Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Pokrivanje zhena - Zashto ?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:05 pm

Ćafir ko ćafir... Žene njihove se oblače kako se jedan muškarac nikad ne bi obukao, gdje je tu stid? Na kraju mu krivo kad neko namigne "njegovoj" ženi. Nema on šta muslimankama da kaže, muslimanke nisu trofeji od mesa, pa da se skidaju. Takvi ljudi su zagrezli u nemoralu, pa im je mozak upside down. Smetaju mu kratke pantole kod braće, a ne smetaju mikro-suknje iznad koljena.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:07 pm

Hajren brate.. tako je zalosno stanje.
SubhanAllah mene bude stid kad izadjem sa ocom do grada i kad vidim one cure.
nemogu ja da ih gledam a kamoli musko..
A opet mi se cini da je u Bosni jos veca katestrofa, hocemo u evropu pa makar goli!!
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:09 pm

Nema tu polemike, najgore je shto oni misle da nas drugi prisiljavaju da nosimo hidzab. Ja kad sam se pokrila, pitaju me kone amerikanke:" Jeli ti to muzh rekao"? Ja se ismijala u lice im, do suza. Rekoh:" Moj muzh nema pravo niti narediti a niti zabraniti moj hidzab . To je moj izbor i duzhnost ako sam vjernica". Onda im obavezno pomenem Merjemu , Allah joj podario najvece deredze Dzennetske. Pitam ih, poshto oni drzhe ikone sa njenim likom i one kipove takodje, zashto je ona pokrivena ? Jeli nju neko natjerao ? Ona nije ni bila udata zhena ... oni ucute...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:11 pm

Mene komsinica pitala jesam se to zarucila?
rekoh zasto? pa kaze sad si se pokrila zar to nije kultura kad se udaje!
hajd neka im bude!
a nedavno na parkingu, ide meni neka talijanka i prica ona meni prica ''bella maria''
skuzila sma da je nesto oko moje odjece
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:14 pm

Ahmaci sestro mila, mada je to dobar povod za da'wu.

Ja jedva chekam da me neko neshto upita...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:14 pm

Haha, da nije mislila da je vidjelu "Gospu".
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:16 pm

Bella Maria u prevodu znachi "lijepa Marija"

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:21 pm

Haris (citat):

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:22 pm

Haris (citat):

Heheh mozda, jer je bella u prevodu lijepa gospa(marija).

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 7:25 pm

Meni isto jedna nasa stara Bosnjakinja pitala jeli me to muz natjerao da se pokrijem .

A ovako kad ugrije najgore jedni te isti me pitaju po stotinu puta ''jeli mi vruce'' a njima kao da nije vruce . Ja im kazem na to '' Kad je vruce svima je vruce, mozda je meni malo vise ,ali ja znam zasto hodam ovako obucena i sta je moj cilj ,ali ti ne znas zasto ti tako hodas i koji je tvoj cilj ''.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 10:20 pm

Tako meni ljetos jedna nena ''sine zar ti nije vruce u tako crnoj haljini, sto si se bona zamotala''
pa rekoh nano draga svaka od nas treba da se pokrije, to nam je farz.
usuti se nena.

A kad me pitaju jel vruce, ja kazem da nije toliko kao sto je njima, jer sunce njima ide pravo na kozu a kod mene mora prvo kroz haljinu. i kazem im da i u Sahari neces nikoga vidjeti da hoda go, nego prekrije svoje tjelo od sunca.. onda ih vidis kako gledaju ''eeej pa u pravu si ti''
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 10:22 pm

Mahnoor, svidja ti se ova mahala jeli ?

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 10:26 pm

Ma puno piseste brate (sestre :p) nemogu da vas stignem..
Nedate mi otici da sta uradim odmah napisete 3 stranice i ja jadna se izmuci citajuci nove komentare..
a ljepo je mashAllah.. veselo!
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Jun 24, 2008 11:08 pm

Mahnoor (citat):
Ma puno piseste brate (sestre :p) nemogu da vas stignem..
Nedate mi otici da sta uradim odmah napisete 3 stranice i ja jadna se izmuci citajuci nove komentare..
a ljepo je mashAllah.. veselo!

Heheh seko pa vidim po postovima da nam ni ti ne sedis lijena

Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Thu Jun 26, 2008 11:43 am

Hidjab, niqab or nothing

http://www.youtube.com/watch?v=eXzUuKdfnRE

molim Allaha da nas uputi na ono cime ce On biti zadovoljan. amin
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Sat Jun 28, 2008 9:55 pm

Hidzab kao da'wa

Vecini Muslimana su poznati razliciti razlozi zbog kojih Allah swt zahtijeva od zena da nose hidzab: hidzab je odraz skromnosti, cistoce i postovanja; smanjuje fitnu i tako blokira put do velikih grijeha; stiti zenu od zla i napasti losih ljudi; zena koja nosi hidzab ce biti evaluirana na osnovu njene inteligencije i sposobnosti, a ne na osnovu izgleda.

