Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Thu Jul 10, 2008 9:58 pm

Kako se odijevati

Pitanje:

Dali je dozvoljeno zeni da nosi hlace pred (drugim)zenama?

Odgovor:

Da bi odjeca bila prihvatljiva sa islamskog stanovista mora ispunjavati sljedece uvjete:

1. da pokriva cijelo tijelo koje se tretira kao avret,

2. da nije providna i prozirna,

3. da ne bude tako tijesna da ocrtava pojedine dijelove tijela i istice izazovna mjesta,

4. da zene ne oblace odjecu karakteristicnu za muskarce ni muskarci specificno zensku odjecu,

5. da ne bude odjeca koja je karakteristicna za pripadnike nekih drugih vjerskih skupina i zajednica i

6. da ne bude odjeca koju obicno nose nadmene, uobrazene i ohole osobe.

Treba naglasiti da islam ne zabranjuje nosenje lijepe, kvalitetne, skladne, stilski dotjerane i uredne odjece ni muskarcima ni zenama. Naprotiv, to je pozeljno, pohvalno i primjereno ponasanje. Islam osudjuje zapustenost, neurednost i nebrigu prema izgledu tijela, odjece, obuce i ukupnog zivotnog ambijenta. Brojni su hadisi u kojima Poslanik, a.s., osudjuje pojedine ljude koji su se pojavljivali u drustvu zapusteni, neuredni, nesredjeni i neprikladno odjeveni. Tako je jedne prilike vidjevsi covjeka kako hoda nepocesljane kose rekao: "Zar on nema bas nista cime bi se pocesljao?" (Hadis je zabiljezio Malik u Muvettau)

Za drugoga, koji je nosio prljavu odjecu, rekao je: "Pa zar ne moze nabaviti nista cime bi oprao svoju odjecu?" (Ebu Davud) Poslanik s.a.v.s., primijetio je na jednom covjeku pohabanu odjecu, pa ga je upitao: "Imas li kakva imetka?" Imam - odgovori mu covjek. "Kakva imetka?" - priupita ga Poslanik, a.s. "Svakovrsnog imetka kojeg mi je podario Allah" - odgovori on. "Pa kad ti je Allah dao imetka, neka se onda vidi trag Allahove milosti i darezljivosti prema tebi" - rece mu Poslanik, a.s. (En-Nesai)

Iz gore recenoga, mozemo zakljuciti da islam posve realno posmatra covjeka, muskarca i zenu, uvazavajuci sve njihove kvalitete i vrijednosti, ali uzimajuci u obzir i sve njihove porive, slabosti, nedostatke i nepredvidljivosti. Otuda se i propisi koji regulisu pitanje odijevanja, pokrivanja i otkrivanja tijela muskarca i zene opcenito, a posebno onih dijelova koji spadaju u avret, karakterisu pojacanim oprezom i restriktivnoscu, a sve u cilju cuvanja moralne cistote i cednosti pojedinaca, porodice i drustva.

Rezime svega ovoga bi bio da svaki vjernik koji vodi racuna o svojoj vjeri nece sebi dozvoliti da drugi gledaju u njegov avret, kao sto ni on nece gledati u avret drugih zena, a svaka vjernica koja voli Allaha i koja zeli uci Dzennet nece sebi dozvoliti da drugi strani muskarci gledaju u nju sa pozudom niti ce se otkrivati i pokazivati svoje ljepote nikome osim svome zakonitom muzu.

Odgovor pripremio prof. Jasmin Djanan

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
ljina
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: nesto da vas pitam   Tue Jul 22, 2008 12:50 am

sta mislite dal zena moze da ide sa grupom na hadz bez mahrema?ako nema mahrema a ima zelju da ode i ima mogucnosti.Hajd da cujem misljenja neki odobravaju a neki ne .. a moje srce kaze idi neznam sta da radim
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Tue Jul 22, 2008 1:01 am

Potrazicu bas neke fetve inshAllah,jer i mene interesuje isto.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Tue Jul 22, 2008 1:28 am

Pitanje: Odlazak žene na hadždž bez mahrema?

Pitanje: Es-selamu alejkum! Prije godinu i po umro mi je sin u 25. godini života, a imala sam samo njega. Od njegovog preseljenja postim za njega ponedjeljkom i četvrtkom i, uz Allahovu pomoć, imam nijjet to raditi do kraja života. Imam nijjet otići na hadž za njega, pa su mi prošle godine rekli da moram prvo obaviti hadž za sebe pa onda za njega.

U Islamskoj zajednici sam dobila informaciju da žena kada napuni 45 godina života može sama bez pratioca (u organizaciji IZ) putovati na hadž. Ja živim sama i nemam nikoga ko bi mi mogao biti pratilac, šta da radim?

Odgovor: Vi, poštovana sestro, za svoga sina možete udijeliti sadaku i činiti mu dovu. Post ponedjeljkom i četvrtkom za mejita nije bio poznat odabranim generacijama muslimana. Stoga, nije ispravno postiti dobrovoljni post za mejita. Što se tiče fetve o obavljanja hadža bez mahrema nakon napunjenih 45 godina, ona je, bez dvojbe, neispravna, jer u šerijatu ne postoji argument koji pravi razliku između mlađe i starije žene kada je u pitanju putovanje bez mahrema, iako se radilo o hadžu. Ova razlika također je u koliziji sa hanefijskim mezhebom koji ne pravi razliku između starijih i mlađih žena koje žele putovati na hadž bez mahrema. (Vidjeti: Tebjinul-hakaik, 2/240.) Kažu hanefijski učenjaci: "Iako bila stara, nije joj dozvoljeno obaviti hadž osim uz pratnju mahrema." (Vidjeti: Hašijetu Ibn Abidin, 3/532.) Ženi nije dozvoljeno obaviti hadž osim uz prisustvo mahrema (muža, sina, oca, djeda, amidže, daidže, pastorka i ostalih skupina koje su joj trajno zabranjene za bračnu vezu). Ovo je stav apsolutne većine islamskih učenjaka. Fetva koju ste dobili kosi se vjerodostojnim hadisima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o zabrani putovanja žene bez mahrema i kosi se stavom hanefijske pravne škole. (Vidjeti: El-Ihtijar, 1/181-182, i Hašijetu Ibn Abidin, 3/531.) Ostaje na kraju pitanje, šta činiti? Ako žena nema mahrema, u tom slučaju nije dužna i ne smije obaviti hadž i neće biti zbog toga grješna, naprotiv, bit će nagrađena kod Allaha po svome nijjetu i želji da obavi hadž, a Allah najbolje zna.

Mr. Safet Kuduzović

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
ljina
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Tue Jul 22, 2008 2:24 am

eto taj odgovori sam i ja dobila od njegovih sagovornika...ali ima puno sestara koje idu bez mahrema tj koje nemaju mahrem.ovde kod mene je jedna sestra isla i reko joj je sejh da moze da podje sa grupom i bez mahrema.Imal neki verodostojan hadis koji zabranjuje zenama to jer puno sta je kad se radi o hadzu drugacije nego u normalnom zivotu,sto se propisa tice.Ove novokomponovane daije sve zabranise,cak je Porca doneo fetfu da je zeni haram auto da vozi a da se gura po autobusa i trolebusa to nije haram.Interesuje me verodostojno od poslanika s a.w.s jel ima sta da se prenosi.ne interesuju me knjige gde je umijesan muski egoizam ljubomora borba za vlast i politika.
"" Fetva koju ste dobili kosi se vjerodostojnim hadisima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o zabrani putovanja žene bez mahrema "".. (to je izjavio mr. kuduzovic).A zar je dozvoljeno da se mjesaju zene i muskarici pa se to radi na hadzu.i to se onda krsi sa hadisima..

Ako ko ima kakav verodostojan dokaz da je zabranjeno jer ja nisam ni jedan do sada nasla.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Tue Jul 22, 2008 3:56 pm

Fetva br. 3062

Dali je dozvoljeno Muslimanima da glasaju za kjafire koji su "manje zlo" ?

Neki Muslimani u ne-Islamskoj zemlji pitaju dali je u redu da ucestvuju na tamosnjim izborima i da glasaju za ne-muslimanske stranke i partije. Oni tvrde da to moze biti od koristi Muslimanskoj zajednici tamo, ako odredjena grupa pobjedi na izborima ?

Sva zahvala pripada Allahu,

Ovo je stvar u vezi sa propisima koji se moraju razlikovati pod razlicitim okolnostima u razlicitim vremenima i mjestima. Nema apsolutnog propisa koji pokriva sve situacije kako u stvarnim tako i zamishljenim.

U nekim slucajevima je pogreshno glasati , recimo kao kad glasanje nece imati nekog efekta na Muslimane, ili kad Muslimani nece imati nekog efekta izlaskom na glasanje. U ovom slucaju glasanje i ne glasanje je isto. Ovo se primjenjuje i u slucajevima gdje svi kandidati su isto losi ili gdje svi oni imaju isti odnos prema Muslimanima...

Ako je u slucaju odredjenih interesa za Islam , onda je zahtjevno Muslimanima da glasaju kako bi se zastitili od veceg zla i time smanjili stetne posljedice, kao kad dva kandidata koja mogu biti ne muslimani, ali jedan je manje neprijateljski nastrojen prema Muslimanima od drugog, i Muslimanski glasovi imaju ucinak u izlasku na izbore. U ovakvim slucajevima, nema nikakve smetnje da Muslimani daju glasove na uslugu manje loshem kandidatu.

U svakom slucaju, ovo je znacaj idztihada osnovan na principima u vaganju za ili protiv, onoga sto je u u interesu Islama a shta je lose po njega. U odnosu na ovaj slucaj , moramo aludirati na ucene ljude koji shvataju ovaj princip. Moramo njih upitati i objasniti im u detalje okolnosti i zakone u vaznosti glasanja i mogucim koristima i tako dalje.

Niko ne smije pomisliti da neko ko kaze da je u redu glasati , da je tim izrekao odobravanje i podrzhavanje kufra. To je uradjeno od interesa za Muslimane, ne zbog ljubavi prema kufru i narodu koji je u kufru. Muslimani su se veselili kad su Rimljani porazili Perzijance, kao i Muslimani u Abesiniji ( Etiopija ) kad je Negus porazio one koji su iskusavali njegovu vlast. Ovo je dobro poznato u historiji. Kogod zeli biti na sigurnoj strani i neodazvati se glasanju, dozvoljeno mu je uraditi tako. Ovaj odgovor vazi samo za izbore na uticajnim pozicijama. A Allah zna najbolje.

Islam Pitanja i odgovori
Seih Muhammed Salih Al Munajjid

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Tue Jul 22, 2008 4:43 pm

Harise , evo prevodim one fetve sa IB

http://www.islambosna.ba/forum/index.php?topic=8739.0

Pa vidi kakav je prevod, dali je ok. Allah ti svako dobro dao. Ja cu se potruditi da do kraja dana prevedem i ostatak, a ima ga mašaAllah dosta...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Mon Jul 28, 2008 6:40 pm

PITANJE: Muz mi ne daje onoliko novca, koliko je potrebno djeci i meni, tako da ponekad uzmemo novac bez njegovog znanja. Jesmo li grijesni zbog toga?

ODGOVOR:

Zeni je dozvoljeno, ako joj muz ne daje dovoljno novca, uzeti bez njegovog znanja onoliko koliko je potrebno njoj i njenoj malodobnoj djeci; bez pretjerivanja i rasipanja. Buhari i Muslim u svojim Sahihima biljeze hadis, koji prenosi Aisa, radijallahu anha, da je Hind bin Utbe, radijallahu anha, rekla Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem:
"Allahov Poslanice, Ebu Sufjan ne daje meni i mojoj djeci koliko nam je dovoljno!" Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rece: "Uzmi iz njegovog imetka koliko je dovoljno tebi i tvojoj djeci." (Buhari)

(Šejh Ibn Baz)

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Mon Jul 28, 2008 6:41 pm

PITANJE: Djevojka ima sljedeci problem: "Dolazilo mi je nekoliko mladica da me prose, ali je otac odbio zato sto nisam zavrsila skolovanje. Pokusala sam ga ubijediti da zelim brak i da to ne smeta mom skolovanju, ali je on ostao uporan pri svom stavu. Da li im je dozvoljeno da se udam bez dozvole, a ako nije kako trebam da postupim?"

