TV JAVNO SE IZVINILA JEVREJSKOJ ZAJEDNICI ZBOG KOMENTARA KNJIŽEVNICE I NOVINARKE

Zagreb/Rijeka (Beta) - Hrvatska Nova TV javno se juče izvinila jevrejskoj zajednici i "svima koji su se mogli naći uvrijeđenima" zbog komentara novinarke i književnice Vedrane Rudan u "IN magazinu", a njoj je otkazala saradnju. Pored Rudanove, suspendovan je i urednik emisije IN magazin Daniel Delale. Vedrana Rudan je u komentaru u utorak veče, kako su prenijeli gotovo svi hrvatski mediji, "uporedila rat u Gazi s holokaustom i u tom kontekstu pomenula Anu Frank, koja se u svojoj knjizi pitala 'kad će Jevreji prestati da budu Jevreji i postati ljudi'". Na njene stavove prvi je reagovao predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, koji je juče na saborskom Odboru za ljudska prava i prava nacionalnih manjina ocijenio da je riječ o "vrijeđanju Jevreja komentarom strašnijim od antisemitizma". Riječka kjnjiževnica odgovorila je da "očigledno nije bila ispravno shvaćena". "Nikad u životu nisam govorila jezikom mržnje.... U svom komentaru za Novu TV iskazala sam ljubav i prema Jevrejima i prema Palestincima i mislim da je većina televizijskih gledalaca to tako i shvatila", objasnila je.
Povodom otkazivanja saradnje sa Novom TV, Rudanova je u saopštenju dostavljenom Hini navela da je njen "strašan zločin" to što je "u jednoj TV emisiji objavila imena i prezimena ubijene palestinske dječice iz Gaze".
"Zbog toga sam dobila otkaz. Bojim se. Molim one koji su mi dali otkaz da budu milostivi. Ne ubijte mi decu, ne razvalite mi kuću raketom. Zahvalna Vedrana Rudan", dodala je. Nova TV u saopštenju je navela da "najoštrije osuđuje bilo kakvu vjersku, nacionalnu ili drugu netoleranciju i govor mržnje za koji nema mjesta u njenom programu", precizirajući da je Vedrana Rudan "govorila rječnikom koji nije u skladu s etičkim i novinarskim normama" i da je "iznijela svoj lični stav, a ne stav televizije".
Komentar Rudanove u "IN magazinu" juče su osudili i zagrebačka Jevrejska opština i Jevrejska vjerska zajednica Bet Israel u Hrvatskoj.

vijesti

Za Veranu Rudan

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Tue Feb 03, 2009 11:00 pm

Pred židovskim organizacijama - ničice na koljena

Židovske organizacije, čini se, nisu shvatile brutalnu istinu koju je javnosti predočila Vedrana Rudan.
Vedrana Rudan, spisateljica i kolumnistica, iznimno britkog i drskog jezika, u utorak je izgubila posao jer je rekla brutalnu istinu o onome pred čime cijeli svijet zatvara oči i pravi se da se ne događa. Ispričala je svoju priču i svoje viđenje o ratu u Palestini, o malenom dječaku koji je poginuo u raketiranju pojasa Gaze.
U govoru koji je izrekla u IN Magazinu Nove TV Vedrana Rudan osvrnula se i na svoje podrijetlo, na svog djeda koji je ubijao u Jasenovcu pitajući se treba li i ona odgovarati za njegove zločine i cijeli život nositi tu stigmu. Čini se, kako je na kraju sve ispalo, da treba. Čini se da je Vedrana Rudan ipak bila u pravu kad se usudila drznuti svojim žestokim komentarom u Izrael. Pokazali su joj da se to ne smije. Tko se to usudi, ostane bez posla.

