Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Islamom i medicinom do zdravog zivota

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Islamom i medicinom do zdravog zivota   Fri Jun 27, 2008 7:56 pm

Sledece postove koje cu postirati inshAllah sam preuzela od jedne seke koja je procitala tu knjigu i podijelila je sa nama.Da je Allah dz.s. nagradi za trud i upise ovo u njena dobra djela inshAllah.

Evo nadoh jednu knjigu "Islamom i medicinom do zdravog zivota"sto sam je skoro procitala pa reko da nesto podijelim i s vama,meni je jako zanimljiva

pisac:Hasan Šemsi Baša
konsultant koronarnih bolesti i predsjednik intezivne njege u bolnici kralja Fahda za oruzane snage u Dzidi,član kraljevske akademije za internu medicinu u Britaniji i član kraljevske akademije za internu medicinu u Irskoj.

U ime Allaha,Svemilosnog,Samilosnog
Uzviseni je rekao:
I jedite i pijte samo ne pretjerujte;on ne voli one koji pretjeruju(El-E raf,31)

posveta

-Onima za koje molim Allaha da ih nastani u najvišem stepenu Dzenneta,u blizini poslanika sehida i iskrenih:
-mojim roditeljima-

-Mojoj ljepotici,
koja me obasula smirenoscu,ljubavlju i miloscu:
-mojoj zeni-
Rim,Lina,Muhammed Abdurahman Madzid
Njima poklanjam sevap ovog djela

HASAN

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamom i medicinom do zdravog zivota   Fri Jun 27, 2008 7:57 pm

U ime Allaha,Svemilosnog,Samilosnog

UVOD

Neka se Allah smiluje mom babi.Nije želio da studiram medicinu niti da se njome bavim.Želio je da budem trgovac poput mnogih drugih,Kako i ne bi? On je bio trgovac,a i njegov otac je bio trgovac.A Allah dz.s. je blagoslovio postenog trgovca i uvrstio ga u skupinu poslanika,Allahu odanih robova i šehida.
Odrastao sam u kuci u kojoj nije bilo nikakve knjige osim Allahove Knjige.Moja dusa je žudjela za naukom,uzivala u književnosti i njima sam se dano nocno zanimao.
Moj otac nije mrzio medicinu niti ljekare ali se plasio da cu zaradivati za hranu iz ruku bolesnika koji taj novac nerado daju.
Stalno mi je govorio:"Sine moj,tako mi Allaha.bolje ti je da zaradis nekoliko lira trgovinom,nego da ti bolesnici stotine lira stave u saku neodvajajuci poglede od njih"
Prijatelj mog oca je drugacije mislio.Dugo vremena su se raspravljali i moj otac je blagoslovio moj izbor.Danonocno se molio za mene u dovi.Velika Allahova milost je bila u tome da sam dobio blagoslov roditelja.
Savjetujem da to svaki mladic i djevojka nastoje dobiti...
To je najbolji savjet za svaku generaciju.

Dao sam tada rjec svom babi da u moj dzep nece uci ni groš bolesnika.
Proslo je već dvadeset godina kako se bavim medicinom,a ja moje obecanje i zavjet još nisam prekršio.Nikada nisam od bolesnika uzeo ni groša.Allahu sam dao zavjet da neću od ljudi nikada kriti nauku.Dok sam živ,želim širiti ljudima ono čemu me je On podučio.Božiji Poslanik je rekao:"Ko od ljudi bude krio znanje(nauku)na Sudnjem danu će mu biti navučena uzda od vatre."
Uz Allahovu pomoć,izdajem knjigu za knjigom,moleći Allaha da mi to primi i u dobra djela upiše.

Cijenjeni izdavač i poštovani brat je tražio da napišem knjigu"Savjeti ljekara"Dugo sam razmišljao i dvoumio se kako da započnem taj posao.
Jer,kako da pišem ljekarske savjete kada u medicini nisam proveo više od dvadeset godina.Kako to mogu nazvati "savjetima"kada sam što se tiče medicine i mudrosti,tek na početku puta.

Najzad,donio sam odluku da počnem sa pisanjem ove knjige.Podjelio sam je u 40 zasebnih poglavljaod kojih svako predstavlja savjet.
Nadam se da će to pomoći bolesniku da se izliječi,uz Allahovu volju ili će čovjeka zdravog i jakog odvratiti od nečega što bi mu zdravlje moglo narušiti.U ovom trenutku mogu samo citirati pjesnika koji kaže:

Ljekaru medicina pomaže
Samo kada čovjeku vjeka ima

Jer kada isteknu dani
Ljekari ne pomažu i dijagnoze ne važe....