ODGOVOR:

Nema sumnje da je zabrana od strane tvog oca da se udas za onoga ko ti je ravan i odgovarajuci, zabranjen cin. Brak je bitniji od skolovanja i izmedju njih nema proturjecnosti. U ovoj situaciji dozvoljeno ti je da se obratis serijatskoj sudnici (nadleznim vjerskim organima), da im izlozis svoj slucaj i na kraju konacan sud pripada njima.

(Šejh Ibn Usejmin)

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
ljina
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Mon Aug 04, 2008 3:29 am

[b]selam alejkum
slusala sam jedno predavanje od prof. Nijaz Aganhodzici jako me je odsevio .znal iko dje ima da se skunu predavanje od njega mislim daj ovo bilu u vezi ahlaka.
selam
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Mon Aug 04, 2008 10:01 am

Ve alejkumu selam!

Halali ali ja prvi put za njega cujem .

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 7:54 pm

Evo ja imam jedno pitanje koje me zbunjuje od neki dan jos.

Cesto na BM radiu slusam emisije koje imaju o Islamu.
I uvijek bude neki gost s velikim znanjem o Islamu pa gosti
zovu i postavljaju pitanja.Tako je nazvao jedan covjek i zalio
se na svog sina.Kaze u svemu je uzoran musliman svega se
pridrzava ,ide u dzamiju ,pomaze drugima ,obavlja namaz,
nikad u kaficu i disku nije bio i sve tako.Samo sto voli da slusa
muziku i nase neke bosankse izvodace.I ovako mu ovaj profesor
odgovorio (halalite zaboravila mu ime nisam pratila od pocetka emisiju).
Kaze prvo sto kudis toliko sina samo za tu jednu stvar ,prvo ga hvali
za sve to dobro sto radi.Treba da se ponosis na njega.A sto se tice muzike
.Muzika kao muzika nije haram, vec je haram tekst koji ide uz muziku
a govori o stvarima koje su nam zabranjene ...kao dodi uzmi me,
hajmo se napiti, droga je zivot ...itd. A ako tekst ima ljepo znacenje i
govori o necem sto nam Islam dozvoljava to nije haram slusati.
Sve sto velica i postuje Allaha je dobro da se cuje i vidi.I uz muziku kako
se ponasamo je isto haram ako stanemo plesati dodirivati se ili gledati
one pjevacice polu gole je haram.

Eto sad jeli muzika haram ili nije?

On je cak govorio o nekim podatcima iz istorije kako su muslimani
ustvari izumili gitaru pa je preko njih dosla u Spaniju.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:18 pm

Ma moze on da govori sta hoce i sta pase njegovom nefsu.Muslimani Spanije da su vise brinuli o islamu i drzali se islama i dzamata ne bi krscani uspjeli da zatru svaki trag postojanja muslima Spanije i njihove 800 duge vladavine tom zemljom.Tako da pozivanje na njih nije nikakav dokaz u islamu.

Muslimani slijede Allahovog poslanika Muhammeda,s.a.v.s., i njegov sunnet a ne tamo nekog muzicara iz Spanije .

Sad nekome je tesko mozda da prihvati pojedine propise i da ih primijeni u zivotu ,ali ne smijemo sebe nikako dovesti u situaciju da mi nesto ohalaljujemo sto su Allah i njegov Poslanik,s.a.v.s., oharamili .

Ako neko slusa muziku to je njegov licni izbor ,ali taj nema pravo govoriti da je muzika halal pored toliko jasnih dokaza koji govore suprotno .

Sad cu naci stav svih mezheba po ovom pitanju ,kad si ga vec postavila ovo pitanje inshAllah.

Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:21 pm

Ona takav savjet dade tom covjeku i bas me onda zbunilo sve to .
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:26 pm

KUR`AN I SUNNET, DVA GLAVNA IZVORA ISLAMA JE ZABRANJUJU.

- Dragi brate, znaj da skoro svaka pjesma sadrzi sraman i razvratan govor, kakav ne prilici da slusa ni onaj koji ne zna za svog Stvoritelja, Allaha Dz.s., a kamoli onaj koji sebe naziva Vjernikom.
- Narocito je opasno ako se muzika uzima za nasladjivanje, kao sto cujemo mnoge kako danas govore: ''Ja prosto uzivam slusajuci muziku, jedino se uz nju opustam.'' Ako si ti jedan od tih, onda znaj da je to bolest koja je okupirala tvoje srce i koja te polako odvodi sa pravoga puta ka putu zalutalih.
- Zar ne vidis da se nevjernici nasladjuju muzikom, poput narkomana, alkoholicara, bludnika i njima slicnih ? Pa zar da i ti pripadas njima ?! Ti koga je Allah Dz.s. uputio i pocastio ga da nesto sazna o Islamu ?! Pogledaj samo njihove pokrete i gestove i shvatices kolilko ih muzika zanosi pokrecuci njihova tijela. Znaj da je Allah Dz.s. zabranio muziku jos u Mekkanskom periodu. Allah Dz.s. je Sveznajuci, i znao je stetnost muzike po ljudska srca, njihov moral i ahlak. Htio je Uzviseni da se ljudi okane muzike da bi potom u cista ljudska srca unio svjetlost vjere.

STETNOST MUZIKE

- Zaista je njena stetnost mnogobrojna, a ogleda se u sljedecem: umanjuje umne sposobnosti, unistava castitost, prouzrukuje gasenje zara imana (vjerovanja), odstranjuje nur (svjetlost) vjere, priblizava sejtanu i udaljava od Allahove Dz.s. milosti. Muzika slabi moc ummeta i ubacuje prohtjeve u ljudska srca. Njen put vodi nemoralu. To je put koji je odvojio ljude od Kur`ana, pa su zanemarili slusanje Bozjeg govora, govora istine, a prihvatili slusati razvratan govor, nemoral i govor neistine. Ona potpaljuje licimjerstvo u srcima ljudi i pokrece nemarnu omladinu da razmislja i masta o necasnim i nemoralnim stvarima. Zbog muzike se ljudi upustaju u mora neistina i lazi, u mora laznih nada, obecanja i obmana.
- Rekao je Ibn Qajjim El-Dzewzijje, Allah mu se smilovao: ''Muzika je spijun srca, oduzima cestitost, vesvesa je u razumu, prodire u dubinu srca i zaokupljava ga mastanjem, pobudjuje strasti, pozude, navodi na apsurde i nepromisljenosti.``
- Tako vidis dostojanstvenog, razumnog muslimana koji nalazi slast u ucenju Kur`ana, ali ako pocne slusati muziku nestane dostojanstva, opadne mu stid, nur (svjetlost) se gasi postepeno sa njegovog lica, napusti ga dusevno zadovoljstvo, smirenost, a sejtan (Allah ga prokleo) da uzima u svoje ruke. Tada se njegov iman (vjerovanje) zali Allahu Dz.s. na njegovo stanje, jer mu sejtanske vesvese prouzrokovane slusanjem muzike otezavaju citanje i slusanje Kur`ana - JEDINE APSOLUTNE ISTINE.

DOKAZI O ZABRANI MUZIKE

- Dokazi o zabranjenosti muzike su mnogobrojni, kako u Kur`anu tako i u Sunnetu Resulullaha s.a.w.s. Kaze Allah Uzviseni u Svojoj knjizi Kur`anu:

'' Ima ljudi koji kupuju price za razonodu, da bi, ne znajuci koliki je je to grijeh, sa Allahova puta odvodili i da bi ga predmetom za ismijavanje uzimali. Njih ceka sramna kazna.'' (Lukman, 6)

- Tefsireci ovaj ajet, rekao je Ibn Mesud r.a.: ''Tako mi Allaha pored kojeg drugog Boga nema, zaista je to muzika.'' Pa se zakleo tri puta ne to.

- Prenosi majka vjernika Aisa r.a. da je Poslanik s.a.w.s. rekao: ''Tako mi Onoga u cijoj je ruci moja dusa, nece covjek zapjevati, a da ga ne prate dva sejtana udarajuci ga u prsa i ledja sve dok se ne usuti.''

- Takodje se prenosi od Enesa r.a. da je Poslanik s.a.w.s. rekao: ''Ko sjedne slusati pjevacicu sipace mu se na Sudnjem danu olovo u usima.''

Takodje se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: ''Doista ce biti od mog ummeta oni koji ce ohalaljivati blud, svilu (muskarcima), alkohol i muzicke instrumente.'' Na kraju ovog hadisa stoji da ce ih Allah pretvoriti u majmune i svinje sve do Sudnjeg dana. (Buhari)

- Pa da je muzika dozvoljena, sigurno Poslanik s.a.w.s. nebi ovako ostro pokudio one koji dozvoljavaju i nagovestio njihovu kaznu kao kaznu onih koji dozvoljavaju alkohol i blud. Ibn Qajjim je rekao: ''Ko bude dozvoljavao muziku, a ne bude mu se izmijenio oblik jos na Dunjaluku, izmijenice mu se sigurno u kaburu.''

MISLJENJE IMAMA MEZHEBA PO PITANJU MUZIKE

- Ulema sva cetiri mezheba je saglasna da je muzika zabranjena i da je ne komponuje i ne slusa niko osim grijesnika i onoga ciji je mozak slab da razlucuje dobro od zla.

HANEFIJSKI MEZHEB

- Ulema Hanefijskog mezheba je na stanovistu da je slusanje muzike veliki grijeh, a da je uzivanje i nasladjivanje muzikom Kufr (nevjerovanje)
- Takodje kaze ulema ovog mezheba: ''Muzika je zabranjena u svim vjerama, pa kako da Allah dz.s. dozvoli ono sto pojacava licimjerstvo i poziva u razvrat i nemoral u citom Islamu.''

MALIKIJSKI MEZHEB

- Upitan je imam Malik o muzici pa je rekao: ''Muziku zaista slusaju samo veliki grijesnici.'' Takodjer ga je jedan covjek upitao sta misli o muzici, a imam Malik mu rece: ''Na Sudnjem danu ce postojati samo istina i neistina (laz, besposlica), pa gdje nalazis muziku, u kojoj kategoriji?'' Covjek rece: ''U neistini.'' Tada imam Malik rece: ''A da li ce neistina biti u Dzennetu ili u vatri (Dzehennemu) ?'' Covjek odgovori: ''U vatri/'' Na to imam Malik rece: ''Eto, sada si sam sebi fetvu izdao.'' (odgovorio)

SAFIJSKI MEZHEB

- Rekao je imam Safija: ''Ko mnogo slusa muziku, on je od onih sa plitkom pamecu, njegovo se svjedocenje odbija.''

HANBELIJSKI MEZHEB

- Rekao je imam Ahmed: ''Zaista me muzika uznemirava, ona proklijava licimjerstvo u srcu, ona je besposlica. a besposlica ce u vatri (Dzehennemu).''

