Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Islamski kviz

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:18 pm

jel moze jedan savjet za ovu temu!?

tj, da onaj koji postavlja pitanja, da nedaje odgovor NIKAKO !!! dok neko drugi neodgovori ...

zasto ovo ?

pa zato da bih se mi malo pomucili da nadjemo odgovor na to pitanju, i trazeci jedan odgovor (kroz knjige, internet...) uzgred cemo saznat josh neke nove stvari.. i tako cemo obogatit malo nashe znanje...!
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:19 pm

AAminAA (citat):
Eh bolan i ti... odkud da znamo kad ne govorimo Arapski ? Da si i Arapu postavio ovo pitanje zbunio bi ga
bih sigurno ... ali iz ovog odgovora izvlace se mnogo propisa, tj definicija ****, \"te rijeci\" ! :-)
zamalo je rekoh, hehhee

virus: komentar modifikovan dana: Tue Jun 24, 2008 11:21 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:20 pm

I tako u trazhenju provesti par dana ili chitavu sedmicu. Kviz mrtav... chekajuci da se odgovor nadje. Umjesto kao evo shto i vidish da neznamo na shta se konkretno misli, ti nam kazhesh i steknesh sevap a mi nauchimo neshto novo...

Ja mislim da bi trebali postavljati pitanja za koja smo mi kompetentni odgovoriti. Ne zna svako kao ti par rijechi Arapskog jezika ....

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:23 pm

virus (citat):
AAminAA (citat):
Eh bolan i ti... odkud da znamo kad ne govorimo Arapski ? Da si i Arapu postavio ovo pitanje zbunio bi ga
bih sigurno ... ali iz ovog odgovora izvlace se mnogo propisa, tj definicija ****, \"te rijeci\" ! :-)
zamalo je rekoh, hehhee

Nema veze......... Ako se nadje neko da odgovori Allah ga nagradio, ako ne chekacemo da se ti smilujesh ..... :afro:

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:24 pm

AAminAA (citat):
I tako u trazhenju provesti par dana ili chitavu sedmicu. Kviz mrtav... chekajuci da se odgovor nadje. Umjesto kao evo shto i vidish da neznamo na shta se konkretno misli, ti nam kazhesh i steknesh sevap a mi nauchimo neshto novo...

Ja mislim da bi trebali postavljati pitanja za koja smo mi kompetentni odgovoriti. Ne zna svako kao ti par rijechi Arapskog jezika ....

Bas tako inace za pojedine su ova pitanja puno teska kao recimo za mene,ako budete postavljali tako teska pitanja bicu prinudjena da nastavim da igram islamski kviz na NUM jer tamo mashAllah plaho sta pogodim

Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:25 pm

AAminAA (citat):

prije sam dao savjet, a sad cu jednu kritiku ! :-)

valjda, barem tako ja mislim da je cilj ove teme i da nashe znanje malo proshirimo ... a ne da nam bude tema aktuelna ?

a i ja sam vazda napustao forume i teme da neucestvujem u njima bash zbog tog pretjeranog pisanja po temi, jer posle i nisi u mogucnosti da je pratish, evo npr, vishe neucestvujem u temi "Esselamu alejkum -DOBRO NAM DOSLI!", jer nemogu da postignem da je pratim !

P.S. Odgovor je jako prost, a sad cu vam napisat i odgovr...
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:27 pm

Terbijet u kur'anu dolazu u 3 znacenja:
- prvo rebba jurebbi sto znaci odgajati, dokaz za to kur'anski ajet u suri isra :''kema rebbejani sagira'' u prevodu ''kao sto su me njih dvoje odgojili kad sam mali bio''
- drugo znacenje je cvetati, udvostruciti, povisiti, porasti, izrasti, procvetati, niknuti itd.
kao dokaz rijec RRIBA koja u prijevodu znaci kamata a kamata je u osnovi kao sto svi znamo uvecanje na nedozvoljen serijatski nacin, kao i Allahov govor u suri Fussilet kada kaze '' i kada mi na zemlju vodu spustimo ona se ihtezzet we rebet( glagol ihtezzet znaci protresti se dok glagol rebet je osnova rijeci terbijje a u ovom kontekstu znaci i sva pronikne i procvijeta.
i sliedece znacenje od glagola koji u prevodu bi mogao znacit onaj koji odrzava i koji sprovodi i koji vlada dokaz za ovo znacenje u puno ajeta jedan od njih je Rabbil alemin sto u prevodu znaci kako ga prevode Gospodar medjutim to Gospodar potice od rijeci Rabb koja je u osnovi jedan od korijena rijeci terbijje onaj koji uspostavlja uzdrzava i pravi boljim. A Allah najbolje zna
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:31 pm