Liječnik je samo posrednik kojeg je Allah :džldž: poslao da liječi ljude,a istinski liječnik i iscjelitelj je samo Allah dz.s. Gospodar svjetova.
U ovu knjigu sam uvrstio dijelove mojih ranijih knjiga uz dodavanje nekih novih tema i sadrzaja.Tako je ova knjiga obuhvatila u kraćim crtama sve te knjige.Kome je potrebno vise pojedinosti,morat će se obratiti nekoj od njih.

Želja mi je da širim nauku među ljudima.Oni žude za svačim što ima veze sa ishranom i zdravljem,ali nažalost postojeće knjige nude oskudne informacije sa medicinskog i naučnog aspekta.
Time stremim jedino Allahovom zadovoljstvu i Njegovom Dzennetu.Ako uspijem u tome,Njemu pripada hvala i zasluga.A ako pogriješim kriv sam samo ja.U tom slučaju molim Allaha da mi podari nagradu mudztehida.On zna šta grudi kriju.

Dr.Hassan Šemsi Baša
15.01.1994

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamom i medicinom do zdravog zivota   Fri Jun 27, 2008 8:01 pm

Ishrana u ovom stoljecu-za i protiv

Hrana naseg stoljeca okarakterisana je kao nezdrava.Prema onome sto citamo u posljednjem izvjestaju Specijalne sluzbe za zastitu u SAD bolesti koje nastupaju usljed pretjerane i neredovne izhrane nalaze se u vrhu uzroka smrti u Americi.
Bolest koronarnih arterija je medu najčesćim uzrocima smrti. Godisnje 1,5 milijona amerikanaca dobija srcani udar a od toka smrtno zavrsava pola miliona.
Isto tako,ishrana igra vaznu ulogu u nekim oblicima kancerogenih oboljenja,poput raka,debelog crijeva,dojke i prostate.
Najnoviji izvjestaj Nacionalnog drusta za poviseni pritisak u Americi govori da je i poviseni pritisak među bolestima koje imaju veze sa ishranom,a time je pogođeno 85 miliona ljudi u Americi!
Naučno je potvrđeno da način izhrane igra važnu ulogu u pojavi šećera u krvi,tvrde stolice,slabljenja kostiju i bolesti zuba.Tako dijabetes pogada vise od 11 miliona Amerikanaca a od njega boluje više od 200 miliona ljudi širom planete.Sa druge strane,od tvrde stolice boluje vise od 3,5 miliona ljudi u Americi godišnje, dok se ta bolest rijetko dešava u Africi.
Izučavanja su potvrdila da karijes koji se najčešće javlja zbog pretjerane upotrebe šećera pogađa većinu djece ispod 9 godina u Americi.Sedmogodisnje djete kod njih ima najmanje 8 pokvarenih zuba.
Sta se desilo sa ishranom ovog vijeka?Pretjerali smo sa upotrebom jedne vrste hrane a smanjili upotrebu druge vrste.Pogledajmo sta smo ucinili sa koristenjem nekih vrsta hrane:

Šećer

Stepen konzumiranja šećera je dostigao stopu od 63 kg. godišnje po osobi.
Jedina korist šećera je to što je on izvor energije čovjeka. On nema neposredan uticaj na koronarne arterije, ali pretjerana
upotreba šećera dovodi do gojaznosti i povećanja rizika od šećerne bolesti. A poznato je da postoji veza između
gojaznosti, šećerne
bolesti i povišenog pritiska sa jedne, i koronarnih bolesti sa druge strane.

Moramo upozoriti da su razni keksovi, čokolade i slatkiši najčešći izvori šećera u ishrani. Istraživači vjeruju da prosječan Englez pojede u prosjeku 10 kg keksa u godini! a naučno je poznato da je to najčešći uzrok karijesa.

