Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Topic za diskusiju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 8:23 pm

Citat :
Pezić Elvedin, prof.

12- Da li ste znali da po većini islamskih učenjaka čovjek ako bi učio Kur´an -bez uzimanja novca- i sevap od kiraeta poklonio nekome od mrtvih, da to stiže i koristi mrtvom?

Ovako, poshto znamo da sevap od uchenja Kur'ana mozhemo pokloniti nekom umrlom, moje pitanje je sad:
" Nash narod je uobichajio uchiti El Fatihu mrtvima. Ona je majka Kur'ana , glavna sura bez koje se namaz ne vazhi. Mozhe li se to svrstati u halal, jer imajmo u obzir da mnogi nashi i ne znaju nishta drugo iz Kur'ana sem Fatihe, ustvari da je ona neshto shto se najcheshce uchi ?. Iako se u Fatihi moli za uput na pravi put itd., ona je ipak Kur'anska sura zar ne ?"

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 10:08 pm

Ovo bi najpreče bilo postaviti našoj ulemi. No, treba reći da je naš narod uobičajio učenje sure el-Fatiha vezati i vremenski i prostorski na neki događaj, pa vjerovatno time postaje novotarija.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 10:10 pm

Ali ,imajuci u obzir da je to za nashih 80 % jedino koje znaju iz Kur'ana ? Tako da je uche u svim prilikama i da je jedino koje uche ....

Nashe nene, djedovi, dajdzi, tetke, amidze itd., .... Mnogi ni to ne znaju , no ipak oni koji znaju, znaju iskljuchivo samo Fatihu. Zar to nije logichno i neka vrsta opravdanja ?

A bash bi voljela postaviti ovo pitanje nekome ...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 10:16 pm

AAminAA (citat):
Ali ,imajuci u obzir da je to za nashih 80 % jedino koje znaju iz Kur'ana ? Tako da je uche u svim prilikama i da je jedino koje uche ....

Ja lično ne znam kako neko ko ne klanja, rijetko posti i slično može drugom donirati sevape. Ne mogu oni koji klanjaju za sebe reći da im je nešto 100% primljeno, kako onda tek oni. Sem toga, učenje Kur'ana za onoga koji je preselio nije obaveza, pa ja lično ne znam da li bi njema trebao postojati neki razlog ili opravdanje da tako nastave raditi.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 10:21 pm

Citat :
Ja lično ne znam kako neko ko ne klanja, rijetko posti i slično može drugom donirati sevape.

Najjachi stepen imana je "La Ilahe Ilallah"

Citat :
Ne mogu oni koji klanjaju za sebe reći da im je nešto 100% primljeno, kako onda tek oni.

...Ne gubite nadu u Allahovu milost.... ( Kur'an ) Insan ne smije gubiti nadu u milost Allaha azze we dzelle . Mora se truditi , ali ako ne pokushavash necesh ni imati shansu da ti se shta primi zar ne ?

Citat :
Sem toga, učenje Kur'ana za onoga koji je preselio nije obaveza, pa ja lično ne znam da li bi njema trebao postojati neki razlog ili opravdanje da tako nastave raditi.

Harise, dajem lichan primjer:" Umre mi otac/mati...zar da ne pokushavam da im poklonim koji sevap od straha da ih Allah ne kazni Dzehennemom ? Biva kako Allah dragi hoce, no ipak, zhivi se mora truditi na halal nachin pomoci.

Ovo za uchenje Kur'ana je objavio Elvedin Pezic.

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 01, 2008 11:10 pm

Najjači stepen imana jeste šehadet, no ne može osoba koja je nemarna prema namazu imati jači iman od onoga koji to nije. Djela su dio imana.

Tačno je da ne treba gubiti nadu u Allahovu milost, ali isto tako treba imati straha. Dakle, sredina između nade i straha. Zamisli čovjeka koji ode u džamiju, niti je kad učio da klanja i slično, pa kaže: "Ja ne gubim nadu u Allahovu milost, primiće On meni namaz!"