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Pa dragi brate, zar ti nisu dovoljni svi ovi dokazi o zabrani muzike ? Zasto te obuzima tvrdoglavost i upornost u njenom slusanju?
- Allah dz.s., tvoj i moj Gospodar ti je podario sluh da njime slusas korisne stvari i ono cime je tvoj Gospodar zadovoljan. Zasto onda koristis svoj sluh u ono sto je stetno i sto srdi tvog Gospodara, kao sto je slusanje tog sramnog i bezstidnog govora ? Zar tako zahvaljujes Allahu dz.s. za sluh koji ti je podario ?! A znaj da je Allah kadar da ti, ako hoce, sluh oduzme !!! Zasto si nemaran kada su u pitanju Allahove zabrane ?! Zasto ne postujes svoga Gospodara, Opskrbitelja, Zastitnika, Pomagaca ?! Zar se ne plasis njegove kazne? Pomisli samo na usplamtjelu i uzarenu vatru, na smrtne agonije i kaburske patnje ! Sjeti se samo kako je ostra i tanka Sirat Cuprija !
- Ti doista nisi stvoren uzalud, bez cilja ! Nisi stvoren za provode, za igru i zabavu. Ti imas svoj cilj i zato tezi njemu, iskreno i istinski obozavajuci samo Allaha dz.s., i sireci Njegovu vjeru ! Kloni se sejtanskih smicalica kao sto je muzika, jer to ti nikako ne prilici. Budi pravi Allahov rob na zemlji ! Trudi se da zasluzis vjecne blagodati i vjecna uzivanja sa iskrenim Allahovim robovima !
Nasa posljednja dova je: HVALA ALLAHU GOSPODARU SVJETOVA !!!

Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:28 pm

Hvala Lejla
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:35 pm

Hadisi koji govore o zabrani muzike

1. Prenosi se od Ebu-Amira el-Eš'arija radijallahu anhu da je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, : “Biće u mome ummetu skupina koja će dozvoljavati (ohalaljivati) blud, svilu (muškarcima), alkohol i muzičke instrumente.” (hadis je zabilježio Buharija)

Rekao je šejhu-l-islam Ibn-Tejmijje: “Zabrana muzičkih instrumenta je došla u vjerodostojnom hadisu, kojeg je imam Buharija zabilježio u Sahihu “muallekan” – brišući sve prenosioce iz lanca osim ashaba.” (Pogledaj: “El-Istikama”, 1/294).

2. Prenosi se od Enesa ibn Malika, radijallahu anhu, da je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, : “Dva su zvuka prokleta i na ovome i na onome svijetu: zvuk frule u blagostanju i zvuk cvilenja u nedaći.” (hadis je zabilježio Bezzar u “Musnedu”, 1/377, Ebu-Bekr eš-Šafii u “Rubaijjatu”, 2/22, Ed-Dijaa el-Makdisi u “El-Ehadisu-l-muhtare”, 6/188). Hadis je vjerodostojan prema ocjeni šejha El-Albanija (vođe muhaddisa – učenjaka hadisa u savremenom dobu)

3. Prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa da je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, : “Allah mi je zabranio alkohol, kocku, bubanj i svako opojno piće.” (hadis su zabilježili Ebu-Davud, pod brojem 3696, Bejheki, 10/221, Ahmed u “Musnedu”, 1/274, Ebu-Ja'la u “Musnedu” pod brojem 2729, Ibn-Hibban u “Sahihu”, pod brojem 5341, Et-Taberani u “Mudžemu-l-kebiru”, 12/101,102, a vjerodostojnim ga je ocjenio šejh Ahmed Šakir u komentaru “Musneda” od imama Ahmeda).

4. Prenosi se od Abdullaha ibn Amra ibn el-Asa da je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, : “Allah, dželle šenuhu, je zabranio alkohol, kocku, bubanj, gubejru (opojno piće od prohe) i svako opojno piće.” (hadis su zabilježili Tahavija u “Šerhu meani-l-asari”, 2/325, Ebu-Davud pod brojem 3685, Bejheki, 10/221-222, Ahmed u “Musnedu”, 2/158,170, Ibn-Abdu-l-berr u “Temhidu”, 5/165). Šejh Nasiruddin el-Albani je ocjenio hadis vjerodostojnim.

5. Prenosi se od Kajsa ibn Sa'ada da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao isto ono što smo spomenuli u prethodnom hadisu. (hadsi je zabilježio Bejheki, 10/222 i Et-Taberani u “El-Kebiru”, 13/15). Šejh El-Albani je ocjenio hadis dobrim.
6. Prenosi se od Imrana ibn Husejna da je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, : “U mome ummetu će se dogoditi padanje kamenja sa neba, pretvaranje u majmune i svinje i propadanje kroz zemlju. Bi rečeno: “Kada Allahov Poslaniče?”. “Kada se pojave muzički instrumenti, pjevaljke i kada se bude konzumirao alkohol” – odgovori Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme. (hadis su zabilježili Tirmizija pod brojem 2213, Ibn-Ebi-d-Dunja “Zemmu-l-melahi”, 1/2)
Vjerodostojnim ga je ocjenio Šejh el Albani.

Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 8:46 pm

Halalite samo da vas pitam pošto vas je većina sestara ovdje.Prvi post na ovoj stranici kojeg je postavila seka amina glasi ''Dali je dozvoljeno zeni da nosi hlace pred (drugim)zenama? '' ali je odgovoren općenito,tj. kako se treba oblačiti u javnosti,pred drugim muškarcima koji nisu mahrem i sl.a mene interesuje koja je granica,kako se žena može oblačiti pred kolegicama,babom i sl.ne morate govoriti kako vi to činite:)al me to malo interesuje?
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 9:08 pm

Sultanija (citat):
Hvala Lejla

Evo otvorila sam novu temu vezano bas za muziku evo ovdje pogledaj inshAllah.

http://bosnjacki.forumpro.eu/islam-f1/serijatski-stav-o-muzici-t368.htm#6797

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 9:25 pm

eko87 (citat):
Halalite samo da vas pitam pošto vas je većina sestara ovdje.Prvi post na ovoj stranici kojeg je postavila seka amina glasi ''Dali je dozvoljeno zeni da nosi hlace pred (drugim)zenama? '' ali je odgovoren općenito,tj. kako se treba oblačiti u javnosti,pred drugim muškarcima koji nisu mahrem i sl.a mene interesuje koja je granica,kako se žena može oblačiti pred kolegicama,babom i sl.ne morate govoriti kako vi to činite:)al me to malo interesuje?

Hal ti bilo brate.Potpuno si u pravu taj odgovor je bas opcenit i govori kako se treba oblaciti u javnosti a ne ped mahremima i drugim zenama iako je pitanje postavljeno bas u vezi toga . Pa obicno su to pantalone,trenerka , majca kratkih ili dugih rukava,haljina i bez hidza naravno i tako to sta znam neka standarda odjeca .

Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 11:07 pm

To sam pitao iz razloga što je jedna seka dobila kritike od svojih kolegica zbog toga što je pred njima bila obučena u majici kimono,to mi ovdje kažemo za one majice bez rukava,valjda se nisam provalio:) pa me je to ponukalo na razmišljanje,a koliko ja znam-a malo znam,mislim da nema prepreke za to.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 11:14 pm

Po meni nema ,jer tako su se odijevale skoro sve sestre na kom sam god druzenju zenskom bila. A valjda bi nas neka seka upozorila na to da je zabranjeno biti tako odjeven pred zenama .

E sad Bosnjo ne bi bio Bosnjo kada ne bi isao iz krajnosti u krajnost.

PS: dobro si rekao majca kimono rukava se i kod nas kaze za majcu bez rukava.

Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 11:43 pm

eh sad.Dozvoljeno je npr. vidjeti zaručnicu u takvoj gardarobi,zašto je to većini sestara nezamislivo,mada ja to ne bih insistirao od svoje izabranice inšaAllah?
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Wed Aug 13, 2008 11:52 pm

Da li se pokazati bez hidzaba

Pitanje:

ES selamu alejkum wr wb

Imam jedno pitanje: Ako momak i djevojka imaju nijjet da se uzmu uskoro, da li je sestri dozvoljeno pokazati bratu sliku bez marame? Dzezake'Allahu khajr

Sestra

Odgovor:

Ve alejkisSelam ve rahmetullahi ve berekatuh,

To da li je neko iskrenih namjera prema tebi prepustit cu tebi da sama ocijenis, jer na nama je da sudimo prema vanjskim djelima covjeka. I ukoliko je on uistinu takav, sigurno i njegova djela ce biti takva. Ako imate mogucnost u prisustvu nekoga od tvoje blize rodbine da se vidite to je bolja i pozeljnija opcija kako bi veza iskrenosti i vasega insaAllah braka bila sto cvrsca i stabilnija.

Ako se nalazite na velikoj daljini i nemate mogucnost osim video kamerom da se upoznate, onda opet u prisustvu nekoga bliznjega svoga pokazi mu izgled lica i kosu ali se pazi slanja slika jer bi mogle biti, recimo u slucaju svadje medju vama, iskoristene u negativne svrhe.
A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan

http://bosnjacki.forumpro.eu/porodica-f9/zaruka-vjeridba-t17.htm

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 15, 2008 10:03 pm

Jedenje mesa nepoznatog porijekla

Pitanje :

Radim na građevini i često mi se dogodi da nas ljudi počaste ručkom u kojem ima mesa za koje ne znam da li je zaklano u ime Allaha ili ne. Zanima me da li to meso mogu jesti ili ne, i da mi navedete konkretne dokaze iz naše vjere? Napominjem da mnoga braća danas jedu meso za koje ne znaju da li je zaklano po propisima Šerijata ili ne, a glavni im je razlog samo što je meso od ljudi koji su samo po imenu muslimani, a koji niti obavljaju namaz, niti imaju veze sa ostalim islamskim propisima. Ja se često nadem u nezgodnoj poziciji pošto ta braća jedu takvo meso, pa me ljudi pitaju, i kada im ja odgovorim, oni mi ukažu na njih i kažu kako to oni mogu jesti, a ja ne.

Odgovor:

Poznati učenjak Jahja ibn-Ibrahim el-Jahja bivši rektor Islamkog univerziteta u Medini, koji veće tridesetak godina aktivno radi na pitanjima i problemima islamskih manjina, balkanskih muslimana, muslimana iz ruskih republika, i dr., je rekao da su ljudi na našim prostorima u osnovi muslimani, i da se nad njima sprovode svi propisi koji važe za muslimane: dozvoljeno je jesti meso životinja koje zakolju, klanja im se dženaza, imaju pravo na satrateljstvo u sklapanju braka, i drugi propisi. Iz ove osnove izlaze samo oni koji se deklarišu i izjašnjavaju kao ateisti. Ako neko od njih čini djelo nevjerstva, prići će mu se na najljepši način, pojasniti, i ispravnim znanjem utemeljenim na Kur'anu i Sunnetu, pokušati anulirati sve nejasnoće, predrasude, prepreke koje postoje kod njega u vezi sa tim, upućivati dovu Allahu za njega, i ustrajavati u njegovom pozivu, i ne požurivati sa kvalifikacijama – ovaj je murted, ovaj je nevjernik, ovaj je munafik i sl. Našem narodu, koji pri sebi ima puno pozitivnih osobina, potreban je neko ko će mu pružiti ruku saosajećanja, milosti, i iskrene želje za popravljanjem njegovog stanja, i ko će ga na najbezbolniji način vratiti i održati na putu Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Znači u osnovi je dozvoljeno jesti meso kojim nas ponudi musliman, čak i ako ne znamo da li je zaklano na propisan način ili nije. Tu osnovu pojačava sljedeći hadis: Aiša, radijalllahu anha, je pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ''judi koji su novi u islamu nam donose meso, ne znamo da li su prilikom klanja spomenuli Allahovo ime (proučili bismillu) ili ne, šta da radimo? ''Spomenite vi Allahovo ime i jedite.'' (Buharija, 1952.). Rekao je Ibn-Hadžer: ''Hadis nas uči da meso koje se nađe na muslimankoj pijaci (tržišnici), i meso životinja koje kolju muslimanski nomadi ima tretman dozvoljene i propisane hrane, jer je većini muslimana poznato pitanje spominjanja bismille prilikom klanja.'' (Fethul-bari: 9/635.). Ovo je opći i osnovni propis, ali to nikako ne znači da se on ne može promijeniti shodno okolnostima koje preovladavaju u određenom vremenu ili na određenom prostoru. Jezikom islamske metodologije to bi glasilo ovako: ''Kada se osnovi suprostavi preovladavajuće stanje, uzima se u obzir preovladavujuće stanje.'' Tj. osnova nama nalaže da je meso kojeg kolju i prodaju muslimani dozvoljeno, međutim većina stanovnika ovog ili onog podneblja ne vode brigu o propisanom klanju, što će kod nas stvoriti, u najmanju ruku opreznost u ovome pitanju, i neće nam biti svejedno od koga uzeli meso, i kod koga jeli. Najmanja stvar koju možemo učiniti, kako nebismo optužili sve ljude redom za neislamsko postupanje kada se radi o klanju, jeste da budemo oprezni, i da se namirivamo tamo gdje je sigurno. Termin ''halal meso'' je zloubotrjebljen, u to se sve više ubjeđujemo svaki dan. Cilj je samo da se proda, da se zaradi, a da li se u stvarnosti radi o halalu, to samo Allah zna, a često i ljudi, na ovaj i onaj način, doznaju da se radi o prevarama i malverzacijama, što svakako treba uzeti u obzir. Allah najbolje zna!