Savremena naučna ispitivanja pokazuju da mi uzimamo 10-20 puta više soli dnevno nego što naše tijelo zahtieva. Amerikanac ili Europljanin, na primjer, unosi 10 - 20 gr. soli dnevno, dok je čovjeku potrebno samo 1-2 grama. Zbog toga je prijeko potrebno umanjiti dozu soli u ishrani.
Pretjerana upotreba soli utiče i na povišeni krvni pritisak. Istraživanja su pokazala da narodi koji konzumiraju manje količine soli rijetko boluju od povišenog krvnog pritiska.
Ima nekoliko vrsta hrane u kojima se krije so - kao pomfrit, konzervirana hrana, sir, sos, riba, suho meso, turšija, itd...
Najlakši način da smanjimo upotrebu soli jeste da je ne prinosimo sofri, i da je smanjimo pri kuhanju, a treba da znamo i to da se 80% soli koja nam je potrebna već nalazi u hrani koju svakodnevno kupujemo na pijaci.
Napominjemo da se ljudi sa slabim srcem moraju paziti presoljene hrane.
Ima li opasnnsti od nedovnljne upotrebe sali?
Nedostatak soli može da izazove otkazivanje mišića, kao i osjećaj opšte premorenosti. Međutim, to se veoma rijetko događa kod radnika u pekarama ili u toplim predjelima pod suncem, kada se gubi so uslijed pretjeranog znojenja. Radi toga, ukoliko konzumirate obilnije količine voća i povrća, vaše tijelo će biti snadbjeveno dovoljnom količinom minerala, uključujući sodijum i hlor, a poznato je da kuhinjska so nije ništa drugo do sodijum i hlor.

Živatinjske masti
Hrana ovog vijeka se odlikuje time što sadrži mnogo životinjskih masti, poput maslaca, pavlake, masti, sira i mesa.
Nema sumnje da pretjerano konzumiranje masti dovodi do pojave bolesti koronarnih arterija, zatim uzrokuje gojaznost i povećava mogućnost pojave raka dojke. Takva ishrana povećava nivo holesterola u krvi, a holesterol se odnedavno smatra jednim od najčešćih uzroka srčanog udara i začepljenja koronarnih arterija - i to prije 40. godine života. Tada je profesor Kejz dokazao da se sa povećanjem stepena holesterola u krvi povećava mogućnost sužavanja arterija. Od tog trenutka uslijedile su studije iz raznih zemalja svijeta, koje potvrđuju da holesterol igra važnu ulogu u bolesti koronarnih arterija. Studija "MR- FIT" je ubijedila milione Amerikanaca u nužnost promjene načina ishrane, nakon čega se primjetno smanjio procent ove bolesti u SAD.
Međunarodne medicinske organizacije se slažu oko činjenice da količina masti koju dnevno unesemo u organizam ne smije preći 30% kalorija. To znači da dnevno ne smijemo unijeti više od 60-80 grama masti. Stvarnost ukazuje da veći dio stanovnika planete može živjeti na mnogo manjem od toga (20-30 gr. masti dnevno).

Vlaknasta hrana

Međunarodne studije potvrduju da mi ne unosimo dovoljno vlaknastih tvari kroz hranu. Mi koristimo bijeli hljeb, a ražani bacamo u smeće, dok je crni ili ražani hljeb lijek za veliki broj bolesti u Americi i Evropi.
Zapostavili smo voće i povrće, a pretjerujemo sa rižom i mesom!
Nedavno se ispostavilo da pripadnici jedne kršćanske frakcije u Americi, a koji jedu hranu bogatu vlaknastim materijama, najmanje boluju od bolesti koronarnih arterija. Naučnici su došli do zaključka da unošenje vlaknastih materija kroz hranu ne pomaže samo kod liječenja bolesti koronarnih arterija, već pomaže kod zaštite od raka debelog crijeva. Prosječni Evropljanin ili Amerikanac dnevno ne unosi u organizam više od 20-30 grama vlaknastih materija, dok Afrikanac unosi do 120 grama ovih materija dnevno.
Čestu pojavu raka debelog crijeva, zatim zatvor, kamen u žuči u Americi i Evropi istraživači pripisuju slabom unošenju vlaknastih materija, znajući da se te bolesti vrlo rijetko dešavaju u Africi!

Brza hrana

U posljednje vrijeme se jako povećala upotreba gotove a posebno konzervirane hrane. U najviše slučajeva ova hrana je siromašna vlaknima i vitaminima, dok sa druge strane obiluje mastima i raznim vrstama šećera.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamom i medicinom do zdravog zivota   Fri Jun 27, 2008 8:02 pm

Brza hrana

U posljednje vrijeme se jako povećala upotreba gotove a posebno konzervirane hrane. U najviše slučajeva ova hrana je siromašna vlaknima i vitaminima, dok sa druge strane obiluje mastima i raznim vrstama šećera.