Palestinski dječak kao sinonim za Annu Frank

Mali dječak čija se fotografija pojavila na kraju priloga, uokvirena u crnu sliku, bila je Vedrani Rudan sinonim za Annu Frank. Ime mu je bilo Yahya Hayek. Njegovo beživotno tijelo pod ruševinama u pojasu Gaze, nakon raketiranja izraelske vojske, morala je identificirati njegova baka. Koja je, zbog činjenice da ga je mogla identificirati, odnosno prepoznati, rekla kako će izraelskim vođama poslati zahvalnicu za njihove ljubazne i humane geste.

S pravom se pitala Rudan zašto svi znaju tko je Anna Frank, a nitko ne zna ime malog Palestinca koji je također bio nevina žrtva. Nitko ne poriče, rekla je i sama Rudan, patnje židovskog naroda koje je prošao u doba nacizma i fašizma, nitko ne poriče holokaust, ali treba li zbog toga cijeli svijet, nakon 80 godina, ničice padati na koljena pred Izraelom. Drugim riječima, Izraelu se treba sve praštati i mogu raditi što žele jer su prije 80 godina, dakle prije gotovo cijelog jednog stoljeća, prošli najtežu patnju.

Izrekla je Rudan i jednu rečenicu koju su židovske organizacije, ali i državne, poput Savjeta za nacionalne manjine, žestoko osudile. Citirala je rečenicu iz dnevnika Anne Frank:

- Neka Židovi prestanu biti Židovi i postanu ljudi.

Upravo su tu rečenicu židovske organizacije osudile i skočile na nju, uopće ne sagledavajući kontekst cijelog priloga i Rudaničinog govora. Tu je rečenicu književnica upotrijebila kao sinonim za patnje Yahye Hayeka koji je poginuo u napadu, kao i za mnogu drugu palestinsku bezimenu djecu koja su stradala u izraelskim brutalnim napadima (op.a. Izrael sigurno nitko neće optužiti za prekomjerno granatiranje).

Govor na rubu mržnje

- Vedrana Rudan u toj je emisiji izašla s komentarom na rubu govora mržnje, strašnijim od antisemitizma - zaključio je Aleksandar Tolnauer, predsjednik Vijeća za nacionalne manjine i član židovske organizacije.

Dakle, komentar Rudan je na rubu govora mržnje, smatra Tolnauer, ali ostaje pitanje zašto se, primjerice, nije javio kada je zadarski gradonačelnik Živko Kolega skinuo sve zastave sa zadarskog trga zbog samo jedne - one srpske. Zašto su sve državne institucije gotovo šutke prešle preko toga,zašto su svi mlakim riječima osudili kamenovanje automobila vlasnika srpskog Hemofarma... Nije li i to govor mržnje?

Zašto iste te židovske organizacije nisu osudile napade Izraela na Gazu, zašto nisu osudile ubijanja nevine djece i ljudi? Jesu li židovske organizacije i njihovi pripadnici u Hrvatskoj zaista toliko ugroženi?

Antisemitizam u Hrvatskoj

- Nažalost, gospođa Rudan je manifestacija jedne šire bolesti koja se manifestira u hrvatskom društvu, a to je antisemitizam - istaknuo je predsjednik Židovske vjerske zajednice Bet Israel Ivo Goldstein.

Antisemitizam u hrvatskom društvu? Antisemitizam, ne ulazeći u povijesno značenje te riječi kao i njezinu podjelu, znači neprijateljstvo prema Židovima. Jesu li Hrvati i ljudi drugih nacionalnosti koje žive u Hrvatskoj antisemitski raspoloženi prema Židovima i na čemu se točno temelji ta Goldsteinova tvrdnja?