Medutim, jedan vazan aspekt koji se cesto previdi je cinjenica da je hidzab simbol muslimanskog identiteta. Zena koja pokriva njenu glavu time jasno daje do znanja da je ona clan zajednice muslimana i da ona slijedi odreden kod moralnog ponasanja.

Allah swt kaze: "O Vjerovjesnice, reci zenama svojim, i kcerima svojim, i zenama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlakse prepoznati pa nece napastovane biti. A Allah prasta i samilostan je." (33:59) "... tako ce se najlakse prepoznati..." U Americi, gdje je islam najbrze rastuca vjera (elhamdulillah), dosta ljudi saznaju sta zaista ovo pokrivanje glave znaci i razumjevaju vjeru koja to zahtijeva. Hidzab je ustvari iznenadujuce mocno sredsvo za dawu, sredstvo kojeg muslimani vjerovatno nisu svjesni. Kao i kod svakog sredstva, kljuc uspjeha je u njegovom pravilnom i i znalackom koristenju.

Prvi jasan korak u tom pravcu je da zena muslimanka stvarno nosi hidzab. Tragicna i uznemirujucaje slika mnogih muslimanki obucenih kao nevjernice (farmerice, majice, kratke suknje, cak i sorcevi). Poslanik, savs, je rekao: "Ko oponasa neki narod, jedan je od njih." (Abu Davud). Ovo se ne desava samo u Americi i drugim zapadnim zemljama, gdje ljudi nastoje da se asimiliraju i prihvate obicaje doticne kulture, nego se isto desava muslimanskim zemljama alarmirajucom brzinom.

Zena koja odbije da nosi hidzab je neposlusna Allahu i cini ozbiljan grijh, stavljajuci dunjalucka uzivanja prije dusevnih dostignuca, i zapostavlja njenu duznost prema vjeri islamu. Dosta ucenjaka su se slozili da jedini razlog da musliman moze zivjeti u nemuslimanskim zemljama je cinjenje dawe i dovodenje ljudi istinitoj vjeri. Kako zena moze cinit dawu za islam kad ga ni ona sama ne praktikuje? Kad bi to takva cinila, to bi bio znam dvolicnosti i dawa ne bi bila uspjesna.

Kada zena pocne nositi hidzab ona time ispuni veliki dio njene duznosti za dawu, sa veoma malo napora. Svaki put kad ode u prodavnicu, knjizaru, posao, skolu ili na bilo koje drugo javno mjesto, ona siri velicanstvenu poruku islama. To nije samo zbog vanjskog hidzaba kojeg ona nosi nego, sto je jos vaznije, zbog skromnosti u njenom ponasanju koja sve to prati. Kada zena sebi ne dozvoli udvaranje muskarcima, ogranici fizicki kontakt, kada je rezervisana i puna postovanja, ljudi bi mogli postati zainteresovani i mogli bi pozeljeti da saznaju vise o ovoj intrigantnoj vjeri. To bi moglo zasijati sjeme neceg divnog.

Na univerzitetu gdje radim (Katolicka privatna skola), zene su cesto zainteresovane u moju nosnju i moje ponasanje. Svakog polugodista imam barem jednu ucenicu koja zeli moju prisustvo u projektu u nekoj drugoj oblasti, obicno komparaciji religija. One su iznenadene kad nauce razlog ove odredbe kao i cinjenicu da je pokrivanje dio I njihovog vjerskog nasljedstva. Da sam odlucila da ne nosim hidzab, propustila bih ovu divnu priliku da podijelim ljepotu, mir i univerzalnost moje vjere.

Kad postoji mogucnost za dalju diskusiju sa onima koji su zainterosovani, poznavanje i razumijevanje ove teme su imperativ. Efikasnan metod je da asociras ovaj koncept sa necim sto je toj osobi blisko.

Nekoliko od primjera pitanja koja bih mogla biti postavljena su:

· "Da li si ikad razmisljala zasto je Merjem, majka Isa’a (alejhi selam), nosila odjecu slicnu odjeci muslimanke?"

· "Zasto se katolicke casne sestre oblace kako se oblace?"

· "Da li si znala da u zakoniku Katolicke crkve danas postoji pravilo koje nareduje zenema da pokriju glavu kad ulaze u crkvu?"

· "Da li si procitala u Bibliji (Cornithians 11 :3-10) da je Pavle napisao: ' Svaki covjek koji cini molitvu ili propovijeda sa otkrivenom glavom omalovazava njegovu glavu. I svaka zena koja se moli ili propovijeda sa njenom glavom nepokirvenom omalovazava njenu glavu - isto je kao da joj je glava obrijana. Ako zena ne pokrije njenu glavu, ona bi trebala onda njenu kosu odsjeci, i ako je sramota za zenu da osisa ili obrije njenu kosu onda neka pokrije njenu glavu."

· "Da li si znala da postoji neke krscanske zajednice, kao sto su "Amisi" i " Menoniti", koji jos uvijek zahtijevaju od zena da pokriju glavu?"

· "Da li si znala da su jevrejske zene izlazile na javna mjesta sa mahramom preko glave i da neke jevrejske zajednice i dan danas to praktikuju?"