Uzmimo kao primjer hamburger. On je pun masti, a oskudan s vitaminima. Stručnjaci procjenjuju da bi čovjeku bilo potrebno 60 hamburgera dnevno da bi tijelu obezbijedio dovoljnu količinu vitamina B. Zbog toga istraživači savjetuju što manje konzumirati brzu hranu. To se posebno odnosi na djecu.
Dadaci jelima (aditivi)
Skoro svaka konzervirana ili gotova hrana sadrži dodatke - boju ili konzervanse. Uprkos tome što neki od ovih dodataka ne nanose nikakvu štetu, mi previdamo efekte mnogih od njih. Za neke se, pak, sumnja da uzrokuju rak. Pored toga, primijeéeno je da neki ljudi dobijaju alergiju nakon konzumiranja nekih od ovih dodataka (boja ili konzervanasa) koje spravljači hrane dodaju u konzerve.

Kahva i čaj

Dr. Stjuart, vodeće ime u nauci o ishrani u Britaniji, kaže: "Mi u današnjem dobu trošimo ogromne količine kahve i čaja, što uzrokuje nesanicu kod nekih ljudi, i poveéava duševni nemir i uzrujanost."
Neki medicinski izvještaji pokazuju da može postojati veza izmedu pretjerane upotrebe kahve i povećanog holesterola u krvi. Ljekari savjetuju ljude sa bolesnim srčanim arterijama da manje konzumiraju kahvu.

Voda za piće

Poznato je da voda u mnogim zemljama svijeta sadrii nedozvoljene sastojke. U Britaniji je primijeéen procent olova i nitrata koji je iznad
granice koju je odobrila Medu­narodna zdravstvena asocijacija.
Povećani procent olova u vodi usporava rast djece, dok nitrat uzrokuje pojavu nekih oblika raka.
Dr. Ahmed Midhat Islam u svojoj knjizi Zagadenost - probleiii
danagnfice
kaže:"Problem zagadenja vode nije za­brinjavao ljude u prošlosti. U većini gradova u srednjem vi­jeku, naročito u Evropi,ljudi su bacali svoje smeće i fekalije u obližnje potoke, iz kojih su u isto vrijeme uzimali vodu za piće i pranje. Niko od njih u to vrijeme nije ni pomislio da bi im se
dio tih otpadaka mogao vratiti s tom vodom."
Očekuje se da će se vremenom povećati opasnost od zagadene vode, kako se bude povećavao broj stanovnika u gradovima, i povećanom
potrebom za oslobadanjern od otpadne vode i fekalija. Uz to ide i otpadna voda iz fabrika kojih je svakim danom sve više.

Društveni utrovi

Ovdje se misli na pušenje i alkohol. Dr. Dejvis,jedan od svjetski
poznatih stručnjaka za ishranu, u svojoj knjizi Vitality Diet kaže:
"Zaista je tužno što mi na Zapadu voli­mo te otrove. Obiêni Englez dnevno troši 67 penija, tj. 2/3 funte na pića i cigarete, dok samo jednu funtu troši na hra­nu." A cigarete i alkohol nisu hrana, već zarazna bolest za čovjeka.

Alkoholičari, su -pored ciroze jetre, slabljenja srca, zapaljenja pankreasa, raka - izloženi nedostatku vitami­na. Želudac alkoholičara ne može crpiti vitamine iz hrane.

Kod njih je, također, smanjen potazijum, magnezijum, kalcijum i fosfor.
Opasnosti alkohola i cigareta su mnogobrojne i ne mogu se sve ovdje navesti. Dovoljno je da citirimo zaključak Enciklopedije Kalifornijskog univerziteta: "Alkohol se smatra drugim uzrokom smrti - poslije cigareta - u Americi." Alkoholizam tamo uzrokuje smrt 100.000 ljudi godišnje, a alkohol je odgovoran za više od pola smrtnih sluêajeva u saobraćajnim nesrećama u Americi.
Prema onom što čitamo u poznatoj medicinskoj knjizi Cecil (izdanje 1992.), vidimo da je ukupna šteta od problema sa opojnim pićima u Americi dostigla visinu od 136 milijardi dolara godišnje.
A nije nam strano koliko je pušenje opasno po srce, pluća i način ishrane.
Nakon ovoga, ostaje nam da se upitamo hoćemo li probati da spoznamo i ispravimo greške u našoj ishrani prije istinskog ulaska u XXI vijek?

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Islamom i medicinom do zdravog zivota   Today at 1:11 pm

Na vrh Go down

Islamom i medicinom do zdravog zivota
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1