Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Skandalozno: Karadžićev finansijer sam došao u MUP Federacije!?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Skandalozno: Karadžićev finansijer sam došao u MUP Federacije!?   Thu Dec 11, 2008 9:14 pm

Karadžić: Zločinca štitio vođa organizirane kriminalne grupe

Skandalozno:Karadžićev finansijer sam došao u MUP Federacije!?

Tužilaštvo BiH pustilo ga zbog bh. državljanstva • Interpolova potjernica...

Željko Radovanović (35), zvani Votka, vođa organizirane kriminalne grupe kod čijih je pripadnika srbijanska policija prije godinu našla 48,7 kilograma heroina, 4,2 kilograma kokaina i 200 hiljada eura namijenjenih za finansiranje skrivanja tada haškog bjegunca Radovana Karadžića, nije uhapšen u Sarajevu, kako je to jučer objavio beogradski "Blic", nego se, kako saznaje "Dnevni avaz", prije 18 dana sam predao.

Jednostavno došetao

No, Radovanović je pušten istog dana - 17. novembra. Naime, ovaj opasni kriminalac, koji se osnovano sumnjiči da je bi dio mreže pomagača ratnog zločinca Karadžića, došetao se kroz centar Sarajeva i ušao u Federalni MUP!? Jednostavno je rekao: "Za mnom je raspisana potjernica iz Srbije i ja se predajem."

Federalni policajci odmah su ga odveli i predali u nadležnost Tužilaštva BiH. Međutim...

- Utvrđeno je da Radovanović ima državljanstvo BiH te da ne postoje uvjeti za njegovo zadržavanje i eventualni postupak izručenja Srbiji, te je on pušten na slobodu - izjavio je jučer za "Dnevni avaz" Boris Grubešić, portparol Državnog tužilaštva.

On nije znao gdje Radovanović inače boravi, ali nam je kazao da je rođen u Bijeljini. Očito je da, budući da za njim postoji potjernica iz Beograda, ovaj narko-bos mirno živi na prostoru BiH. Za Radovanovićem je, kao prvooptuženim pripadnikom jedne od najvećih narko-grupa, koja se dilanjem droge bavila u Srbiji, BiH, ali i ostalim zemljama u regiji, međunarodnu potjernicu raspisao Specijalni sud za organizirani kriminal u Beogradu.

Crna lista

Nakon skandaloznog saznanja da je Karadžićev finansijer tek tako pušten, ostaje nejasno zašto se barem nije pribjeglo mogućnosti da, s obzirom na to da ne može biti izručen Srbiji, srbijansko pravosuđe eventualno ustupi predmet Tužilaštvu i Sudu BiH.

Prije dva mjeseca pred Specijalnim sudom u Beogradu počelo je suđenje devetorici uhapšenih pripadnika Radovanovićeve grupe, čiji je glavni saradnik Ljuban Ećim (44), bivši zamjenik načelnika DB-a Republike Srpske. Ećim je tokom agresije na BiH bio na čelu posebne jedinice za egzekucije, a u obavještajnim krugovima, nakon njegovog prošlogodišnjeg hapšenja u Beogradu, govorilo se da će se vrlo brzo saznati i gdje je Ećimov šef Karadžić. Relativno brzo se i saznalo.

NATO: Pitanje za domaće vlasti

Sve što nam je jučer o Radovanoviću mogao reći portparol Federalne uprave policije Robert Cvrtak bilo je da je policija samo odradila svoj dio posla i osobu za kojom postoji Interpolova potjernica predalo Tužilaštvu. Nijedna druga policijska agencija u BiH, uključujući policiju RS i SIPA-u, jučer nije imala nikakvih saznanja o Radovanoviću. Pokušali smo saznati kako na sve gledaju u NATO-ovom štabu u Sarajevu.

- Ovaj slučaj je pitanje za domaće vlasti. Da se radi o osobi koju traži Haški tribunal, mi bismo poduzeli mjere. Međutim, koliko vidimo, to je više pravno pitanje koje ne bismo komentirali - izjavio je za "Avaz" portparol NATO-a Derek Čepel (Chapell).

dnevniavaz

Na vrh Go down

Skandalozno: Karadžićev finansijer sam došao u MUP Federacije!?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1