Vedrana Rudan na svoj je osebujan način, bez uporabe diplomatskog jezika, osudila napade Izraela na pojas Gaze, dan pred obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. I to s razlogom. Ili, kako bi rekao Sir Gerald Kaufman, član britanskog Parlamenta, porijeklom Židov:

- Izraelska vlada bezobzirno i cinično iskorištava krivnju koju oni koji ne pripadaju židovskoj rasi osjećaju zbog pokolja Židova tijekom holokausta kao opravdanje za svoje ubijanje Palestinaca... Izraelci impliciraju da su židovski životi dragocjeni, ali životi Palestinaca se ne broje... Na Sky Newsu prije nekoliko dana, glasnogovornica izraelske vojske Livovich upitana je o izraelskom ubijanju, u to vrijeme, 800 Palestinaca. Odmah je odgovorila "500 od njih su bili militanti". To je bio odgovor nacista.

Nedodirljivi nadljudi

Tome se može dodati i izjava za Reuters Richarda Falka, posebnog istražitelja UN-a koji je poslan na Bliski istok kako bi istražio stanje ljudskih prava u sukobu Izraela i Palestine i koji je zaključio kako je izraelska vojska počinila ratne zločine u pojasu Gaze. Falk, koji je podrijetlom Židov, usporedio je situaciju u Gazi sa varšavskim getom u kojem su bili Židovi tijekom Drugog svjetskog rata i koje su Nijemci sustavno izgladnjivali.

Upravo na to je svojim komentarom željela upozoriti Vedrana Rudan.

No čini se kako na kraju proizlazi samo jedno. Židovske su organizacije uspjele u javnosti stvoriti od Židova ono što je Hitler želio stvoriti od Nijemaca - übermensche. Nadljude, nedodirljive.

Izvor: javno.com

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Wed Feb 11, 2009 2:55 am

Svaka joj cast
Na vrh Go down
aga
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Thu Feb 12, 2009 2:12 pm

cao ja sam nov na ovom forumu pa da se ubacim na ovu diskuziju zto se tice tog uticaja zidovskog lobja u svijetu tu nema teme da je veliki no mene uvjek cudi kako ima tako veliki uticaj na njekeke evropske zemlje koje aman bas nista nemaju sa otim genocidom u drugom svjetskom ratu i ja imam neki osjecaj da iz godine u godinu njihov utecaj raste naprimjer ja zivim u njemackoj prije 11 septembra u ny imalisu njemacki politicari kolko tolko slobode da kritiziraju izrael ali danas mora svaku rijec koju kaze o konfliktu u palestini dobro da razmisli ili ga more kostati njegovu glavu mislim politicku glavu
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Thu Feb 12, 2009 3:51 pm

Vedrana ispade bolji chovjek od 90% nashih boshnjaka koji su na istim poslovnim pozicijama kao ona. Svaka joj chast na hrabrosti da iskazhe istinu !

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
nizaheta
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Thu Feb 12, 2009 5:04 pm

NAPAD NA ISLAM NEKAD I SAD
Zar je trebalo tako uzoritu ženu kao što je Ajša, žena Muhameda a. s., majka pravovjernih (ummul mu`minin), prikazati kao razvratnicu, da bi je zajedno sa Kleopatrom, Lukrecijom i drugim preporučili našim ženama

Objavljivanje knjige „Dragulj Medine“ nedavno je izazvalo mnogo reakcija u Srbiji. Jedni su se bunili što su im povrijeđena osjećanja, a drugi su se borili za prava onih koji vrijeđaju druge. Tu se oglasio i zaštitnik prava građana, ali u ovom slučaju samo onih koji vrijeđaju, a ne onih koji su povrijeđeni. Navodni zaštitnik se sjetio muslimana i Islamske zajednice samo onda kada su napadnute njihove svetinje. Pomislio bi neko da je reagovao da ih zaštiti, ali moramo ih razočarati, reagovao je da se obezbijedi da se nesmetano omalovažavaju i blate.
Islamska zajednica je bila meta mnogih drugih navodnih zaštitnika prava blatitelja. Ona je predstavljena u Srbiji kao fundamentalna, radikalna i ko zna kakva sve ne, samo zato što je iznijela svoj stav. Samo zato što je kazala da to vrijeđa muslimane. Mnogi su gromoglasno uzviknuli da je prešla svoja ovlaštenja. Nije ni to smjela reći. Preko noći je blatitelj proglašen žrtvom svojih žrtava.
Danas „Dragulj Medine“ nije samo problem Srbije, on je postao globalni problem, ili je objavljivanje te knjige dio globalnog plana koji traje već decenijama. U prilog tome navest ćemo zanimljiv tekst objavljen u „Glasniku“ Islamske zajednice iz 1968. godine, koji ima veze sa ovim što se danas dešava. Objavljen je u rublici Pitanja i odgovori. Zanimljivo je da, i pored tadašnjeg totalitarnog režima, niko nije osudio stav Islamske zajednice u SFRJ, koja je oštro osudila objavljivanje slične sadržine. Danas u dvadeset prvom vijeku nameće se pitanje da li smo to napredovali ili, ne daj Bože, zaostali.
Pitanja i odgovori – Glasnik Vrhovnog islamskog starješinstva u SFRJ 1968. god