Za ovo zadnje... Da li se živi mora ili pak može truditi za svog preminulog, tu ima razlike.

Što se tiče toga da je tekst o učenju Kur'ana za mrtve objavio naš profesor Elvedin, slažem se, i ja to ne negiram, niti negiram učenje el-Fatihe, jer je i to kur'anska sure. Ali meni lično je sumnjivo to što se to učenje el-Fatihe u našem narodu ograničilo na posebne situacije, na mevlude, na bajrame i slično. A ako se neke zikr, makar imao osnovu u islamu, ograniči i propiše za određene situacije, onda postaje novotarijom zar ne? Iz istog razloga je namaz za noć Bedra, ili noć el-Isra'a i Mi'radža novotarija; ne kao namaz za sebe, već zbog vremenskog propisa.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Wed Jul 02, 2008 12:57 am

Sehadet jeste najvisi stepen imana i kljuc od Dzeneta,ali kad imamo kljuc znaci trebamo naci i odgovarajuca vrata za taj kljuc a to su nasa djela.

Oni koji ne klanjaju,ne poste ne zive islamski nacin zivota onako kako Allah od nas zahtijeva se bas time i prvdaju za ne izvrsavanje islamskih propisa pa kazu ''ja sam vjernik u srcu i ja sam veci musliman od onoga sto klanja i posti'' . Po njima dovoljno vjerovati u srcu i biti deklarativno musliman pa samim tim onda nije ni potrebno biti musliman i u prakticnom djelu.

Tako da mi nikako ne smijemo dovesti sebe u poziciju da to prvadamo i da narod svojim stavovima i odobravanjem toga pustimo da grijesi prema Allahu i ne izvrsava svoje islamske duznosti.

Mi nasim roditeljima,braci,sestrama,familiji,komsijama ,znanim i neznanim ljudima najvise mozemo pomoci dok su oni zivi tako sto cemo ih pozivati da budu Allahu pokorni i sto cemo biti istrajni u svome pozivanju .

Mi njima ne pomazemo tako sto cemo nalaziti kojekakva opravdanja za njih ili sto cemo im prouciti nesto iz Kur'ana kad njih vise ne bude bilo .Pomozimo ih prvenstveno dok su zivi i dok melek smrti nije dosao i njima i nama i dok se pokajanje jos prima.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Marwa
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Obavjestenje u vezi brisanja tema i postova 2   Sun Jul 13, 2008 8:41 pm

takvaran (citat):
Aiša, radijalllahu anha, je pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: Ljudi koji su novi u islamu nam donose meso, ne znamo da li su prilikom klanja spomenuli Allahovo ime (proučili bismillu) ili ne, šta da radimo? 'Spomenite vi Allahovo ime i jedite.' (Buharija)

Esselamu alejkum,

Ovaj hadis ne mozhemo uzeti u obzir danas, jer sljedbenici knjige ne kolju zhivotinje na nachin koji su to radili ranije. Neki Islamski uchenjaci su smatrali da je dozvoljeno jesti meso ako se pri klanju spomenulo ime Isa a.s., ili Uzejra a.s., a ne Allahovo , ali oni su promijenili metodu klanja. Naime, danas se to ne radi pomocu nozha vec pomocu nekih cjevchica kojima se zhivotinji probushi mozak. Kako je proces "klanja" u velikim klaonicama zaista obim posao, ta prva ovca, krava... vec ugine dok se oni posije stote vrate na prvu. Stoga to meso postaje nama zabranjeno shodno Kur'anu da je nama zabranjeno jesti meso uginule zhivotinje.

Halali shto sam citirala ovaj hadis, ali ako se neshto zna pouzdanije o tome, moramo naglasiti.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 15, 2008 11:24 pm

Evo i ovaj sam post ovdje prebacila da ne bismo kvarili temu Hadis dana sa diskusijama pa evo ovdje mozemo prodiskutovati .