Ove topici pokazuju jasnu cinjenicu da pokrivanje glave nije uvedeno sa islamom, nego da to pravilo bilo prisutno hiljade godina. Ovo moze biti jako polaziste za bitnije topike kao cinjenica da su Musa (alejhi selam), Isa (alejhi selam) i Muhammed (sallallahu alejhi wa sallam), bili poslanici istog Boga i da su dosli sa istom osnovnom porukom. Islam je ispravio greske koje su ljudi unijeli u prijasnje objavljenje poruke i kompletirao je proces koji je Allah (swt) planirao.

Mi bismo trebali biti ponosni sto smo muslimani. Isto bismo trebali biti zahvalni za poklon koji je Allah (swt) darovao svakom od nas: savrsena istina islama, koja je nas kljuc za dzennet. Sve druge su sejtanove varke i slijedenje puta koji vodi destrukciji. Sa nasim poklonom dosla je i odgovornost da dijelimo istinu i onim manje sretnim koji tu poruku nisu dobili. Duznost nam je da sirimo svjetlo islama. Hidzab je vanjska manifestacija ovoga svjetla koje gori unutra, i moze biti djelotvoran alat za ispunjavanje nase obaveze. Mi biramo da li cemo razviti to svijetlo u bljestavu zvijezdu ili cemo dopustit da se ugasi sa nasim neozbiljnim i sebicnim zeljama. Neka nas Allah swt uputi na put istine.

Napisala: Dr. Aisha Hamdan
Prevela: ukht
Al Dzuma Magazin

Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Sun Jul 06, 2008 3:49 pm

Aluzija zhene sa hidzabom i bez njega

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Sun Jul 06, 2008 4:29 pm

Allah te nagradio sto me nasmija!
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Sun Jul 06, 2008 8:06 pm

AAminAA (citat):
Aluzija zhene sa hidzabom i bez njega

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Fri Jul 18, 2008 10:32 pm

GOLOTINJA – TEŠKI GRIJEH DANAŠNJICE

-----------------------------------------------------------------------------
Braćo i sestre u islamu! Danas 15. redžeba 1429.h., što odgovara 18. julu 2008. godine, hutbu sam naslovio sa „Golotinja teški grijeh današnjice“. Tema je više nego neophodna u vremenu u kojem je golotinja, kao veliki grijeh uzela maha do te mjere da ista nagovještava pravu katastrofu.

Odmah na početku, potrebno je da kratko definišemo avret, tj. golotinju? Ulema definiše avret kao "ono što je zabranjeno otkriti od tijela, kod žene i muškarca." Kod žene je avret sve osim lica i šaka, a kod muškarca je avret od pojasa do ispod koljena.

Kur'an je ženi propisao pristojno odijevanje i pokrivanje koje ni u kom slučaju ne smije izazvati muškarca i koje je u isto vrijeme zaštita ženine časti, ali i garant očuvanja moralnih vrijednosti društva.

Kaže Allah, dž.š., u 26. ajetu Sure Al-A'raf:

''Sinovi Ademovi, dali smo vam odjeću koja će pokrivati stidna mjesta vaša, a i raskošna odijela, ali odjeća bogobojaznosti je najbolja. To su Allahovi ajeti, kako bi oni bili opomenuti'' (Suretu Al-A'raf, 26)

Kaže Allah, dž.š., u 59. ajetu Sure Al-Ahzab:

"O Vjerovjesniče, reci svojim suprugama i kćerima svojim i ženama vjernika da spuste haljine svoje niza se! Tako će se najlakše prepoznati, pa neće napastvovane biti. A Allah prašta i samilostan je." (Suretu Al-Ahzab, 59)

U 30. i 31. ajetu Sure En-Nur, Allah, dž.š., naređuje obaranje pogleda i islamsko oblačenje:

"Reci vjernicima da obore svoje poglede i da vode brigu o svojim stidnim mjestima; to im je bolje, jer Allah zaista zna ono što oni rade!"(30) "I reci vjernicama da obore svoje poglede, da čuvaju svoje poštenje, da ne pokazuju od svojih ukrasa osim one vanjske i da spuste pokrivače svoje niz grudi svoje!!!"(31) (Suretu En-Nur, 30-31)

Allah, dž.š., zabranjuje razgolićavanje i svrstava ga u red velikih grijeha. To je grijeh koji uništava užu i širu društvenu zajednicu i koji za sobom nužno povlači i druge velike grijehe, u koje na prvom mjestu spada blud (zinaluk), a ovaj grijeh uzima sve više maha.

Zbog ogromnih štetnih posljedica po muslimane i cijelo čovječanstvo, Allah, dž.š., je dao jasno uputstvo za one razumom obdarene, kako treba da se odijevaju da ne bi na sebe navukli Njegovu srdžbu.

Islam poziva na moralnu čistotu i od svojih sljedbenika traži da maksimalno vode računa o svom izgledu, načinu odijevanja i ukrašavanju te da izbjegavaju sve što bi moglo prouzrokovati neugodnost pojedincima sa kojima dolaze u kontakt i zajednici ili krugu ljudi u kome se kreću.

Islam nalaže muslimanu da pokrije intimne dijelove tijela, jer se svako razumno biće stidi pokazivati ih, čime se razlikuje od životinja.