Mr. Semir Imamović Saff

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 15, 2008 11:14 pm

Da li nam je grijeh jesti meso, koje nije svinjetina, a za koje ne znamo da je
zaklano u Allahovo ime, posto vlasnici prodavnica iz kojih kupujemo nisu
muslimani. Ista stvar je i sa slatksima u kojima ima nesto malo svinjske
masti. S napomenom da zivimo na zapadu.

Odgovor:

Na početku da kz.emo da je zabranjeno jesti zivotinje koja je posvećeno nekome
drugome a ne Allahu, dz.s., zivotinja koja je zaklana u ime nekoga ili nečega
drugoga, a ne u ime Allaha, je strogo zabranjena muslimanima. Ova praksa je
idolopoklonički čin, jedan vid obozavanja u kojem se ne spominje ime Allaha, dzelle
sanuhu. On kaze: "Zabranjuje vam se sve sto je zaklano u nečije drugo, a ne u
Allahovo ime." (El-Maide, 3) U ovom slučaju razlog zabrane je prije svega i poslije
svega povezan s vjerom, da bi se sačuvala jedinost ili tewhid Uzvisenog Allaha i da bi
se izbjegao sirk. Izricanje Allahovog imena prilikom klanja stoke je potvrda da se
zivot od ovog stvorenja oduzima uz dopustenje i sa voljom njegova Stvoritelja.

Ukoliko se pri tome izrekne nečije drugo ime, ova dozvola biva zloupotrebljena te se
meso ovakve zivotinje ne smije koristiti i ono se smatra haramom.
Poslanik, s.a.v.s. je rekao: ".to pusti krv i nad čim je izgovoreno ime Allaha, dzelle
sanuhu, to mozete jesti." (El-Buhari i dr.) "Ehli kitabije", krsćani i jevreji su narod
koje je Uzviseni Allah razdvojio od idolopoklonika time sto je dozvolio njihovu hranu i
zenidbu njihovim zenama. Iako su u osnovi i jedni i drugi u zabludi i u otvorenom
kufru. Allah, dzelle sanuhu, kaze: "Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i
dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data knjiga prije vas (jevreja i krsćana), i
vasa jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri
onih kojima je data knjiga prije vas..." (El-Maide, 5)
Ovaj ajet znači da mi mozemo jesti njihovu hranu kao i oni nasu. Mozemo jesti meso
zivotinja koje su oni zaklali ili ulovili, a i oni mogu jesti tako meso od nas.
Time ih Islam izuzima od ostalih politeista kada se radi o nekim drustvenim
odnosima kao sto su hrana i jednostrana zenidba. Riječi "jela onih kojima je data
Knjiga" je generalna i odnosi se na meso, proizvode i ostalu hranu koju oni jedu. Sve
ove vrste hrane su nam dozvoljene osim onoga sto je samo po sebi haram u sto prije
svega spada svinjetina, meso uginule zivotinje, istekla krv itd. Jednom su imama
Malika pitali da li se moze jesti meso zivotinja zaklanih za potrebe krćanskih
svečanosti i crkava, a on je uzvratio: "Ja to mrzim, ali ne zabranjujem".
Allah nam je bezuvjetno dopustio da konzumiramo njihovu hranu. On nam je
dopustio da se zenimo njihovim zenama, sto znači da je dopusteno i s njima stupati
u spolne odnose. A kada se radi o halalu i haramu, spolni odnos je vazniji od hrane.
Ono sto oni sa vjerskog aspekta smatraju dopustenim, čak i kada se način klanja
zivotinje u njihovoj vjeri razlikuje od onoga sto nasa vjera propisuje.
Meso uvezeno iz krsćanskih zemalja u kojima je zvanična vjera krsćanstvo ili
jevrejstvo je dozvoljeno. Meso iz komunističkih zemalja nije halal jer oni nisu narod
Knjige. Medjutim, ukoliko se nadjemo u situaciji gdje imamo prodavnicu u kojoj se
prodaje krsćansko meso a pored nje drugu u kojoj se prodaje meso koje je zaklao
musliman, prednost ćemo svakako dati muslimanovom mesu, iako ni ono prvo nije
zabranjeno. Veoma je ružno istraživati da li je neki musliman zaklao ili nije s
bismillom. Sve u sto nemamo uvida prilikom klanja zivotinje koju je zaklao
musliman, bio on dzahil ili grijesnik, ili neko od pripadnika Knjige, halal je jesti.
Poslanika su pitali: "Poslaniče, pred nas su iznijeli jelo, a mi nismo znali da li je nad
njim proučena bismillah. sta da učinimo, da ga jedemo ili ne?", on je odgovorio:
"Proučite bismillu i jedite."

Slatkise u kojima se nalazi nesto malo svinjske masti treba izbjegavati nakons.to se
utvrdi da su oni spravljeni na bazi svinjske masti. Sve sto je zabranjeno u velikim
količinama, zabranjeno je i u malim.
Svinjska mast je sastavni dio zabrane o svinjskom mesu. Uzviseni Allah je zabranio
svinjsko meso, a svi učenjaci se slazu da je svaki dio svinje takodjer zabranjen.

hfz. Mr. Senaid Zajimovic bošnjakinja.net

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:11 pm

Pisac: Shaykh-ul-Islâm Ahmed bin Tejmijjah
Izvor: Madjmû´-ul-Fatâwâ (22/162)

Pitanje:

Da li je dozvoljeno obavljati namaz u sinagogama i crkvama, bilo u njima slika ili ne? Mogu li se sinagoge i crkve nazivati ”Allâhovim kućama”?

Odgovor:

Ne, one nisu Allâhove kuće. Allâhove kuće su džamije. One su kuće u kojima se čini Shirk Allâhu čak iako bi se On spomenuo u njima. Pozicija tih kuća je ista kao i pozicija njihovih ljudi a ljudi tih kuća su nevjernici. Na taj način su to kuće u kojima nevjernici čine Shirk.

Što se tiče klanjanja u njima, postoje tri različita mišljenja među učenjacima:

1 – Sasvim zabranjeno. Ovog mišljenja je Mâlik.

2 – Sasvim dozvoljeno. Ovog mišljenja se drže neki od Ahmedovih sljedbenika.

3 – Ako postoje slike u njima onda se namaz smatra zabranjenim, meleki ne ulaze u kuće u kojima imaju slike. Poslanik (sallâ Allâhu `alayhi wa sallam) nije ulazio u Ka`bu sve dok se nisu svi likovi uklonili iz nje. Osim toga `Umar je rekao:

“Nismo ulazili u crkve ako su postojale slike u njima.”

Ovo mišljenje je najispravnije. Ovo je prenešeno od `Umara bin al-Khattâba i drugih. Isto je rečeno i od Ahmeda i drugih.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:14 pm

Onaj ko nikada ne klanja ne smatra namaz obaveznim

Nema osobe koja uporno izostavlja obavljanje molitve i da istovremeno vjeruje da je Allâh naredio molitvu. Po tradiciji i po prirodi je nemoguće da je jedna osoba uvjerena da joj je Allâh naredio molitvu pet puta dnevno, i da će je Allâh kazniti ako je izostavi, na užasan način, a da kasnije propusti klanjanje. Ovo je sasvim nemoguće. Osoba koja smatra molitvu obaveznom neće je napustiti. Vjerovanje naređuje čovjeku da je obavi. Ako ništa nema u srcu što mu naređuje molitvu, znači da nema vjerovanja u njegovom srcu!

Autor: Imâm Ibn Qayyim-il-Djawziyyah
Izvor: as-Salâh wa Hukm Târikihâ, str. 60

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:15 pm

Pitanje:

Čovjek je oženjen i ima djecu. Ali njegova majka mrzi njegovu ženu i želi da se on razvede s njom. Da li je dozvoljeno da se on razvede s njom?

Odgovor
:

Nije se dozvoljeno razvesti samo zato što to majka kaže. On se mora odnositi prema svojoj majci na jedan lijep način, ali razvesti se od svoje supruge ne pripada tome – a Allâh zna bolje.

Autor: Shaykh-ul-Islâm Ahmad bin Taymiyyah (d. 728)
Izvor: Madjmû´-ul-Fatâwâ (33/112)

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:16 pm

Pitanje:

Koja je šerijatska kazna za pušenje?

Odgovor:

Pušač je neko ko se posvećuje haramu, pošto je pušenje samo po sebi haram. Štaviše, mi smo prije spomenuli dokaze za njegovu zabranu. S ovim kao osnova, i da je pušač svjestan da je to haram, onda se on drži nečega što se smatra velikim grijehom. A držati se nečega što se smatra velikim grijesima, čini to, samim po sebi, velikim grijehom. Odatle se on smatra fâsiq (javni griješnik), nemoralnim, i ne treba mu se davati poštovanje (niti u govoru niti u djelu). To je zato što je to opće prihvaćeno među učenjacima, da onaj ko nastavi s nečim što se smatra velikim grijehom je fâsiq, i njegov govor i djela se ne uzimaju u obzir ni u čemu što zahtjeva iskrenost.

Do tog čovjeka je da se boji svoga Gospodara i da odustane od pušenja koje ozbiljno utječe na njegovu ekonomiju, tijelo i (izvršavanje) vjere.

Autor: Sheikh Ibn 'Uthaymîn
Izvor: Fatâwa Manâr al-Islam - Tom 3, str 744, pitanje br.615.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:18 pm

Status arapskog jezika u Islâmu

Što se tiče navikavanja da se priča drugi jezik umjesto arapskog, koji je simbol Islâma i jezik Kur’ana, tako da postane običaj tog područja, sa njihovim domaćinstvom i članovima porodice, prijatelja, na trgu, kad se obraća predstavnicima vlade, osobi sa autoritetom ili kad se govori s učenima, onda je to bez sumnje makrûh (pokuđeno), jer to znači biti kao ne arap, koje je makrûh, kao što je već spomenuto.

Kad su rani muslimani krenuli da se nastane u Siriju i Egipat, gdje su ljudi pričali bizantijsko-grčki, u Iraku i Khursânu gdje su ljudi pričali perzijski, u Južnoj Africi (al-Maghrib) gdje su ljudi pričali berberski, naučili su stanovnike tih zemalja da pričaju arapski tako da je arapski postao opće govorni jezik u svim tim zemljama i kod naroda. Muslimani i nemuslimani su pričali arapski. Takav slučaj je bio ranije i u Khursânu, pa su kasnije postali samovoljni u odnosu na jezik i navikli se govoriti farsî, sve dok se nije raširio te je većina njih zaboravila arapski. Ovo je bez sumnje nepoželjno.

Najbolje bi bilo da se navikava govoriti arapski tako da se mladi uče to u svojim kućama i školama, da simbol Islâma i njegov narod može biti raširen. Ovo će činiti da muslimani jednostavno razumiju Kur’an, Sunnet i riječi Selefa, za razliku od osobe koja se navikla govoriti jedan jezik i kojoj je kasnije teško naučiti drugi kad poželi.