Seko obrati paznju na hadis koji si predhodno citirala:

Aiša, radijalllahu anha, je pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: Ljudi koji su novi u islamu nam donose meso, ne znamo da li su prilikom klanja spomenuli Allahovo ime (proučili bismillu) ili ne, šta da radimo? 'Spomenite vi Allahovo ime i jedite.' (Buharija)

Ovdje nije rijec o sljedbenicima Knjige hriscanima i jevrejima, vec o muslimanima koji su tek prihvatili islam pa mozda jos ne znaju islamski propis klanja zivotinja.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Tue Jul 15, 2008 11:53 pm

U pravu si

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 10:24 am

Interesantna tema.Zasigurno kome je neko od bližnjih preselio da želi učiniti nešto njima što bi im bilo od koristi u kaburu i na ahiretu.
Znam da od učenja Kur'ana i dove umrli imaj koristi,pa zašto to ne činiti? Mislim da Harisov komentar da niko nema dovoljno dobrih djela da ih drugima dijeli nije na mjestu,zbog toga što to ne znači (a Allah zna najbolje) da ako ti nekome pokloniš svoju hatmu nećeš ostati bez nagrade za svoj svaki proučen harf,kao što mudžahid neće ostati bez nagrade ukoliko uzme dio ratnog plijena jer je njegov primarni cilj Allahovo zadovoljstvo te tako isto možemo učiti primarno Kur'an tražeći Allahovo zadovoljstvo a zamoliti Gospodara da od tog hajra ima udjela dotična osoba,Allah zna mislim da se to može gledati i kao dobročinstvo roditeljima ako se njima to čini,te stoga za nadati se i duploj nagradi (učenje Kur'ana i dobročinstvo roditeljima).
ovo sam ovako malo iz glave pisao,molim Allaha da mi oprosti ako sam negdje pogriješio,amin!
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 10:34 am

Pitanje
Esselamu alejkum!

Otac mi je nedavno preselio pa imam želju da mu proučim hatmu, ali ne znam arapsko pismo. Hoće li duša mog babe, ala rahmetile, imati koristi ako mu je proučim i poklonim na bosanskom jeziku, jer mi je to velika želja?

Hvala unaprijed, Dina!

Odgovor

Ima mnogo načina da učinite dobro djelo i sevap od toga poklonite Vašem rahmetli ocu, npr. sevap od sadake, priloga za džamiju, medresu, stipendije siromašnom učeniku, studentu, učenja dove i sl. Čitanje prijevoda značenja Kur'ana sigurno nije isto što i učenje Kur'ana u originalu, dakle na arapskom jeziku, ali i od toga sigurno ima sevapa ukoliko ga čitate s iskrenom namjerom da upoznate njegove poruke, pouke i upute i pridržavate ih se u životu, pa ćete od toga imati i Vi koristi i Vaš rahmetli otac. Osim toga, možete učiti ono što znate od kur'anskih sureta i dova i sevap od tog učenja darovati rahmetliji. Neka Allah dž.š. ukabuli Vaša dobra djela, oprosti grijehe i smiluje se Vašem rahmetliji i svim muslimanima.

odgovor prof.Enese Ljevaković (rijaset)
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 11:26 am

eko87 (citat):
Mislim da Harisov komentar da niko nema dovoljno dobrih djela da ih drugima dijeli nije na mjestu,zbog toga što to ne znači (a Allah zna najbolje) da ako ti nekome pokloniš svoju hatmu nećeš ostati bez nagrade za svoj svaki proučen harf

Naravno, ahi, no ja sam prvenstveno mislio na ove koji nit kad poste, nit kad klanjaju, a misle nekome učiniti uslugu. Poput čovjeka koji se davi, a hoće nekog udavljenog da spasi. Inače, na minberu ima tekst, rađen prema Tahavijskoj akidi, gdje se kaže da sevapi stižu umrlom.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 2:43 pm

Citat :
Osim toga, možete učiti ono što znate od kur'anskih sureta i dova i sevap od tog učenja darovati rahmetliji.

I El-Fatiha je sura, moze li ovo biti opravdanje za nashe koji znaju jedino nju, pa je i uche ?