Poslanik, s.a.v.s., podučava svoga ashaba na slijedeći način:

Prenosi Behez ibn Hakim od oca i djeda: "Pitao sam: "Allahov Poslaniče, šta bi trebali sakriti, a šta pokazati od intimnih dijelova tijela?" On je odgovorio: "Krij intimne dijelove tijela od svakog osim od svoje supruge ili one žene koja je u tvojoj vlasti." Rekoh: "Allahov Poslaniče, a šta ako se dogodi da ljudi žive zajedno?" On uzvrati: "Potrudi se, ako ikako možeš, da ti avret niko ne vidi." Ja onda rekoh: "A ako nema nikoga (ako je čovjek sam)?" Odgovori: "Najpreče i najpotrebnije je osjećati stid pred Allahom!" Odgovorio je on." (Ahmed)

Poslanik, s.a.v.s., podučava ashabe o malim predznacima Sudnjega dana, koje on nije doživio, ali koje mi preživljavamo danas:

Prenosi Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Dvije vrste ljudi su stanovnici džehennema, a ja ih još nisam vidio: silnici, u čijim su rukama bičevi debljine kravljih repova, kojima tuku svijet i žene koje nose prozirnu odjeću kao da su gole, koje okreću lice od Allahovih naredbi i sklone su zlim djelima, a glave njihove su im kao grbe deva. Takve žene neće ući u džennet, niti će osjetiti njegov miris, a njegov miris se daleko širi na sve strane." (Muslim)

Poruka hadisa je veoma jasna i mi uvažena braćo i sestre preživljavamo oba predznaka pomenuta u hadisu; nasilni pojedinci muče i ubijaju nevine ljude, a žene se natječu u neislamskoj i razvratnoj nošnji, da joj slične kroz historiju nije bilo. Koliko majki i očeva kupuju svojim kćerkama neislamsku odjeću, a kada god to rade, neka imaju na umu da djeci, pa i sebi kupuju džehennemsku odjeću. Koliko majki govori: "Sa svijetom! Još je mlada. Neka se provede dok je mlada! Šta joj fali!" i slično. Takve majke su nesvjesno neprijatelji svoje djece.

Jedne prilike su neke žene iz plemena Benu Temim ušle kod Aiše, r.a., u providnoj odjeći, pa im ona reče: ”Ako ste vjernice, to nije nošnja muslimanki.”

Druge prilike je ušla jedna mlada djevojka sa prozirnom odjećom, pa joj Aiša, r.a., rekla: ”Ne vjeruje u Suru En-Nur žena koja se tako oblači.”

Poslanik, s.a.v.s., nas podučava riječima:

Prenosi Mensur El-Bedri da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Od onoga što je doprlo do ljudi od prošlih poslanika je: "Sine Ademov (čovječe), ako se ne stidiš, radi što hoćeš!"

U ovim lijepim Allahovim, dž,š., danima, danima nemoralnih pojedinaca i grupa, u ovoj šehidskom krvlju natopljenoj zemlji, zemlji za 45 mjeseci oružane agresije, dvije stotine hiljada šehida, zemlji četrdeset hiljada silovanih majki i sestara, zemlji još uvijek sedamnaest hiljada nestalih Bošnjaka, zemlji masovnih grobnica u kojima su zajedno nakon klanja bacane nane i praunuke, zemlji Srebrenice, Žepe, Goražda, Prijedora, Foče, Mostara i Gornjeg Vakufa, zemlji dobrih predaka, čestitih majki, nena, baba i đeda - djedova, zemlji velikih boraca, zemlji dobročinitelja koji su sva dunjalučka dobra ostavljali kao trajno dobro i zemlji koju nikada dušmani konačno nisu uspjeli pokoriti, u toj dobroj zemlji, Bosni i Hercegovini, nakon teške oružane agresije, na sceni je opći moralni sunovrat, koji se ogleda i u masovnom razgolićavanju velikog broja djevojaka i žena, koje se natječu u otkrivanju svega što se otkriti može, a ne smije, koje otkrivaju stomake, leđa i grudi i koje liče na sve drugo osim na insane. One u svome razgolićavanju prednjače ispred drugih naroda i misle kako su savremene i privlačne, a ne znaju jadnice i bijednice da će one, oni i one koji ih oblače, oni koji se sa njima vucaraju i koji ih strasno gledaju biti džehennemsko gorivo. Ovakvog razvrata, nepoštivanja i srljanja teško da se danas može naći igdje na dunjaluku, pa se bojmo Allahove, dž.š., kazne, a prije nas su uništeni mnogi narodi koji su činili slične grijehe!

Braćo i sestre, vratimo se islamu i islamskim vrijednostima, oblačimo se u skladu sa islamskim propisima i trudimo se da te istine prenesemo i svim drugim muslimanima!

Molim Allaha, dž.š., da nas učvrsti na putu islama, da nam pomogne da sačuvamo svjetlo islama, da nas sačuva nemorala, da nas ne iskuša sa nasiljem nasilnih vladara i ne iskuša nas sa onim što nećemo moći podnijeti, da nam bude milostiv na Sudnjem danu i da nas uvede u džennete u društvu sa: poslanicima, šehidima i dobrim ljudima!