Budi svjestan da navika govoriti jedan jezik ima jasan i očit utjecaj na razmišljanje, ponašanje i vjersko angažiranje jedne osobe. To isto ima utjecaj da se oponašaju ranije generacije ovog ummeta, ashaba i tabi’ina. Biti ko oni poboljšava razmišljanje, vjersko angažiranje i ponašanje.

Arapski jezik je sam po sebi jedan dio Islâma, i znati arapski je obavezna dužnost. Ako je dužnost razumjeti Kur’an i Sunnet, a oni se ne mogu razumjeti osim poznavanjem arapskog jezika, onda je sredstvo za izvršavaje dužnosti također obaveza.

Ima stvari koje su obaveza za sve pojedince (fard ‘ayn) i druge koji su obaveza za zajednicu ili ummet (fard kifâyah, tj. ako ih neko izvrši onda dužnost spada s ostalih).

Ovo je značenje izvještaja prenesenog od Abû Bakr Abî Shaybah koji je rekao: ’Îsâ ibn Yûnus je prenio nama od Thawra a on od ’Umara ibn Yazîda da je ’Umar pisao Mûsi al-Ash’arîju (radia Allâhu ’anhu) i rekao: ”Podučavajte sunnetu i arapskom; podučavajte Kur’an na arapskom jer je on arapski.”

Shodno jednom drugom govoru prenesenog od ’Umara (radia Allâhu ’anhu), on je rekao: ”Podučavaj arapskom jer je on dio tvoje vjere, i podučavaj kako da se imetak preminulog podijeli (farâ’idh) jer je ovo dio tvoje vjere.”

'Umerova naredba, da se podučava arapski i šerijat (sharîah) zajedno, kombinira one stvari koje su potrebne, jer vjera obuhvata razumijevanje riječi i djela. Razumijeti arapski je put do razumijevanja riječi Islâma i Sunneta, kada je to put do razumijevanja djela Islâma.

Autor: Sheikh-ul-Islâm Taqiyy-ud-Dîn ibn Taymiyyah.
Izvor: Iqtidâ’ us-Sirât-il-Mustaqîm (2/207)

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:20 pm

Pitanje:

Koji je propis za naklon kad se pozdravljaju drugi, bio to musliman ili neko drugi?

Odgovor:

Nije dozvoljeno se poklanjati nekom [od stvorenja] kad se pozdravlja, bilo da se pozdravlja musliman ili neko drugi. Međutim, još više je odvratno pokloniti se nekom ko nije musliman.

Autor;: Imâm Muhammad bin Sâlih bin ´Uthaymîn
Izvor: Fatâwâ ´Ulamâ’ al-Balad al-Harâm, str. 1184

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:21 pm

Priželjkivanje smrti

Pitanje:

Suočila sam se sa toliko nevolja u životu da sam zamrzila ovaj život. Svaki put kad bih se obratila Allâhu, molila sam Ga da mi oduzme život što prije. Ovo je i sada moja želja, pošto ne vidim nikakvog rješenja mojim problemima osim smrti, to je jedina stvar koja me može spasiti ove kazne. Da li je ovo moje ponašanje zabranjeno?

Odgovor:

Kada osoba želi smrt radi nečega što je zadesilo, čini nešto što je Poslanik (sallâ Allâhu ‘alayhi wa sallam) zabranio. Poslanik (sallâ Allâhu ‘alayhi wa sallam) je rekao:

“Niko od vas ne treba da traži smrt zbog nečega što mu se desilo. Ako mu se ta želja pojavi, neka kaže: “O Allâhu, daj mi život ako je život bolji za mene ili mi daj smrt ako je smrt bolja za mene.”

Zato nije nikome dozvoljeno željeti smrt zbog neke nevolje ili poteškoće koja ga je zadesila. U stvari bi takva osoba trebala biti strpljiva i očekivati nagradu od Allâha zbog onoga što trpi, te očekivati olakšanje jer je Poslanik (sallâ-Allâhu ‘alayhi wa sallam) rekao:

“Znajte da pobjeda dolazi sa strpljenjem, sa uznemirenošću dolazi spokojstvo, a sa poteškoćom olakšica.”

Onaj kojeg zadesi neka nevolja treba da zna da ta nevolja briše neke grijehe koje je počinio. Ni jednog vjernika ne zadesi bilo kakva briga ni bol, a da mu Allâh zbog toga ne briše grijehe, pa čak ni ubod trna. Kada je osoba strpljiva i očekuje nagradu od Allâha, dostiže stepen strpljivih. Ovaj stepen je visok stepen. Allâh o takvima kaže:

“A ti obraduj strpljive. One koji, kad ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: `Mi smo Allâhovi i Njemu ćemo se vratiti.” [1]

Žena koja je postavila pitanje osjeća da nema rješenja njenim problemima osim smrti. Vjerujem da je ovo pogrešan stav. Smrt ne rješava nikakve probleme. U stvari, nesretna situacija se može čak i pogoršati. Koliko ljudi umire dok ih zadese problemi i bol ali sami sebi čine zlo jer se ne kaju za grijehe i ne traže oprost od Allâha. Takvima je smrt samo brži dolazak kazne. Da su živi, možda bi ih Allâh uputio ka pokajanju, traženju oprosta te strpljivosti pri suočavanju sa problemom i očekivanju olakšanja. Sve ovo bi bilo dobro za njih. Zato je odgovor osobi koja je postavila pitanje da mora biti strpljiva i očekivati olakšanje od Allâha.

Allâh kaže u Svojoj Knjizi:

“Ta, zaista, s mukom je i last. Zaista, s mukom je i last.” [2]

Autor: Shaykh Ibn `Uthaymîn
Izvor: Fatâwa al-Mar’ah

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Fri Aug 29, 2008 10:25 pm

Namaz žene koja nije propisno pokrivena

Autor: Shaykh Ibn Bâz
Izvor:Fatâwa al-Mar’ah

Pitanje:

Ako je žena koja ne nosi hidjâb prinuđena klanjati ili ako njen hidjâb nije u skladu sa šerijatom (shari`ah), na primjer ako je dio njene kose ili kože otkriven iz nekog razloga, kakav je sud po tom pitanju?

Odgovor:

Prvo je neophodno shvatiti da je hidjâb obaveza ženama. Nije im dozvoljeno odbojno i bezvoljno ponašanje prema hidjâbu. Ukoliko nastupi vrijeme namaza a žena nije propisno odjevena ili pokrivena, za ovu situaciju u slijedećim slučajevima važi:

Ako ne nosi hidjâb ili nije propisno pokrivena zbog okolnosti koje su je natjerale da bude u tom stanju, onda neka tako klanja. Namaz će joj biti priznat i ovo joj neće biti grijeh. Ovo je zasnovano na Allâhovoj izjavi: “Allâh ni jednu osobu ne opterećuje preko mogućnosti njene.” [1].

Allâh također kaže: “Allaha se bojte koliko god možete, i slušajte i pokoravajte se.” [2]

Međutim, ukoliko žena ne nosi hidjâb ili nije propisno pokrivena vlastitim izborom, na primjer ako slijedi običaje naroda ili modu, a manjkom hidjâba se misli na otkriveno lice i šake, onda je njen namaz ispravan, ali čini grijeh ako to radi u prisustvu muškaraca koji joj nisu mahrem.

Ako povrh toga (svojim izborom) otkriva ruke, dio kose i tako dalje, nije joj dozvoljeno tako klanjati. Ako klanja u tom stanju, namaz joj nije ispravan. Ona tako čini dva grijeha:

1.Grijeh jer nije propisno pokrivena.
2.Grijeh jer klanja u tom stanju.

Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sat Sep 06, 2008 9:18 pm

Pitanje: Da li je novotarija korištenje tespiha pri zikru nakon namaza?

Odgovor: Hvala Allahu i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika. Korištenje tespiha nakon namaza i u drugim prilikama nije novotarija, jer tespih sam po sebi nije ibadet nego sredstvo koje pomaže pri ibadetu, odnosno sredstvo koje pomaže da se tačno i precizno izvrši zikr nakon namaza. Međutim, bolje je i vrednije da se zikr čini na prste desne ruke jer je to bila praksa Allahovog Poslanika i njegovih ashaba, a i Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio je da se tesbih (subhanallah) i tehlil (Allahu ekber) čine na prste i rekao je: »Oni će biti pitani i progovorit će (na Sudnjem danu).'' (Ebu Davud, Es-Salah, 1501)

Tespih je jedna olakšica za one osobe koje nisu u stanju da tespihaju na prste zbog određenih razloga kao što su starost i nepismenost. Allah,opet, najbolje zna.

Ribo Abdulvaris

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sat Sep 06, 2008 9:30 pm

Pitanje: Tražila sam razvod braka od muža jer sam smatrala da sam ga prestala voljeti, međutim kada smo se razveli uspostavilo se da je drugačije. Da li sam imala opravdan razlog da zatražim razvod braka od svog supruga i kakav će biti moj status na Sudnjem danu za to djelo? Allah vas nagradio!
Odgovor: Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Islamski učenjaci kada govore o razlozima zbog kojih je supruzi dozvoljeno da traži razvod braka od muža, između ostalog spominju i slučaj kada žena ne voli svoga muža i boji se da će taj prezir i nepostojanje ljubavi uzrokovati nepokornost njenom mužu, što je svakako grijeh. To su argumentovali poznatim hadisom Ibn Abbasa, r.a., da je supruga Sabita ibn Kajsa, r.a., došla Allahovom Poslaniku i kazala: Allahov Poslaniče, ja ne zamjerim Sabitu na moralu niti na njegovom pridržavanju za vjeru, ali mrzim nepokornost u islamu’’, pa joj je rekao Allahov Poslanik: ‘’Hoćeš li mu vratiti baštu koju ti je darovao kao vjenčani dar?’’ ‘’Da’’, odgovorila je. Tada je Allahov Poslanik rekao Sabitu ibn Kajsu: ‘’Prihvati baštu i razvedi je.” (Buharija)

Na osnovu ovog hadisa, ja se nadam da vi niste grješni što ste tražili razvod braka, jer ste u tom momentu bili ubjeđenja da ga ne volite. I smatram da se na vas ne odnosi hadis u kojem je Poslanik kazao: “Koja žena zatraži od muža razvod braka bez razloga, njoj je zabranjen miris Dženneta.” (Hadis je zabilježili imami Ahmed, Tirmizi, Ebu Davud, Ibn Madže od Sevbana, r.a., a njegovu vjerodostojnost potvrdio je šejh Albani)

Napomena: Kako god muž ne treba da u ljutnji ili nakon nekog problema požuruje sa razvodom braka, tako ni supruga ne treba da požuruje sa traženjem razvoda braka, već oboje trebaju da sačekaju dok se ‘’usijane glave ohlade’’, a tek nakon toga pri punoj svijesti, objektivno i realno pogledaju na bračno stanje, te da pokušaju uvažiti mnoge činjenice koje mogu djelovati na donošenje odluke, da se konsultuju sa onima koji su kompetentni za to, a nakon toga da donesu konačnu odluku.

Allah najbolje zna!

Odgovorio: Pezić Elvedin

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sat Sep 06, 2008 9:32 pm

PITANJE: Da li je dozvoljeno izgovarati AMINNN na glas ili nije?

ODGOVOR: Sunet je, nakon što imam prouči El-Fatihu u namazu, izgovoriti amin naglas. Na ovo ukazuju riječi Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve sellem: „Izgovorite amin kada imam izgovori amin. Jer ko izgovori amin u momentu kada ga izgovaraju meleki, biće mu oprošteni njegovi (manji) prijestupi koje je počinio“ (Mutefekun alejhi) Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Resulullah, sallallahu 'alejhi ve sellem, nakon završetka učenja El-Fatihe izgovorio: 'Amin!' povišenim glasom (Ebu Davud, 1/176, Imam Ibnul-Kajjim smatra ovu predaju prihvatljivom). Postoji drugi dio uleme koji smatraju da se amin ne izgovara naglas.