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
ljina
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 3:56 pm

AAminAA (citat):
Citat :
Osim toga, možete učiti ono što znate od kur'anskih sureta i dova i sevap od tog učenja darovati rahmetliji.

I El-Fatiha je sura, moze li ovo biti opravdanje za nashe koji znaju jedino nju, pa je i uche ?
I da samo kazes Allahu olaksaj mom babi u kaburu i podari mu dzenet oprosti mu grijehe koje je svjesno i nesvjesno cinio je dova i jos kad je uputis kad pada kisa ili u momentima kad Allah s w a ne odbija dovu a kamo li jos nesto iz kurana prouciti.A meni je 33 godine jos nisam pravo da ti kazem srela nekog da ista zna o Islamu da samo El fatihu zna onaj ko zna elfatihu zna i Ihlas elhamdulillah da se bar ista zna,znaci da ima i imana pa makar koliko zrno.
To sot se prakticira El fatiha moje misljenje je drzga pozadina ne zato sto narod nista drugo iz Kurana nezna vec sto je bas El Fatiha kako neko rece majka Kurana i kad ucis i dovis zavrsavas elfatihom skupovi se zavrsavaju Elfatihom tako da to ima drgu pozadinu mislim da pozadina tome nije neznanje i nepoznavanje Kurana i Kuranskih sura
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 5:52 pm

AAminAA (citat):

Allah najbolje zna, nego meni lično nema smisla. Jer, onaj ko od islama poznaje samo El-Fatihu, taj sigurno ne klanja, a ako ne klanja onda ni ostali ibdaeti nisu kako treba. Dakle, ispunjava nešto što što mu nije obaveza, a ne ispunjava nešto što jeste.
Na vrh Go down
ljina
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Jul 24, 2008 6:07 pm

Onaj ko ne zna na pamet elhamdulillah zna da cita pa moze i citajuci prouciti.Ima jedna sestra koju znam jako tesko uci napamet cak je 5 puta zavrsila kurs arapskog i nije savladala sufaru a to jos uvjek ne znaci da joj je los iman i da ona nema pravo da upucuje dovu ili da se ona nece kod Allaha s w a primiti... znaci hocu reci nije iman koliko znas od kurana.. Kaze dzehenem ce se potpaliti hafizima Allahu alem tako sam citala zato sto su nosili Kuran u prsima a nisu ga slijedili..trebamo uputiti dovu Allahu swa iskreno sa cistim nijetom a da li ce biti primljena to samo Allah zna..dova je nase oruzije..jedino dova moze izmjeniti kader.A Allah zna najbolje
Na vrh Go down
uskupi
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Sun Jul 27, 2008 12:16 am

assalam alaikum ...ako se pazljivo promatra text sure Al-Fatiha-e onda se moze uvidjeti da se ta surrah odnosi na zive ljude u kojoj oni zahvaljuju Uzvisenom Allahu i od Njega SWT traze uputu i ustrajnost i da se iz texta ne moze zakljuciti da plemenita surrah moze koristiti umrlim muslimanima ako je oni nisu duboko iz srca ucili i citali dok su bili kao mi (naime zivi), ipak u Casnom Quranu ima ajeta koji nesumljivo mogu biti od koristi nasim umrlim... p r..."Gospodaru nas oprosti meni i mojim roditeljima dana kada se uspostavi obracun "..Quran, i mnogo drugih ajeta...assalam alaikum
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Sun Jul 27, 2008 1:32 am

uskupi (citat):
assalam alaikum ...ako se pazljivo promatra text sure Al-Fatiha-e onda se moze uvidjeti da se ta surrah odnosi na zive ljude u kojoj oni zahvaljuju Uzvisenom Allahu i od Njega SWT traze uputu i ustrajnost i da se iz texta ne moze zakljuciti da plemenita surrah moze koristiti umrlim muslimanima ako je oni nisu duboko iz srca ucili i citali dok su bili kao mi (naime zivi), ipak u Casnom Quranu ima ajeta koji nesumljivo mogu biti od koristi nasim umrlim... p r..."Gospodaru nas oprosti meni i mojim roditeljima dana kada se uspostavi obracun "..Quran, i mnogo drugih ajeta...assalam alaikum

Ve 'alejkumus-Selam ve rahmetullah.