Sarajevo: 15. redžeb 1429.h.

Hutba: Džamija «Kralj Fahd»

18. juli 2008.g.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Wed Jul 23, 2008 10:14 pm

”I ljepotu svoju ne pokazujte kao u davno pagansko – dzahilijjetsko doba.” (El- Ahzab, 33.)

“Neka ukrase svoje ne pokazuju drugima...“(En-Nur,31).

”Pred kraj dunjaluka bice od mog Ummeta zena koje ce biti otkrivenih glava, razgolicene i oblacit ce prozirnu odjecu a glave ce im izgledati poput devinih grba. Prokunite ih, jer su one zaista proklete.” (Ahemd, Hakim)

“Najbolje od vasih zena su one koje su ljubazne, blage, koje radjaju i koje su bogobojazne. A najgore od vasih zena su one koje su otkrivene i razgolicene, ohole i uobrazene,i one su zaista licemjerke.” (Bejheki i Ebu Ne’im)

Dosla je ashabijka Umejme r.a. kod Allahovog Poslanika s.a.v.s. da mu da prisegu na Islam, pa joj je on rekao:

”Od tebe trazim da Allahu sirk ne cinis, ne krades, zinaluk ne cinis, ne ubijas svoje dijete, da svojim rukama i nogama ne cinis velike grijehe, da ne narices i da se ne otkrivas i ne pokazujes svoje ukrase- tijelo kao u pagansko doba.” (Ahmed i Nesai)

Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao:

”Svaka zena koja se namirise a zatim prode pored ljudi i oni osjete njen miris, je bludnica. Svako oko koje u nju pogleda cini blud.” (Nesai i Ibn Huzejme)

Ebu Hurejre prenosi da je Allahov Poslanik a.s. prokleo covjeka koji oblaci žensku odjecu i ženu koja oblaci mušku odjecu. Allahov Poslanik a.s. je takoder rekao: "Tri osobe nece uci a Džennet niti ce Allah dž.š. na Sudnjem danu u njih gledati: dijete neposlušno prema roditeljima, razgolicena žena koja se poistovjecuje s ljudima (tj. oblaci mušku odjecu) i covjek koji ne vodi racuna o moralu svoje porodice."( Ebu Davud i drugi)

Prenosi Behez ibn Hakim od oca i djeda: "Pitao sam: "Allahov Poslaniče, šta bi trebali sakriti, a šta pokazati od intimnih dijelova tijela?" On je odgovorio: "Krij intimne dijelove tijela od svakog osim od svoje supruge ili one žene koja je u tvojoj vlasti." Rekoh: "Allahov Poslaniče, a šta ako se dogodi da ljudi žive zajedno?" On uzvrati: "Potrudi se, ako ikako možeš, da ti avret niko ne vidi." Ja onda rekoh: "A ako nema nikoga (ako je čovjek sam)?" Odgovori: "Najpreče i najpotrebnije je osjećati stid pred Allahom!" Odgovorio je on." (Ahmed)

Prenosi Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Dvije vrste ljudi su stanovnici džehennema, a ja ih još nisam vidio: silnici, u čijim su rukama bičevi debljine kravljih repova, kojima tuku svijet i žene koje nose prozirnu odjeću kao da su gole, koje okreću lice od Allahovih naredbi i sklone su zlim djelima, a glave njihove su im kao grbe deva. Takve žene neće ući u džennet, niti će osjetiti njegov miris, a njegov miris se daleko širi na sve strane." (Muslim)

Jednom su kod Aiše, r.a., ušle žene iz plemena Benu-Temim u providnoj odjeći i kad im je ona rekla: “Ako ste stvarno vjernice, onda ovo nije odjeća žena koje vjeruju.“

Druge prilike je ušla jedna mlada djevojka sa prozirnom odjećom, pa joj Aiša, r.a., rekla: ”Ne vjeruje u Suru En-Nur žena koja se tako oblači.” (El-Kurtubi, 14/244)

Allahov Poslanik a.s. veli: "Ko se poistovjeti s jednim narodom on je od njih (tj. pripada njima)." (Ahmed)(Muslim i Buhari)

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Sun Mar 01, 2009 11:23 pm

Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Mon Mar 02, 2009 2:46 pm

Ovoj desnoj se meščini vide visoke potpetice na nogama
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Mon Mar 02, 2009 7:55 pm

Eh Eko... nije u pitanju visina pete, vec dali kuckaju kad se hoda. Svakakvih ima ... a najbolje su one s kojima prodjesh tiho i neopazheno ulicom, pa bilo visoke ili niske.

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Mon Mar 02, 2009 11:06 pm

Ma jes stvarno samo da nije tih potpetica ostalo bi sve bilo ok . Ja ovakve srecem jako cesto na ulici gore marama dole gole noge i mrezaste carape .Da Allah sacuva i upti ko je za upute .Amin!

Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Mar 03, 2009 12:15 am

Haram je jasan i halal je jasan.