U svakom slučaju, ukoliko musliman smatra da je to sunet, obavezan je biti mudar u načinu dostavljanja toga ljudima, Uzvišeni kaže: „Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima na najljepši način raspravljaj“ (Prijevod značenja, En-Nahl, 125). Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kaže: „Zaista je Allah Blag, voli blagost, i daje za blagost ono što ne daje za surovost, niti bilo šta drugo.“ (Buhari, 4697) Ove šerijatske tekstove musliman mora uzeti u obzir, pogotovo u vremenu kada neznanje preovladava među muslimanima i kada dolazi do raskola zbog najmanje stvari. Otuda, ako bi praktikovanje nekog sunet, stvari koja nije na stepenu obavezne niti elementarne radnje u namazu, bila uzrok raskola među muslimanima, u toj situaciji osobi koja želi praktikovati sunet propisuje se odgađanje te prakse iz sledećih razloga:

a) Jer se njegovom praksom uzrokuje raskol među muslimanima,

b) Jer se time zatvaraju vrata davi. Tako će onaj koji praktikuje taj sunet u ovoj situaciji, umjesto da tim ljudima koji su oko njega dostavi mnogo bitnija pitanja kao što su pitanja vezana za tevhid, širk, elementarne dijelove islama i imana itd. - tim prakticiranjem udaljiti ljude od sebe.

c) Učenjaci kada govore o prakticiranju nekog suneta u namazu uslovljavaju to nepostojanjem štete po klanjače koji klanjaju u susjedstvu. A u ovome slučaju postoji relana mogućnost da izgovaranje amin naglas pomete druge klanjače, zbog njihovog neznanja, ili možda što nisu navikli na taj sunet.

d) Nije iskuljučeno da ljudi, koji su oko njega, zamrze sve ono što ta osoba praktikuje, što ih vodi u nevjerstvo, a Alija, r.a, kaže: „Govorite ljudima ono što poznaju, zar želite da se Allah i Njegov Poslanik u laž utjeruju.“ (Buhari, 124)

Svaki onaj ko iskreno želi prakticirati praksu Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, ali je iz opravdanih šerijatski razloga izostavi - takva osoba ima nagradu toga suneta, inšallah. Isto tako, takva osoba neće izostavljati praksu u situacijama kada ne postoje prethodno spomenuti razlozi, kao što je to obavljanje namaza sa ljudima koji sami praktikuju sunet ili možda nepraktikuju, ali poznaju sunet i ne ometa ih da neko drugi to praktikuje, i sl. Napomena: onaj ko izostavlja sunet treba da ima nijet da to čini samo privremeno, a nikako za stalno. Drugim riječima treba imati namjeru da čim prethodno spomenuti razlozi izostanu, počeće sa praksom odgođenog suneta.

Allah, Svevišnji, najbolje zna!

Nermin Klopić, svršenik fakulteta islamskog prava

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sat Sep 06, 2008 9:33 pm

Pitanje: Koliko je dozvoljeno žaliti za umrlim, tj. kakav je stav vjere po tom pitanju? Naime, neke žene, koje inače nisu pokrivene, prakticiraju da se poslije smrti bližnjeg pokriju 40 dana, prekriju TV... i još mnogo toga!

Odgovor: Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Islam u svome savršenstvu i u svojoj potpunosti nije ostavio ni jedno pitanje a da ga nije precizno definisao, pa tako postoje i propisi koji se odnose na postupanje u slučaju smrti bližnjeg. Allahov Poslanik je kazao: “Nije dozvoljeno ženi koja vjeruje u Allaha i Njegovog Poslanika da nosi obilježje žalosti za umrlim duže od tri dana, osim za mužem, kada obilježje žalosti može nositi četiri mjeseca i deset dana.” (Buharija i Muslim)

Na osnovu ovog hadisa i mnogih drugih islamski učenjaci spomenuli su da je ženi dozvoljeno da nosi obilježje žalosti za umrlim tri dana osim ako je u pitanju suprug kada je obavezna da to čini četiri mjeseca i deset dana, sve dok traje njen priček.

Obilježje žalosti manifestuje se kroz ostavljanje svega što će na nju privlačiti pažnju i činiti je poželjnom. Tako će supruga preminulog u tom periodu, obavezno, ostaviti bilo koji vid uljepšavanja i ukrašavanja. Ne postoji posebna odjeća koju supruga ožalošćenog treba da nosi u tom periodu, već je bitno da to nije izazovna odjeća koja čini tu ženu privlačnom. Normalno, sve to nije razlog da žena ostavi osnove higijene, kao što je odsijecanje noktiju, uklanjanje dlaka oko stidnih mjesta, kupanje. U vjerodostojnim hadisima Poslanik je zabranio supruzi preminulog da koristi miris i nakit, što svakako obuhvata današnja kozmetička sredstva uljepšavanja i ukrašavanja. Također je zabranio nošenje odjeće koja će činiti tu osobu privlačnom i poželjnom za brak, već će nositi klasičnu, normalnu odjeću bez ukrasa. (Pogledaj: Mufesal fi ahkamil-Mereti, 9 tom, str. 220 do 235)

Allah najbolje zna!

Odgovorio: Pezić Elvedin

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sat Sep 06, 2008 9:36 pm

Pitanje:
Muslimanka sam koja prakticira islam. Stanujem u soliteru. Prije neki dan umro mi je komšija nemusliman. Iza sebe je ostavio suprugu i kcerku. Svi oni su uvijek bili dobri prema meni. Mogu li da im odem na žalost?

Odgovor:
Imajuci u vidu da su se Vaš komšija i njegova porodica prema vama lijepo odnosili, da vas nisu zbog vaše vjere iz vaše kuce izgonili, niti se protiv vas borili, nema smetnje da ih posjetite i izrazite im svoje saucešce. Allah dž.š. kaže: “Allah vam ne zabranjuje da cinite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavicaja vašeg ne izgone. Allah, zaista, voli one koji su pravicni.” (El-Mumtehina, LX:8.) Poslanik a.s. je rekao: “Kod svega što je živo može se sevab zaraditi.” (Sahihul-Buhari, Kitabul-edeb.) Dakle, ukoliko ucinite dobrocinstvo svojim komšijama, s obzirom da su takvi, Vi cete, inšaAllah, za to imati veliki sevab i nagradu i odužit cete se prema njima, a Vi znate kolike obaveze, po islamskom ucenju, ima komšija prema komšiji. Kaže Poslanik a.s.: “Toliko mi je cesto Džibril oporucivao susjeda da sam mislio da ce ga uciniti (zakonitim) nasljednikom.” (Buharija i Muslim.) Ebu Zerru r.a.
Allahov Poslanik a.s. je rekao: “O, Ebu Zerr, kada budeš kuhao corbu, dospi malo više vode pa pošalji svojim komšijama.” (Muslim) Jedne prilike Poslanik a.s. je rekao: “Tako mi Allaha, nije vjernik, tako mi Allaha, nije vjernik, tako mi Allaha, nije vjernik!” Neko rece: “Ko to, Allahov poslanice?” Alejhisselam odgovori: “Onaj ciji susjed nije siguran od njegova zla i neprijatnosti od njega!” (Buharija i Muslim). Na kraju, želim da naglasim, da ta posjeta, da bi Vama bila dozvoljena (halal), ne smije u sebi sadržavati bilo šta što je muslimanu zabranjeno (haram), kao što je, naprimjer, naricanje, sjedenje u društvu koje pije alkohol itd. Nemojte zaboraviti da vam je dužnost da, u granicama svojih mogucnosti, prenesete svojim komšijama poruku islama koja je upucena svim ljudima.

Dr. Sukri Ramic

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Sep 07, 2008 4:06 am

PITANJE:
EsSelamu alejkum. Čuo sam da postoji hadis prema kojem je zabranjeno prolaziti ispred klanjača. Mene interesuje da li se to odnosi na prostor na kojem klanjač čini sedždu ili se to odnosi npr. i na tri , pet metara ispred klanjača .

ODGOVOR:
Hvala Allahu u neka je salavat i selam na Muhammeda s.a.v.s.
Postoje mnogobrojni hadisi od Allahovog Poslanika s.a.v.s. koji su zabilježeni u najvjerodostojnijim hadiskim zbirkama, u kojima se jasno i nedvosmisleno zabranjuje prolazak ispred klanjača, u prostoru koji je između njega i sutre-pregrade.
Od Ebu Seida El-Hudrija r.a. se prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao: ''Kada neko od vas bude klanjao neka ne dopusti nikome da prođe ispred njega, i neka ga spriječi ako može, a ako ustraje (u pokušaju da prođe ispred njega) neka mu se usprotivi jer je takav uistinu šejtan''. ( Muslim, br.505)
Imam Buharija je u svome Sahihu naslovio poglavlje riječima:
''Grijeh onoga koji prolazi ispred klanjača'' (Fethul-Bari, 1/ 696).
Pod ovim naslovom Buhari r.h. navodi hadis od Ebu Džuhejma r.a. kojeg je on citirao nakon što je upitan šta je zapamtio od Allahovog Poslanika s.a.v.s. u vezi prolaženja ispred osobe koja klanja, pa je odgovorio: Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: ''Da zna onaj koji prolazi ispred klanjača koliki snosi grijeh, bilo bi mu bolje da sačeka i četrdeset prije nego prođe ispred njega''. Nakon ovoga Ebu Nadr (jedan od prenosilaca hadisa) je rekao: Ne znam je li rekao ''četrdeset dana, mjeseci ili godina''. (Buhari, br. 510, Muslim, br. 507)
Zbog toga je u najmanju ruku pohvalno, a po mišljenju nekih učenjaka i obavezno, (poput Imama Ahmeda, Ševkanija, učenjaka zahirijskog mezheba i drugih) da osoba koja obavlja namaz, ispred sebe postavi sutru- pregradu koja će najmanje biti u visini podlaktice, o čemu također postoji veliki broj hadisa. Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: '' Kada neko od vas bude klanjao, neka klanja prema sutri i neka joj se što više približi, kako mu šejtan ne bi prekinuo namaz''. (Ebu Davud br. 695, od Ebu Seida El-Hudrija r.a. Albani ga je ocijenio vjerodostojnim. Vidjeti: Sahihul-Džami' br. 651)
Kada klanjač obavlja namaz iza pregrade sve što prođe ispred nje, neće mu štetiti. Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.:
''Ako neko od vas ispred sebe postavi pregradu koja je visine zadnjeg dijela sedla, neka klanja i neka se ne osvrće ko će proći ispred nje''. (Muslim, br. 499, Tirmizi, br. 335 i drugi, od Musa b. Talhe od njegovog oca). Visina sedla je otprilike dužine jedne podlaktice.
Iz ovog hadisa se jasno zaključuje da nije grijeh prolaziti ispred pregrade koju je sebi klanjač postavio. Ako ipak klanjač ne bude imao nikakvu sutru ispred sebe, a neko bude prolazio ispred njega na udaljenosti koja je veća od tri podlaktice, kao što je to otprilike formulisano u pitanju, u tome inšallah nema grijeha. Ovo se može zaključiti na osnovu predaje koju bilježi Buhari u svome Sahihu od Nafie da je Abdullah b. Omer klanjao u Kabi udaljen oko tri podlaktice od njenog zida jer ga je Bilal r.a. obavijestio da je Poslanik s.a.v.s. tako činio. (Buhari, br.506) Imam Ibn Hazm r.h. je u vezi ovog pitanja rekao: '' Onaj ko prođe ispred klanjača na razdaljini većoj od tri podlaktice, takav nije grješan, a klanjač nema pravo da ga u tome spriječi, a ukoliko prođe ispred klanjača na udaljenosti od tri podlaktice ili manje od toga, takav je grješan, osim ako je sutra klanjača manja od tri podlaktice, tada prolaznik ne snosi grijeh. (El-Muhalla 4/186)
Još je bitno napomenuti, da ukoliko se klanja namaz u džematu, imam biva sutra čitavom džematu, tako da je dozvoljeno prolaziti između safova, odnosno ispred samih klanjača. Na ovo upućuje predaja Abdullaha b. Abbasa r.a. u kojoj on za sebe kaže da je prošao između safova dok je Poslanik s.a.v.s. klanjao na Mini, i da nakon toga niti Poslanik s.a.v.s., niti niko od ashaba nije osudio njegov postupak. (Buhari, br.493) Na osnovu ove predaje Imam Buhari je u svome Sahihu naslovio poglavlje po imenu: '' Sutra imama je ujedno i sutra onih koji su iza njega''. (Fethul-Bari, 1/680)

A Allah Uzvišeni najbolje zna.