Mislim da nije na nama da tefsirimo Kur'an. I sestra je navela da, prema Tahaviji, seste OK da se uči Kur'an za mrtve, a el-Fatiha je dio Kur'ana.
Na vrh Go down
I am a Muslim
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Nov 13, 2008 10:31 pm

KOJU KORIST UMRLI IMA OD ŽIVOG

Na samom početku obavezno je ukazati da kada se radi o ibadetima, onda je obavezno da se striktno pridržavamo i praktikujemo samo ono što je došlo u Kur'anu i sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s. Kada su u pitanju mrtvi i poimanje stvari vezanih za njih: šta umrlima koristi, gdje se nalaze njihove duše i slično, nema sumnje da u to moramo vjerovati samo na način koji je došao u Kur'anu i sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s.

Pogotovo ako uzmemo u obzir da je možda najveći dio novotarija, svejedno kod nas ili u drugim dijelovima gdje žive muslimani, upravo vezan za umrle.

Kada su u pitanju stvari koje koriste umrlom nakon njegove smrti, trebamo znati da je osnova da čovjeku koristi samo ono što je sam učinio, shodno riječima Uzvišenog Allaha:

''I da je čovjekovo samo ono što sam uradi.'' (An-Nedžm, 39.)

Međutim, Allahov Poslanik, s.a.v.s., obavijestio nas je da neke stvari koriste umrlom poslije njegove smrti! Ni u kom slučaju se ne radi o kontradikciji nego samo o specificiranju prvog spomenutog propisa.

Također treba napomenuti da je poznavanje ove stvari bitno iz nekoliko aspekata.

Kao prvo, ova stvar je vezana za osnove samog vjerovanja – akidu, jer znanje da li nešto koristi umrlom ili ne, spada u nevidljivi svijet – gajb, a kada je u pitanju vjerovanje u gajb, onda ono mora da bude strogo vezano za dokaze iz Kur'ana i sunneta! Tako vidimo da imam Tahavi u svojoj Poslanici spominje ovu stvar kazavši:

''I u dovi i sadaki živih za umrle ima koristi za umrle.'' (Šerhul-akide Tahavijje, 2/663.)

Druga stvar radi koje je bitno poznavanje spomenute tematike jeste iz razloga što je veliki broj novotarija upravo vezan za kult mrtvih, a poznavanjem ovih stvari i kako su one pojašnjene u Kur'anu i sunnetu, čovjeka biva daleko od svake novotarije!

Tako od stvari koje koriste umrlom su:

1) Dova! Kod islamskih učenjaka ne postoji razilaženje, odnosno islamski učenjaci imaju jednoglasan stav da će umrlom muslimanu koristiti dova koju za njega upućuje živi čovjek, ukoliko bude primljena. Kaže imam Nevevi:

''Konsenzus islamskih učenjaka je da dova koristi umrlima i da do njih dolaze sevapi od te dove.'' (El-Ezkar, 215.)

Na ovu stvar upućuju mnogi dokazi iz Kur'ana i sunneta. Kaže Uzvišeni Allah u suri El-Hašr:

''Oni koji dolaze poslije njih, govore:'Gospodaru naš,oprosti nama i i braći našoj koji su nas u vjeri pretekla.'''

U sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s., nalazimo također mnogo dokaza koji upućuju na spomenutu stvar.

Zabilježio je imam Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:

''Kada umre sin Ademov, prestaju njegova djela osim u tri slučaja: trajna sadaka, znanje kojim se drugi koriste i pobožno dijete koje za njega dove upućuje.'' (Muslim, br. 4199)

Od tih dokaza je hadis u kojem se kaže da je Poslanik, s.a.v.s., običavao na dženazi prisutnima reći: “Tražite oprost za vašeg brata.'' Također Poslanikove, s.a.v.s., dove u kojima bi između ostalog govorio: “Allahu, oprosti našim mrtvim i našim živim.'' Zatim, ako pogledamo u sami dženaza-namaz ,vidjet ćemo da nije ništa drugo do dova za samog umrlog. (Ahkamul-dženaiz, 169.)