Nego Lejla, ima li sms-a ?

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Mar 03, 2009 12:25 am

Ada jok jos ,nesto dugo putuje hajde poslacu ti broj na pp jos jednom hehe...

Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Mar 03, 2009 6:47 pm

AAminAA (citat):
Eh Eko... nije u pitanju visina pete, vec dali kuckaju kad se hoda. Svakakvih ima ... a najbolje su one s kojima prodjesh tiho i neopazheno ulicom, pa bilo visoke ili niske.
ma slabo ja skim prolazim ja sam garib ummet za sebe
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Tue Mar 17, 2009 9:50 pm

ZAŠTO JE MAHRAMA SPALA SA TVOJE GLAVE?!

Ne mogu, sestro, a da ti ne uputim ove riječi, jer moja duša žali za tobom znajući kakva nas tegoba Sudnjeg dana čeka. Svaki dan javno i bez imalo stida kršiš Allahove granice, Onoga koji ti je život, zdravlje, nafaku, ljepotu i sve što u životu imaš podario. Pored sebe vodiš svoju malu i slatku djecu, koja su Allahov dar tebi, i sretna si zbog njih, a na njima nisi zahvalna Darovatelju.

Utopila si se u svoju okolinu koja čvrstim stopama korača ka propasti na dunjaluku i ahiretu. Ubijedili su te da je mahrama nazadnost, tegoba i propast, i da svoju ljepotu trebaš javno pokazivati bez obzira na posljedice tog čina. Vjeruješ da si tako uspješna, a zaboravljaš da je sve ono što je oko tebe prolazno i da ćeš jednog dana, umotana u nekoliko komada platna, sama ostati u mračnoj kući zvanoj kabur: ''Svaka duša će smrt okusiti.'' (Kur'an)

Hajde, sestro, pruži svoju ruku islamu kako bi kročila putem istine i uspjeha na oba svijeta. Zašto ne razmisliš malo?! Da li postoji razlog tvoga dolaska na ovaj svijet? Ako sve na njemu ima svoju ulogu, koja je onda naša uloga? ''Ljude i džinne sam stvorio samo da Mi robuju.'' (Kur'an) Koji je razlog tvog izbjegavanja da o tome razmišljaš i razgovaraš sa sobom? Možda misliš da ćeš time zaobići istinu. A u stvarnosti, tako sigurno lažeš samu sebe.

Hajde, sestro, stavi svoju ruku na uže spasa i kreni putem Allahovog zadovoljstva. Stvarni uspjeh je odabrati vječnost u odnosu na prolaznost. Ako sumnjaš u to, onda naði odgovor kako je sve ovo nastalo i ko njime upravlja. Zar nije apsurdno nijekati Stvoritelja ogromnog prostranstva oko nas i sve to prepuštati slučajnosti!?

Prije nekoliko desetina godina naše nane natjerali su da sa svojih lica poskidaju zarove ubjeðujući ih da im time dolazi sloboda i prosperitet. Učili su ih da nije problem da samo nose mahramu na glavi i da nema potrebe da pokrivaju svoja lica. A, evo, danas nas uče da je mahrama zlo i bezveznost i vraćanje unazad!

I sada živimo u vremenu kada muslimanske sestre i kćeri više ničim ne pokazuju da kod sebe imaju stida. Ništa više na njihovim tijelima nije ostalo a da nisu svima na ulici pokazale. Muslimanske kćeri odaju se svim vrstama nemoralnih radnji. Nose odjeću koju su nekada nosile samo one najgore beštije na koje se prstom upiralo kao primjer zla i iskvarenosti.

Muslimanko, ako nalaziš izgovor u vrućini, sjeti se: ''I reci: Vatra džehennemska je vrelija.'' (Kur'an)

Možda ti govor o svemu ovome nalikuje na traćenje vremena i nešto nebitno, ali znaj da ćeš se sa svim ovim pitanjima susresti jednog dana, htjela to ili ne. Minute, sati i dani prolaze, ni ja ni ti ih ne možemo zaustaviti i naš život biva sve kraći i kraći. Nestajemo, bili lijepi ili ružni, bogati ili siromašni, pokorni ili nepokorni Allahu, ali uspjet će samo jedna skupina. Da li misliš da si dio nje? Zar ti ništa ne znače desetine dženaza koje si do sada vidjela? Stotine nestalih lica sa ove zemlje. Nekada su bili dio nas i sa nama provodili vrijeme, a više ih nema. Gdje su sada? Zapitaš li se ikada?

Poznaješ li ikoga ko je hiljadama godina na Zemlji lijep i mlad? Imali li iko na Zemlji da je sebi život produžio za jedan vijek? Misliš li da ćeš baš ti biti prva koja je zauvijek ostala mlada i besmrtna? Lažna nada postojala je oduvijek i mnogo je onih koji su bili njene žrtve.

Tvoje vjerovanje neće povećati Allahovu moć, niti će tvoja nepokornost Njemu umanjiti bilo šta od Njegove moći. Nećeš ni koristiti niti štetiti drugima svojim vjerovanjem ili nevjerovanjem. Prava korist vraća se samo tebi. Pa u čemu je onda problem?