Odgovorio: Amir Durmić, profesor islamskog prava(fikha)

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Sep 07, 2008 9:16 pm

Pitanje:
Da li je dozvoljeno na Zapadu jesti goveđe meso a ne znati kako se ta goveda kolju i da li se uopće kolju?

Odgovor:
Uzvišeni Allah dozvolio je konzumiranje mesa koje zakolju sljedbenici Knjige (židovi ili kršćani). Allah kaže: "I vama je dozvoljena hrana onih kojima je data Knjiga." (El-Maide, 5.) Izrazom "hrana", po konsenzusu učenjaka, misli se na meso koje oni zakolju i, svakako, nema razilaženja među islamskim pravnicima da je dozvoljeno konzumirati ostalu hranu koju pripreme kitabije. Neki islamski učenjaci, čak, dozvoljavaju konzumiranje mesa koje zakolju u ime Isaa ili Uzejra, alejhimes-selam, ili u ime crkve, dok to druga skupina zabranjuje. (Vidjeti: El-Džamiu li ahkamil-Kur'an, 6/78-79 i Tefsirul-Kur'anil-Azim, 2/21.)

Dakle, meso koje zakolju kitabije dozvoljeno je muslimanima, bilo da je uvezeno iz njihovih zemalja ili da ga kolju u zemljama koje pripadaju muslimanima. Ovo je opći šerijatski propis oko koga se ne trebaju sporiti muslimani. Međutim, današnje kitabije prije klanja ubijaju životinje. Ovo ubijanje propisano je državnim zakonom i svako ko postupi suprotno ovome biva podvrgnut kaznenim mjerama radi, navodno, mučenja životinje. Željezna cjevčica prečnika 1,5 – 2 cm i dužine 12 – 15 cm koju iz ručnog pištolja tjera pritisak od 12 bari jednostavno probuši mozak životinje koja kao igračka padne na tlo. Nakon ubijanja, do dizanja životinje na traku za klanje prođe od 4 do 5 minuta tako da je životinja već mrtva prilikom klanja. Nije ispravno kazati da se ovim pištoljem životinja onesvijesti, već se radi o čistom ubijanju. Pitao sam dvojicu veterinara koji kontrolišu ubijanje i klanje da li bi se životanja digla nakon izvjesnog vremena. Uz blagi osmijeh, odgovor je bio kratak i jasan: "Nikada." Prema tome, nije dozvoljeno jesti govedinu koju kolju današnje kitabije iz prethodno spomenutog razloga i nije ispravno povoditi se za osnovom propisa, jer su oni promijenili tu osnovu i kolju, ustvari, lešinu. Iz ovoga se, svakako, izuzima meso kitabija za koje se pouzdano zna da nije prethodno ubijeno, a Allah najbolje zna.

Mr. Safet Kuduzović

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:05 pm

Uvaženi šejhu, neki učenjaci spominju da su šehidske akcije u Palestini i Čečeniji zabranjene i nazivaju ih samoubilačkim akcijama. Šta vi kažete o tome?

Odgovor:

Ako se vratimo na knjige o jeziku i knjigama uleme u šerijatu i pogledamo definiciju samoubice jezički i terminološki nećemo vidjeti sličnosti između samoubice koji se ubio iz razočarenja i osobe koja je uložila svoj život i bila sebeb svom ubistvu radi vjere i zaštite svoje časti.

Poistovećivanje samoubistva koje je zabranjeno Kur’anom, Sunnetom i koncenzusom sa šehidskim akcijama je neispravno. Kako se može poistovjetiti čovjek koji je sebe ubio na putu šejtana i drugi koji je, u pokornosti, svoju dušu dao Milostivom. Tako mi Allaha, nisu isti i nemogu biti isti.

Samoubica ubija sebe iz svojih prohtjeva što u stvari predstavlja posljedicu gubljenja nade, nepostojanja sabura i manjkavosti imana u Allahov kader i tome slično. Dok onaj ko izvodi šehidsku akciju ubija sebe ili prouzrokuje svoje ubistvo želeći da na zemlji uspostavi Allahovu vjeru, da porazi neprijatelje, oslabi njihovu moć, uzdrma njihov prijesto i polomi njihov batil.

Koja je razlika u šerijatu između šehidskih akcija i upadanja među neprijateljske redove kada su ogromne šanse da će izvršilac biti ubijen? A predaje koje govore o vrijednosti prodiranja u neprijateljske redove – a koje očito ukazuju na vrijednost pomenute stvari makar ćovjek bio ubijeđen da će biti ubijen – dostižu stepen tevatura.

A ako neko kaže: Osoba koja upadne među neprijatelje je ubijena rukom neprijatelja, dok onaj ko uradi šehidsku akciju ubio je sam sebe, kažemo: U šerijatu je pritvrđeno da je propis uzročnika propasti duše i onoga ko saučestvuje u tome poput propisa osobe koja direktno ubije dušu. (Šejh ovim želi da kaže da nema razlike u propisu onoga koji prouzrokuje svoje ubistvo, onoga ko saučestvuje u svom ubistvu – kao što je na primjer slučaj mladića koji je poučio kralja kako da ga ubije itd – i onoga koji direktno ubije sebe poput osobe koja radi šehidsku akciju, nap. prev.)

To je stav većine učenjaka poput Malika, Šafije i Ahmeda. Kažu: Obavezno je sprovesti kisas (odmazdu) nad osobom koja namjerno prouzrokuje ubistvo druge osobe, poput onoga ko namjerno iskopa bunar da bi fulan pao u njega, pa fulan upadne u njega i preseli. Ovom stavu su oprečni neki učenjaci. Smatraju da nije dozvoljeno ubiti takvu osobu (koja je bila sebeb ubistva) već će takva osoba platiti diju (otkupninu). Međutim ovo mišljenje je sporno.

Stav većine uleme je jači i očitiji, to je isto tako stav emirul muminina Omera ibnul Hattaba radijellahu anhu. Dokazi za ovaj stav su mnogobrojni i onaj ko želi da ih spozna može se vratiti na knjige fekiha jer ovdje nije mjesto detaljnog spominjanja ove konstatacije.
Rezime ovoga bi bio da onaj ko upadne u neprijateljsku zemlju ili prodre u nevjerničku vojsku ili uradi šehidsku akciju time što se opaše eksplozivom, da bi nanio štete neprijatelju, posijao strah u njihova srca, da bi obrisao obilježja kufra i njegovih sljedbenika i da bi ih protjerao iz muslimaskih zemalja i svetinja, takav je dobio nagradu strpljivih šehida i iskrenih mudžahida.
A Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ''Najbolji čovjek jeste onaj koji drži uzgine svoga konja na Allahovom putu. Juri na svom konju kad god čuje poziv, tražeći pogibiju i ubistvo na Allahovom putu tamo gdje očekuje da je može naći.'' (Bilježi ga Muslim putem Abdul Aziza ibn ebi Hazima, on od svog oca a on od B'adže ibn Abdullaha a on od Ebu Hurejre , radijellahu anhu).
Zato o vi mudžahidi, vi koji radite šehidske akcije, vi koji ste ljubomorni na čast muslimana i njihove svetinje, sabur !
Smrt je jedna zato neka bude na Allahovom putu. Kaže Uzvišeni:

{وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ * فَرِحِينَ بِمَا ءَاتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ * يَسْتَبْشِرُونَ بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَفَضْلٍ وَأَنَّ اللَّهَ لَا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِينَ}.

Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga, radosni zbog onoga što im je Allah od dobrote Svoje dao i veseli zbog onih koji im se još nisu pridružili, za koje nikakva straha neće biti i koji ni za čim neće tugovati; radovaće se Allahovoj nagradi i milosti i tome što Allah neće dopustiti da propadne nagrada onima koji su bili vjernici. (Alu Imran, 169-171).

Bilježi imam Muslim u svom Sahihu putem Suhejla ibn ebi Saliha, on od njegovog oca, a on od Ebu Hurejre da je Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko bude ubijen na Allahovom putu je šehid i ko umre na Allahovom putu je šehid.”
Cilj nam je da kažemo da šehidske akcije u Palestini, Čečeniji i na drugim muslimanskim mjestima predstavljaju vid legitimnog džihada i jednu od metoda ratovanja i nanošenje štete neprijatelju.
Kaže Uzvišeni :
{وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَءَاخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ}.
I protiv njh pripremite koliko god možete snage i konja za boj, da biste time terorisali (zastrašili) Allahove i vaše neprijatelje, i druge osim njih – vi ih ne poznajete, Allah ih zna. Sve što na Allahovom putu potrošite naknađeno će vam biti, neće vam se nepravda učiniti. (El-Enfal, 60).

Ove akcije su se pokazale korisnim i dale svoje plodove. Postale su strah i trepet za jevrejske uzorpatore i njihovu braću kršćane. One nanose veću štetu neprijateljima od puški i mitraljeza jer su unijele strah u srca nevjernika, tako da se jevreji i neprijatelji islama boje svakog pokreta i očekuju smrt na svakom koraku. Uz to ove akcije nanose muslimanima minimum štete a imaju dalekosežan uticaj.
Neke studije ukazuju da su ove akcije bile sebeb iseljavanja jevreja sa muslimanskih zemalja u Palestini i bile isto tako sebeb umanjivanja njihovog doseljavanja u Palestinu i boravak u njoj.
Sve ovo je dokaz velike maslehe (koristi) ovih plemenitih akcija.
O ovoj meseli sam detaljnije govorio na drugom mjestu i spomenuo na desetine dokaza koji ukazuju na dozvoljenost ovih akcija i njihovu legitimnost. Zato nema ničega spornog u izvođenju tih akcija protiv jevreja i kršćana a posebno Izraelaca koji vjeruju da oni ne mogu biti savladani i da je njihova država stvorena da bi vječito trajala.