2) Sadaka je druga stvar koji korist umrlom ako je za njega učini živi!

Zabilježio je imam Buharija u svom Sahihu od Ibn Abbasa, r.a., da je Sa'du ibn Ubadi umrla majka, dok je on bio odsutan, pa je upitao Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: “Da li će joj koristiti ako za nju udijelim sadaku?'', a Poslanik, s.a.v.s., mu je odgovorio: ''Da!'' (Buharija, br. 2756, 2762, 2870)

Postoji još hadisa koji upućuju da dova koristi umrlom, ali mi ćemo se zadovoljiti spomenutim.

3) Trajna sadaka, koju iza sebe ostavi umrli ili, kako je to još poznato u narodu, hajr ili hajrat koji ostavi iza sebe. Kaže Uzvišeni Allah, dž.š.:

''I Mi smo zapisali ono što su uradili i djela koja su iza sebe ostavili.'' (Jasin, 12.)

Hadisi iz sunneta Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koji upućuju na spomenuto su sljedeći.

Zabilježio je imam Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:

''Kada umre sin Ademov, prestaju njegova djela osim u tri slučaja: trajna sadaka, znanje kojim se drugi koriste i pobožno dijete koje za njega dove upućuje.'' (Muslim, br. 4199)

Ibn Madže u svom Sunenu je zabilježio hadis, za koji šejh Albani kaže da je dobar, od Ebu Hurejre, r.a., u kojem Poslanik, s.a.v.s., kaže:

''Od dobrih djela koja dopiru do vjernika poslije njegove smrti su: znanje kojem je podučavao i širio, pobožno dijete koje je ostavio iza sebe, Mushaf koji je ostao iza njega, mesdžid koji je napravio, kuća koju je za musafire izgradio, potok koji je iskopao, sadaka koju je podijelio u životu i zdravlju dopire do njega poslije njegove smrti!'' (Ibn Madže, br. 242)

4) Vraćanje duga, ukoliko je umrli ostao dužan nekome, obaveza je da njegova porodica vrati taj dug iz njegovog imetka prije same raspodjele. Ukoliko bi se desilo da iza njega nije ostalo imetka, pa ga za njega vrati neko drugi, to vraćanje koristi umrlom.

Hadisa koji govore o važnosti vraćanja duga i o tome da samo vraćanje koristi umrlom, postoji više. Od tih hadisa je hadis koji je zabilježio imam Hakim u svom ''Mustedreku'' od Semure ibn Džinduba u kojem se kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., jedne prilike, klanjajući jednu dženazu, rekao:

''Zaista je čovjeka koji se nalazi ispred vas (mejjita) od ulaska u Džennet spriječio dug koji nije vratio, pa ako hoćete, spasite ga, a ako hoćete, prepustite ga Allahovoj kazni'' (Hakim, br. 2261, šejh Albani kaže hadis je sahih, Ahkamul-dženaiz, str. 15) – tj. ako za njega isplatite dug, koristit će mu to isplaćivanje i spasit će ga od kazne, a ako to ne učinite, bit će prepušten kazni.

U ovu stvar također možemo uvrstiti i napaštanje posta za umrlog, ali ne svakog posta, nego samo posta koji se umrli zavjetovao da će postiti, pa je umro prije nego što je ispostio te dane. Naprimjer, ukoliko se osoba zavjetovala da će postiti pet dana, pa je umrla prije nego što je ispostila te dane, u tom slučaju lijepo je za tu osobu ispostiti te dane. Ova vrsta posta smatra se na jedan način isplaćivanjem duga za umrlog koji je ostao dužan. Od hadisa koji upućuju na ovu stvar imamo hadis koji je zabilježio imam Buhari u svom Sahihu da je Sa'd ibn Ubade došao Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., rekavši mu: “Moja majka je umrla a zavjetovala se da će postiti! Da li ću napostiti za nju?'' Poslanik, s.a.v.s., mu je rekao: ''Naposti za nju.'' (Buharija, 5/400)

5) Obavljanje hadždža za umrlog! Od stvari koje također koriste umrlom jeste obavljanje hadždža za umrlu osobu.