Ako izgovore tražiš u tome što većina današnjih žena ne nosi hidžab, onda se zapitaj – kada si bolesna, može li iko od tvojih bližih uzeti na sebe jedan dio tvog bola? Ili možda još teže pitanje – da li iko istinski želi da uzme od tebe dio tvoga bola? Zar će ti biti lakše ako u Vatri vidiš milione drugih kada i ti patiš!?

Možda ti uzalud pišem i pokušavam ti sve ovo reći, ali mi je uistinu žao kada pročitam hadis Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ''Dvije skupine ljudi nisam zapamtio za svog života: ljude koji nose bičeve poput kravljih repova i njima tuku ljude i žene raskalašeno obučene i polugole, a na njihovim glavama kao da je devina grba, neće ući u Džennet niti osjetiti njegov miris koji se širi na velikoj udaljenosti.'' (Muslim)

Odluka je na tebi, a ne na drugima! Allah te pomogao u dobru!

Piše: Ikanović Muhamed

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Wed May 27, 2009 10:25 pm

Šta žena-muslimanka smije otkriti od svoga tijela pred drugom ženom?
Podijeli

Svi islamski učenjaci su složni na tome da žene ne smiju gledati jedna drugu u predjelu između pupka i koljeni izuzev ako nužda to zahtijeva poput liječenja i medicinskog tretmana, dok se razilaze na dva mišljenja kada je u pitanju šta je to dozvoljeno, slobodnoj ženi - muslimanki, da otkriva od svoga tijela pred drugom ženom, mimo spomenutog „teškog“ avreta (avra-mugalleza), pa kažu:

1. Dozvoljeno joj je da pred drugom ženom otkriva sve ono što se inače u adetu žena selefa otkrivalo u radu po kući ili na poslu poput glave, kose, ušiju, vrata, prsiju, podlaktica, potkoljenica i stopala – mjesta na kojima stoji nakit ili djelovi tijela koji se peru pri abdestu. Leđa, stomak, zadnjicu i prednjicu ne smije otkrivati ni pred kim izuzev pred svojim mužem. (hanefije i džumhur savremene uleme)

2. Dozvoljeno joj je da pred drugom ženom otkriva sve što je iznad pupka i ispod koljena, isto kao i muškarac pred muškarcom, ako nije propraćeno strašću i fitnom. (imam Malik, imam Šafija i jedan dio hanbelija.)

Kada se muslimani raziđu u nekom pitanju obaveza im je da se povrate Kur'anu i Sunnetu, kako bi eventualni spor riješili, shodno riječima Allaha dž.š., koji kaže: „O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim. A ako se u nečemu ne slažete - obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše.“ (el-Nisa’, 59.)

Dokazi prvog mišljenja:

1. Allah dž.š., kaže: „A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi išta osim onoga što je i onako spoljašnje, i neka vela svoja spuste niz grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli ono što želite.“ (el-Nur, 31.)

„osim onoga što je i onako spoljašnje“ – ovo je ono što mogu vidjeti muškarci koji nisu mahremi ženi, što žena i onako ne može skriti poput svoje odjeće i siluete - po jednima, a po drugima - lice i šake, dok: „neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo...“ – se odnosi na muškarce koji su mahrem ženi ili je u pitanju njen muž, koji smiju gledati kod žene mjesta na kojima stoji njen nakit: glava, lice, vrat, podlaktice, potkoljenice, stopala...

Abdullah b. Mes’ud r.a., kaže: Ukrasi se dijele na dvije vrste: vanjske-spoljašnje poput odjeće, i nutarnje-skrivene poput halhala na potkoljenicama, minđuša na ušima, narukvica na podlakticama. (Taberi, Hakim, Taberani, Tahavi)

2. Abdullah b. Mes’ud r.a., prenosi da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Žena je cijela avret, i kada izađe vani šejtan je zapodjene...“ (Sunen Tirmizi, br.117.)

3. Poslanik s.a.w.s., je rekao Usami: „Reci svojoj ženi da ispod ogrtača kiptijje obuče još nešto kako joj se ne bi ocrtavalo tijelo!“ (Musned imama Ahmeda, br. 22129.)

4. Abdulah b. Mes’ud r.a., prenosi da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Nemoj da se žena toliko približi drugoj ženi kako bi je kasnije opisivala svome mužu kao da gleda u nju!“ (Buhari, br.5240.)

5. Ebu Seid el-Hudri r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Čovjek ne smije gledati u avret drugog čovjeka, niti žena smije gledati u avret druge žene...“ (Muslim, 1/266.)

Ovaj hadis nam prvashodno ukazuje na to da čovjek mora čuvati svoj pogled od avreta druge osobe jer se često dešava da muško ili žensko mora izvršiti nuždu ili se hoće presvući ili se treba podojiti dijete itd., što ne treba da gledamo. Ovaj hadis na ukazuje na to da će se muškarac šetati među ostalima tako (ne)odjeven, niti žensko među ostalim ženama!