Sulejman ibn Nasir el-Ulvan
7/2/1422.h.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:08 pm

Pitanje: Mnoga pisma su stigla na nasu adresu po pitanju zene, njenog klanjanja u dzematu, dzume-namaza, oblacenja hlaca ispod haljine ili suknje dok se klanja, vrijednosti njenog klanjanja u kuci ili u dzamiji, te klanjanja namaza u prvo vrijeme ili cekanja nekoga da bi klanjala dzematile. Na sva ta pitanja odgovaramo slijedecim:

Odgovor: Dzuma-namaz je spomenuta u uistoimenoj suri: "O vjernici, kad se u petak na molitvu pozove, kupoprodaju ostavite i podite da molitvu obavite; to vam je bolje, neka znate!" (Kur’an, LXII/9) Odazivanje na dzumu-namaz nije duznost zenama, dok je duznost muskarcima koji se trebaju okupati na taj dan, obuci najljepse odijelo, namirisati se i poraniti u dzamiju. Medutim, nema nikakve smetnje da i zena prisustvuje dzumi, a ukoliko ne klanja dzumu, klanjace umjesto nje podne namaz kada nastupi podnevsko vrijeme i nece ga odgadati. Takode, ona ce klanjati u prvo vrijeme i druge namaze i nece cekati da bi neko dosao i klanjao sa njom dzematile, jer je klanjanje namaza u dzematu obaveza samo muskacima. Kada god se u hadisima Resulullaha, sallallahu ‘alêjhi we sellem, spominje namaz u dzematu, govor je upucen muskarcima i time se zeli ukazati na namaz u mesdzidu, a ne namaz u dzematu sa zenom, bracom ili bliznjima u svojoj kuci. Ne klanjanje namaza u mesdzidu je odlika munafika i po tome su ashabi raspoznavali munafike, a Resulul-lah, sallallahu ‘alêjhi we sellem, je upozorio na vaznost dzemata pod prijetnjom paljenja njihovih kuca. Suprotno tome, za zene je bolje da klanjaju u svojim kucama na sto nam ukazuje slijedeci hadis: "Namaz zene u njenoj kuci bolji je od njenog namaza u mesdzidu." (Ebu-Davud i El-Hakim) Takode se prenosi hadis da je namaz zene u kuci bolji za dvadest i pet puta od njenog namaza u mesdzidu. Pored toga, zeni je dozvoljeno da prisustvuje dzematu ukoliko je sigurna da joj na putu do mesdzida ne prijeti nikakva opasnost. Inace ce klanjati dzematile u svojoj kuci sa ostalim zenama stajajuci u istom saffu sa njima i ne podizuci jako glas pri ucenju i pri tekbirima. Sto se tice oblacenja hlaca ili neceg slicnog ispod suknje ili haljine za namaz i nakon namaza je pozeljno, jer se moze desiti da zena moze pasti i da joj se u tom slucaju ukaze ‘avret. Tako je Resulullah, sallallahu ‘alêjhi we sellem, ucinio dovu za jednu zenu koja se spotakla na putu, te je pala, a na sebi je imala hlace ispod haljine, tako da joj se nije ukazao ‘avret.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:09 pm

Pitanje: Da li je dozvoljeno zeni da bude voditelj vjerskog programa koji se emituje na radiju ili TV-ekranima?

Odgovor: Zeni nije dozvoljeno da bude voditelj programa koji se emituju na radiju ili TV-ekranima i ako se ne pokaje svoje tijelo baca u vatru. Ukoliko bi neka zena bila voditelj neislamskog programa, mogli bi reci da se ona ne pridrzava islama. Medutim, ukoliko ona vodi islamski program, tada ona u ime islama rusi islam, jer radi ono sto je u suprotnosti sa islamskim propisima. Njenom pojavom na TV-ekranima, ona pobuduje skrivene zelje kod ljudi sto dovodi do grijeha. Imetak i zena su najveci izazov covjeku i zbog toga nema razlike u njenom emitovanju programa na radiju ili na TV-ekranima, jer njen lijepi glas kojeg uljepsava koliko god moze, zavodi i pobuduje covjeka. Molimo Allaha da ucini muslimanke od onih koje se krase stidom i da ih ucini hurijama u Dzennetu.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:10 pm

Pitanje: Da li je dozvoljena upotreba svinjske koze u proizvodima, s tim sto se veliki broj koznih jakni, torbi i cipela,

Odgovor: Svinjska koza je haram i nije dozvoljena njena upotreba, jer se ona smatra necistom i zato se ne dozvoljava njena upotreba, prodaja, niti kupovina. Na tom stanovistu je veliki broj uleme i nije dozvoljeno klanjati u toj odjeci ili obuci. Koza od svinje se razlikuje od drugih koza po svom vanjskom izgledu koji je istice od drugih po tackama, odnosno mnogim rupicama koje su uocljive po kozi.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:10 pm

Pitanje: Onaj koji cuje ezan i bez obzira koliko daleko stanovao, makar bio i slijep, po hadisu Resulullaha, sallallahu ‘alêjhi we sellem, duzan je odazvati se na ezan i klanjati u dzematu. Kako se taj hadis odnosi na muslimane koji zive u inostranstvu gdje se ne cuje ezan?

Odgovor: Namaz u mesdzidu je stroga obaveza i nije dozvoljeno muslimanu da izostaje iza njega. Ashabi su poznavali munafike po njihovom izostanku iz dzemata, a dzemat je namaz koji se klanja u mesdzidu i nije dozvoljeno izostajanje iz razloga sto se ne cuje ezan. Znaj brate da islamska ulema ne dozvoljava putovanje u zemlje Zapada, osim sa ciljem da’weta, trgovine i trazenja nauke koja ne postoji kod muslimana i to u ogranicenom vremenu koje mu je potrebno da ostvari svoj cilj pod uslovom mogucnosti izvrsavanja islamskih obreda. Ukoliko u tim zemljama nije dozvoljeno izvrsavanje islamskih obreda, zabranjuje se putovanje i boravak u njima. Pa kako covjek moze da izostavi Allahove naredbe, a posebno namaz opravdavajuci to da ne cuje ezan. Na vaznost namaza kao glavnog stuba vjere i njegovog obavljanja u mesdzidu ukazuje nam hadis koji se prenosi od Ebu-Hurejre, radijallahu ‘anhu, da je Resulullah, sallallahu ‘alêjhi we sellem, rekao: "Tako mi onoga u cijoj ruci je moja dusa, bio sam nakastio da naredim da se saberu drva, zatim naredim da se ezan prouci za namaz, zatim naredim nekom covjeku da imami svijetu, zatim odem do ljudi (koji ne dolaze na namaz) i popalim njihove kuce." (Buhari i Muslim)O vrijednosti sabah namaza se prenosi od Enesa b. Malika, radijallahu ‘anhu, da je Resulullah, sallallahu ‘alêjhi we sellem, rekao: "Ko klanja sabah-namaz u dzematu, zatim ostane sjedeci cineci zikr Allahu dok sunce ne izade, a zatim klanja dva rekata ima nagradu hadzdza i umre." Rekao je: "Rekao je Resulullah, sallallahu ‘alêjhi we sellem: "U potpunosti, u potpunosti, u potpunosti." (Et-Tirmizi) - a pod namazom u dzematu se podrazumijeva namaz u mesdzidu.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:12 pm

Pitanje: Koje meso se smatra dozvoljenim jesti po Serijatu?

Odgovor: Islamski stav je da zivotinja bude presjecena po dusniku ili grkljanu da bi njeno meso bilo halal jesti, s tim da ono bude u osnovi od zivotinje koja nije haram. Prilikom serijatskog klanja moraju postojati slijedeci uslovi: 1. Da osoba koja kolje bude pametna, svejedno bio to muskarac ili zena, musliman ili sljedbenik Knjige (krscanin ili Jevrej) koji se pridrzava svoje vjere i njenih propisa.2. Da noz kojim se kolje zivotinja bude ostar tako da odmah prereze grkljan.3. Da se presjece grkljan i dusnik, a kod hanefija i malikija je potrebno da se presjecu i dvije vratne zile koje se nalaze pored grkljana.4. Da se zakolje u ime Allaha i ukoliko se ne kaze: "Bismillah", takvo meso nije dozvoljeno. Kaze Ebu-Hanife: "Namjerno izostavljanje bismile pri klanju cini nam meso zabranjenim, dok to nije slucaj sa nenamjernim izostavljanjem, tj. iz zaborava."Kaze Allah, dzelle sanuhu: "Ne jedite ono pri cijem klanju nije spomenuto Allahovo ime..." (Kur’an, VI/121) Sto se tice okretanja zivotinje prema Kibli prilikom klanja, nema dokaza koji pokazuju pozeljnost tog cina, a u osnovi to nije zabranjeno. Medutim, klanje zrtve ne moze se porediti sa namazom za koji jedan od sarta okretanje prema Kibli.Prenosi se od Ebu-Hurejre, radijallahu ‘anhu, da je Resulullah, sallallahu ‘alêjhi we sellem, rekao: "Zabranjeno je jesti svaku zvijer koja ocnjacima rastrgava (svoj plijen)." (Muslim) Ovaj hadis nam ukazuje da je haram jesti meso zivotinja koje imaju ocnjake kojima rastrgavaju svoj plijen, a to se u stvari odnosi na zvijeri, divlje zivotinje.Takode se prenosi ovaj hadis od Ibn-’Abbasa, uz dodatak: "... i svaku pticu grabljivicu." (Muslim) Allah, dzelle sanuhu, u suri el-Maide spominje vrste zabranjenih jela, pa kaze: "Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono sto je zaklano u necije drugo, a ne u Allahovo ime, i sto je udavljeno i ubijeno; i sto je strmoglavljeno, i rogom ubodeno, ili od zvijeri naceto - osim ako ste ga preklali - i sto je na zrtvenicima zrtvovano..." (Kur’an, V/3) I na kraju, nek tvoj rizk (opskrba) bude halal i tvoj imetak halal, kako bi ti dova bila primljena. Uz to, trazi meso koje je halal i ne unosi u svoj stomak meso za koje ne znas kako je zaklano i odakle je doslo, te prije pocetka jela ne zaboravi spomenuti Allahovo ime!
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 4:13 pm

Pitanje: Smije li muz zabraniti zeni nosnju nikaba (zar, feredza) ako ona zeli da ga nosi?

Odgovor: Po pitanju nikaba, vecina uleme smatra da je nosenje istog, vadzib. Shodno ovoj fetvi, muslimanki nije dozvoljeno da se otkrivenog lica i ruku pojavljuje pred nepoznatim muskarcem tj. pred onim koji joj serijatski moze biti muz (kafiri ne mogu biti muzevi muslimankama, kao sto danas neke "muslimanke" to rade). Ulema koja smatra da je muslimanki dozvoljeno hodati otkrivenog lica, to dozvoljava samo u izuzetnim situacijama. Oni kazu da zena koja ide otkrivenog lica ne smije biti lijepa, zgodna, privlacna i smije se kretati samo medu muslimanima koji se iskreno boje Allaha, dzelle we ‘ala. Mozemo slobodno reci da ovi uslovi danas ne vaze jer zivimo u vremenu smutnje i nevjernicko - licemjerske arogancije uperene protiv islama i muslimanke. Imajuci u obzir okolnosti u kojima zivimo i svakodnevne napade na zenu-muslimanku kojoj neprijatelji islama zele okaljati cast, mislimo da sada nije trenutak potencirati misljenje uleme koja smatra da je dozvoljeno da zena otriva svoje lice i ruke, a vec smo spomenuli da je nikab vadzib. Zbog toga serijatski nije dozvoljeno muzu da srpecava svoju zenu od nosnje nikaba, naprotiv, muz u vezi sa ovim pitanjem nema nikakvog izbora jer je to serijatski propis oko kojeg se ne smije raspravljati. Nema pokornosti stvorenom u grijesenju prema Stvoritelju. Zena se mora pokoravati svome muzu u stvarima koje su joj islamski propisane, ali, ako joj naredi grijeh i ona mu se u tome pokori, sama je sebi nasilje ucinila jer je naredenje svoga muza pretpostavila naredenju njenog Gospodara, dzelle we ‘ala. Muzevima koji zabranjuju svojim zenama nosnju nikaba, preporucujemo da se Allaha, dzelle sanuhu, boje i da sami sebi nasilje ne cine i da se islama potpuno prihvate.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 6:04 pm

-Dzulejbib- (citat):
Oni kazu da zena koja ide otkrivenog lica ne smije biti lijepa, zgodna, privlacna

Ovo jos nisam cula..
Znaci ako ja sebe smatram ne atraktivnom, onda nemoram nositi niqab.
Khajr.

Da Allah pomogne svaku sestru koja zudi za niqabom a iz razliciti razloga nemoze da ga stavi. amin
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Sun Oct 12, 2008 6:57 pm

Dzezzak Allah Khajr Dzulejbib,

Mozhe li se znati ko je izdao ove fetve ? Mislim da ima vishe smisla i tachnosti ako se navede i ime osobe koja je ovo potpisala.

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA   Today at 1:21 am

Na vrh Go down

PITANJA I ODGOVORI U VEZI ISLAMA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next