Zabilježio je imam Buharija u svom Sahihu od Ibn Abbasa, r.a., da je došla neka žena Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i rekla: “Moja majka se zavjetovala da će obaviti hadždž, pa je umrla a nije ga obavila, da li ću za nju obaviti hadždž?'' Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ''Da, obavi za nju hadždž!''

Kaže hafiz Ibn Hadžer u komentaru ovog hadisa:

“Iz ovoga se razumije dozvoljenost obavljanja hadždža za umrlog.'' (Fethul-bari, 4/78)

Također su zabilježili imam Buharija i Muslim u svojim Sahihima od Abdullaha ibn Abbasa, r.a., da je došla neka žena Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i rekla:

''Allahov Poslaniče, obaveza hadždža zatekla je mog oca u velikoj starosti, ne može da ga obavi, pa da li ja mogu da za njega obavim hadždž?'' Poslanik, s.a.v.s., reče: “Da!“

Imam Nevevi u komentaru ovog hadisa kaže:

''I iz ovoga zaključujemo da se dobročinstvo prema roditeljima ogleda u činjenju stvari koje im koriste poput vraćanja njihovog duga, da im se hizmeti, da se izdržavaju, da se za njih obavi hadždž i slično!'' (Fethul-bari, 4/80, Šerhu Sahihi Muslim, 10/102)

Potrebno je skrenuti pažnju da su među narodom poznate neke stvari koje se čine za umrle, a koje nemaju nikakvo utemeljenje u islamskim izvorima, poput: tevhida, mevluda i sličnih stvari!

Također su prisutne neke stvari oko kojih postoji razilaženje kod islamskih učenjaka da li umrlom koriste ili ne, poput učenja Kur'ana. Međutim, zasigurno se zna da nikada niko od prvih generacija, ashaba,tabiina i učenjaka poslije njih, nije praktikovao učenje Kur'ana za nekog svog umrlog! Nije nam prenesen ni jedan jedini harf o tome da je ikada iko učinio nešto takvo. Tako da možemo zaključiti da je teško da nešto činimo i smatramo ibadetom što nije bilo prisutno ni za vrijeme Allahovog Poslanika, a ni za vrijeme generacija poslije njega, s.a.v.s.!

Kaže hafiz Ibn Kesir u svom Tefsiru u komentaru 39. ajeta sure An-Nedžm: “I da je čovjekovo samo ono što sam uradi'':

''Kao što čovjek neće nositi grijehe drugih, tako isto i od dobrih djela njemu pripada samo ono što je on sam učinio za sebe. Iz ovog kur'anskog ajeta imam Šafija i oni koji ga slijede zaključili su da sevapi učenja Kur'ana ne dolaze do umrlog, zato što to nisu njihova djela i zarada, zato vidimo da Poslanik, s.a.v.s., nije svoj ummet uputio na nešto takvo, niti ih je na to podsticao, niti im na to ukazao direktno ili indirektno, niti je preneseno i od jednog ashaba da je činio nešto tako, a da je to kakav hajr, oni bi nas u tome pretekli. Vrste ibadeta su strogo vezane za predaje i nije dozvoljeno dolaziti sa ibadetima na osnovu mišljenja i analogije.''