Fejzulah-ef. Hadžibajrić iz Sarajeva piše:

Nedavno me je susreo jedan intelektualac i pitao o nekim elementima iz života hazreti Aiše, radiallahu anha, koje je pročitao u knjizi „Ajša - najmilija Muhamedova žena“, napisao Kurt Fišer, preveo Jovičević, Beograd, Rad, 1966. Pošto sam mu odgovorio kako sam znao, knjigu sam uzeo na čitanje.
U pobijanju ove knjige napisala bi se cijela knjiga.
Molim da se u Glasniku VIS-a u rubrici „Pitanja čitalaca“ kaže da je sadržaj knjige neistina.

Odgovor:
Može se sasvim kategorički reći da do danas na našem jeziku nije ništa lažnije, sramnije i bestidnije objavljeno o Muhamedu a.s. i drugim najistaknutijim ličnostima islama nego što je knjiga „Ajša“. Teško je vje¬rovati da i u svjetskoj literaturi postoji uvredljiviji i bezočniji pamflet od „Ajše“. Malo je reći za ovo djelo da predstavlja najobičniju klevetu i najordinarniju izmišljotinu. Ovo je nešto više od svega toga. Ono, bez sumnje, krije u sebi elemente podle podvale. To je svjestan pokušaj da se na jedan nedostojan način najsvjetliji likovi islama prikažu neupućenim čitaocima u najcrnjoj slici. Dosta je samo da se „Ajša“, majka pravovjernih, prema kojoj svi muslimani iskazuju najveće poštovanje, prikazuje kao obična razvratnica. Svrstana je u red najvećih razvratnica svih vjekova, kao što je Kleopatra, Lukrecija Bordžija, Nepertita itd.
Mi ne kanimo ovdje polemizirati sa autorom „Ajše“ Kurtom Fišerom, jer smatramo da za to nema potrebe. Vjerujemo da je malo ko imao strpljenja da do kraja pročita ovu knjigu. Dovoljno je bilo pročitati samo par stranica, pa da čovjek uvidi svu besmislenost daljeg čitanja. Više je nego očito da nema nikakve potrebe pobijati sadržinu knjige. Svakom je potpuno jasno da je ta sadržina puka zlonamjerna izmišljotina, sračunata na određene efekte.
Nas, međutim, interesira ovom prilikom jedna druga stvar: interesiraju nas motivi izdavačkog preduzeća „Rad“ pri izdavanju ove i sličnih knjiga. Naime, ovo je preduzeće kao posebno izdanje „Biblioteke Femina“ izdalo knjige Ajša, Kleopatra, Lukrecija Bordžija, Nepertita i Šeherzada. Ovo izdanje je upriličeno za 8. mart - Dan žena da bi moglo poslužiti kao prigodni poklon ženi. U tom smislu je i reklamirano i preporučeno muževima kao dobar dar ženi. Na stranu sada „Ajša“, kao uvreda svim muslimanima, ali zar ovakav poklon neće predstavljati uvredu za sve naše žene i sve naše domove. Znači li to da preduzeće „Rad“, time što je odabralo ove knjige kao poklon našoj ženi, ističe Kleopatru, Lukreciju Bordžiju, Nepertitu, kao primjer i kao uzor žene. Teško je to vjerovati, ali još teže razumjeti i shvatiti smisao ovih poklona.
Zar je trebalo tako uzoritu ženu kao što je Ajša, ženu Muhameda a.s. „majku pravovjernih“ (ummul mu’minin) prikazati kao razvratnicu, da bi je zajedno sa Kleopatrom, Lukrecijom i drugim preporučili našim ženama.