6. Ajša r.a., kaže: „Koja god žena skine odjeću sa sebe u tuđoj kući – prekinula je sve veze sa svojim Gospodarem!“ (Sahih. Ebu Davud, br.2006.; Tirmizi, br.2803.)

Dokazi drugog mišljenja:

1. Ebu Ejjub el-Ensari r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Sve što je iznad koljeni je avret, i sve što je niže pupka je avret!“ (Da’if. Darekutni, br.879.; Bejheki, br.3237.)

2. Poslanik s.a.w.s., je rekao: „...kada neko od vas udadne svoju robinju za roba svoga ne smije više gledati u njen avret, a avret je sve između pupka i koljeni!“ (Hasen. Bejheki, br.3236.; Ebu Davud, br.4113.)

3. Abdullah b. Amr r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Osvojićete zemlje nearapa, i naići će te na kuće koje se zovu hammami/kupatila; muškarci neka ulaze u njih samo sa izarom – pokriveni od pupka do ispod koljeni, a ženama ne dajte da idu tamo izuzev ako su bolesne ili nakon porođaja!“ (Da’if. Ebu Davud, br.4007.; Ibnu Madždže, br.3854.)

4. Ibnu Abbas r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Čuvajte se hammama-javnih kupatila! Rekoše: Allahov Poslaniče, tamo se čistimo od nečistoće a i od koristi je bolesniku!? Poslanik s.a.w.s., reče: Ko bude tamo išao neka prekrije svoj avret!“ (Mursel. Bezzar)

5. Omer b. El-Hattab r.a., je rekao: „Nije dozvoljeno ženi, koja vjeruje u Allaha i u Sudnji Dan, da u nju gleda žena koja nije muslimanka!“ (Da’if. Abdurrezzak, br.1134.)

6. Ebu Seid el-Hudri r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Čovjek ne smije gledati u avret drugog čovjeka, niti žena smije gledati u avret druge žene...“ (Muslim, 1/266.)

7. Ženi je dozvoljeno da gasuli umrlu ženu isto kao što je dozvoljeno muškarcu da gasuli umrlog muškarca, i dozvoljeno im je da gledaju sve iznad pupka i ispod koljeni, što će isto važiti i za žive!

Avret muslimanke pred nemuslimankom:

1. Muslimanka se neće skrivati od nemuslimanke, i njoj je dozvoljeno da gleda u sve ono što je dozvoljeno i ostalim muslimankama kod nje da gledaju: glava, prsa, potkoljenice... shodno praksi ashabijki i žena Muhammeda s.a.w.s., koje su se družile sa jevrejkama i mušrikinjama u svojim kućama i nigdje se ne bilježi to da su se one pokrivale pred njima. Ako su u pitanju nepovjerljive osobe, ne bitno jesu li one muslimanke ili ne, pred njima se neće otkrivati. (imam Ahmed rhm., šejh Ibnu Baz rhm.)

2. Muslimanka će pred nemuslimankom biti pokrivena sva izuzev lica i šaka isto kao i pred muškarcom koji joj nije mahrem. (šejh Kardavi)

Dodatak:

- Prvo mišljenje je jače, utemeljenije i bogobojaznije! Žena će se pred pred ženama oblačiti isto onako kako se oblači pred mahremima – otac, sin, brat, đed... i pred njima ne smije izlaziti golih prsiju!

- Zabranjenost gledanja u avret je jedan propis, a oblačenje pred drugim ljudima je drugi propis i jedno s drugim nema veze.

- Muslimanka se ne smije presvlačiti pred djetetom koje je počelo rezonovati i koje zna šta su stidna mjesta kod ljudi.

- Avret žene robinje nije što i avret slobodne žene. Slobodne žene moraju biti pokrivene cijele za razliku od robinja, kojima je zabranjeno da se cijele pokrivaju. Kada je Omer r.a., vidio jednu robinju koja je pokrila svoje lice, udario je svojim štapom rekavši: „Hoćeš li to da se poistovjetiš sa slobdnim ženama!“ Ako je neka robinja fitneli i izazovna i ona će se morati pokriti isto kao i ostale žene!

- Allah dž.š., kaže: „A starim ženama koje više ne žude za udajom nije grijeh da odlože ogrtače svoje, ali ne pokazujući ona mjesta na kojima se ukrasi nose; a bolje im je da budu krijeposne. Allah sve čuje i zna.“ (el-Nur, 60.)

- Ženi je dozvoljeno u nuždi otkrivati svoje dijelove tijela: medicina, dojenje...

- Ženi nije dozvoljeno pokazivati se u kupaćim gaćama pred drugom ženom!

- Žena se neće jednako otkrivati ni pred svojim mahremima npr. pred svojim ocem može biti komotnije obučena nego li pred djetetom svoga muža od druge žene!

- U svakom slučaju žena treba da bude stidna, čedna, bogobojazna i krijeposna što znači da se neće dragovoljno razgolićavati pred drugim ženama, već da će biti solidno odjevena ne davajući svoja ramena, grudi, stomak, leđa i natkoljenice – gostima na uviđaj!!!

Priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pokrivanje zhena - Zashto ?   Today at 1:22 am

Na vrh Go down

Pokrivanje zhena - Zashto ?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2