(Tefsir Ibn Kesira, 4/328)

Ovdje je potrebno ukazati na jednu veliku pojavu koja je mnogo raširena kod običnog svijeta, a to je učenje takozvanih hatmi, gdje neka osoba plati drugoj osobi da za dušu umrlog prouči cijeli Kur'an – hatmu, ili jedan dio poput sure Jasin i slično. Ovakva stvar je strogo zabranjena po konsenzusu islamskih učenjaka. Kaže poznati hanefijski učenjak Ibn Ebi Izz el-Hanefi u svom komentaru ''Tahavijske poslanice'':

''Što se tiče plaćanja nekome da uči Kur'an, a potom da sevape učenja pokloni umrlom, ovakvo nešto nije činio niko iz prvih generacija selefa, niti je iko od imama naredio da se nešto takvo čini, ili pak dozvolio da se to čini.'' (Šerhu Akide Tahavijje, 2/672)

Piše: hfz. Dževad ef. Gološ
Izvor: minber.ba
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Wed Mar 25, 2009 2:56 am

AAminAA (citat):
Citat :
Pezić Elvedin, prof.

12- Da li ste znali da po većini islamskih učenjaka čovjek ako bi učio Kur´an -bez uzimanja novca- i sevap od kiraeta poklonio nekome od mrtvih, da to stiže i koristi mrtvom?

Ovako, poshto znamo da sevap od uchenja Kur'ana mozhemo pokloniti nekom umrlom, moje pitanje je sad:
" Nash narod je uobichajio uchiti El Fatihu mrtvima. Ona je majka Kur'ana , glavna sura bez koje se namaz ne vazhi. Mozhe li se to svrstati u halal, jer imajmo u obzir da mnogi nashi i ne znaju nishta drugo iz Kur'ana sem Fatihe, ustvari da je ona neshto shto se najcheshce uchi ?. Iako se u Fatihi moli za uput na pravi put itd., ona je ipak Kur'anska sura zar ne ?"

esselam alejkum wr wb
s obzirom da pitash za nash narod, koji haman ni neklanja, koji od vjere zna samo bismilu i eto, nekako da izrecituje fatihu... i kada je izrecituje nezna ni sta je to, sasvim je dovoljan odgovor, kako spomenu haris, covjek koji neklanja, kakve koristi od njegovih dobrih djela? njegova djela = 0 (nula), i sta ima da poklanja? a sve to po rijecima Poslanika s.a.w.s. "Prvo zasta ce na Sudnjem danu covjek biti pitan jeste namaz, pa ako mu bude valjan namaz, bit ce mu valjana i ostala djela..."
a dalje, puno je dokaza koji govore o ostavljanju namaza, da je to kufr, i kako ocekivati da se od covjeka sa kufrom prime djela.. a kamoli da se poklanjaju....
A Allah najbolje zna.
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Wed Mar 25, 2009 4:32 pm

Koliko vidim ti si ljude koji kažu LA ILAHE ILLALLAH proglasio kafirima.Poslušaj predavanje od mr. fikha Semira Imamovića na temu,o ostavljanju namaza pa ćeš vidjeti kako on tumači to što si ti ovako u par redaka nabacao,gdje između ostalog kaže da se u tom hadisu ne zna tačno jel se odnosi na čovjeka koji zanemaruje namaz ili koji klanja pa ostavi namaz (između ove dvije skupine postoji razlika).A ti se brate moj pripazi tih bodovanja dobrih djela,to je nešto što Allah s.w.t. odlučuje a ne ti.
Sam si na početku posta rekao da većina tih ljudi ne zna ni bismilu,sad je li ne klanjanje većine našeg naroda stvar ne znanja ili oholosti Allah će presuditi.
we alejkumuselam we rahmetullahi we berekatuh.
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Mar 26, 2009 4:12 am

brat, jesi li iz sarajeva ti ?
ako jesi de mi ostavi tvoj br na poruci, zovem te idemo na kolace na carsiju, pa da pricamo... evo i haris ce se priduzit sigurno
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Thu Mar 26, 2009 1:26 pm

Ma nije problem,samo znaj da ja na kahvi i kolačima ne mes-elam,puna koncentracija je na meniju haha.A haris je glavni kahvedžija
pogledaj pm.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Topic za diskusiju   Today at 5:32 pm

Na vrh Go down

Topic za diskusiju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1