„Rad“ bi morao znati da našem socijalističkom društvu nisu potrebne Kleopatre niti Lukrecije Bordžije. Našim domovima ne trebaju takvi uzori. Niko od nas ne bi želio da ima takvu ženu. Nudeći ovakve knjige preduzeće „Rad“ je moglo samo uvrijediti naše žene, majke, sestre i kćeri.
Ne možemo a da ovom prilikom ne upozorimo na činjenicu da se u našoj izdavačkoj djelatnosti ne poklanja dovoljna pažnja moralnom odgoju mladih generacija. Stvaranjem boljih materijalnih uslova, što se postiže u socijalizmu, omogućava da se savremeni čovjek sve više odaje strastima i iživljavanju. Otuda izvjesna čudna ponašanja kod naših ljudi. Otuda pojava bitlsa, čupavaca, čudnog seksualnog ponašanja itd. U tom svjetlu, po svoj prilici, treba gledati i na slučaj izdavanja pomenutih knjiga, jer se vjerovatno računalo na takvu sklonost savremenog čovjeka. Slično je sa programima radija i televizije, kao i sa sadržinom filmova. Dobija se utisak kao da se sve ovo orijentisalo na jačanje i izazivanje onog čulnog, nagonskog, nižeg, životinjskog u čovjeku, a ne onog višeg, ljudskog, božanskog.
Postaje sve očitije da se orijentacija savremenog čovjeka na materiju sve više pretvara u negaciju duhovnih vrijednosti, što već sada izaziva oštre krize i dosta krupne deformacije u razvoju ljudske misli. U oblasti duhovnog života mnogo brže se ruši staro klasično nego li se podiže novo. Tako se čovječanstvo našlo u jednom vakumu, koji može da ima vrlo teške posljedice. Mi već sada osjećamo prisutnost ovih posljedica, koje nas najozbiljnije upozoravaju na neminovnu potrebu preduzimanja odgovarajućih mjera kako bi se ispunio pomenuti vakum i kako bi duhovna komponenta u ljudskom razvoju zauzela svoje mjesto.
U tom se najprije mora poći od doma, porodice. Naš dom treba postaviti na mnogo solidniju i čvršću moralno-etičku osnovu. Žena kao majka predstavlja glavni stub porodice i doma. Ona mora biti nosilac moralnih vrijednosti, kako bi ih mogla unijeti i usaditi u one nježne nevine i čiste duše.
Nama je jasno da tu svetu funkciju ne mogu obaviti uzori ala Kleopatra, Lukrecija Bordžija i sl., kakve uzore preporučuje „Rad“ našim ženama i majkama.

Mr. Balić Hajrudin
Na vrh Go down
aga
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Thu Feb 12, 2009 5:16 pm

ima toga danasnji svjet meni se cini nezna sam kudace sve se nekako na glavu okrenulo kad pogledas na mladu raju tu se nezna vise po kome da se orientisu ne mislim samo o nasim nego i o drugim nacijama sve je nekako naopako ljudi nemaju orientacije jedin orijentacije sto ima su one stuhe iz danasnjeg turbo folk gluposti vasno imaj sise a pjevati ah samo guzaj
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vedrani Rudan otkaz zbog govora mržnje   Today at 1:19 am

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1