Emetullah (citat):
Terbijet u kur'anu dolazu u 3 znacenja:
- prvo rebba jurebbi sto znaci odgajati, dokaz za to kur'anski ajet u suri isra :''kema rebbejani sagira'' u prevodu ''kao sto su me njih dvoje odgojili kad sam mali bio''
- drugo znacenje je cvetati, udvostruciti, povisiti, porasti, izrasti, procvetati, niknuti itd.
kao dokaz rijec RRIBA koja u prijevodu znaci kamata a kamata je u osnovi kao sto svi znamo uvecanje na nedozvoljen serijatski nacin, kao i Allahov govor u suri Fussilet kada kaze '' i kada mi na zemlju vodu spustimo ona se ihtezzet we rebet( glagol ihtezzet znaci protresti se dok glagol rebet je osnova rijeci terbijje a u ovom kontekstu znaci i sva pronikne i procvijeta.
i sliedece znacenje od glagola koji u prevodu bi mogao znacit onaj koji odrzava i koji sprovodi i koji vlada dokaz za ovo znacenje u puno ajeta jedan od njih je Rabbil alemin sto u prevodu znaci kako ga prevode Gospodar medjutim to Gospodar potice od rijeci Rabb koja je u osnovi jedan od korijena rijeci terbijje onaj koji uspostavlja uzdrzava i pravi boljim. A Allah najbolje zna

dzezakAllahu khajren ! ko zna on zna..!

formular za odgovor:

Citat :
Rijec ______ potice od arapske rijeci TERBIJJE, sto znaci _______ !

Odgovor:

"...Riječ rabb-gospodar je izvedena iz ar. riječi terbijje što znači odgoj. Odgoj podrazumjeva zakon tj naredbe i zabrane, halal i haram. ..."

odgovor iz Knjige: "Pravdanje neznanjem pod lupom sherijata - 1. Knjiga"
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:31 pm

virus (citat):
AAminAA (citat):

valjda, barem tako ja mislim da je cilj ove teme i da nashe znanje malo proshirimo ... a ne da nam bude tema aktuelna ?

a i ja sam vazda napustao forume i teme da neucestvujem u njima bash zbog tog pretjeranog pisanja po temi, jer posle i nisi u mogucnosti da je pratish, evo npr, vishe neucestvujem u temi "Esselamu alejkum -DOBRO NAM DOSLI!", jer nemogu da postignem da je pratim !

Dzezzak Allah Khajr !

Naravno da nije cilj da je tema aktuelna jer je ovo tema edukativnog karaktera. A ja volim da vishe stvari nauchim nego da mi u uchenju jedne prodje par dana u chekanju.

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:35 pm

virus (citat):
AAminAA (citat):

Pa tema je za muhabete tako da je ni ja ne pratim, kada dodjem popricam to jest dopisujem se sa rajom koja je trenutno tu i idem dalje.

Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:36 pm

Allah nam se smilovao

Vratimo se temi, Emetullah seko , postavi pitanje ...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:37 pm

Dina (citat):

..........
Pa tema je za muhabete tako da je ni ja ne pratim, kada dodjem popricam to jest dopisujem se sa rajom koja je trenutno tu i idem dalje.

samo vi muhabetite !

a sad dajte sledece pitanje, da nepostavljam ovako "teshka" pitanja
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:40 pm

virus (citat):
Dina (citat):

..........

samo vi muhabetite !

Da znas da hocemo, a kome smeta i ne mora uopste na taj dio ni da priviri

'Uistinu, Allah mi je objavio da budete blagi, skromni jedni prema drugima i da se ne uzdižete jedan nad drugim i da ne cinite nasilje jedan drugom.' (Muslim)

Dina: komentar modifikovan dana: Tue Jun 24, 2008 11:45 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:44 pm

virus (citat):

Za mene jeste bilo teshko i Allah te nagradio shto si postavio pitanje a samim tim i dobismo odgovor na tako vazhnu stvar.

Idemo dalje

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Tue Jun 24, 2008 11:46 pm

Halalite ja se nesto zacitala

evo jedno lahko pitanje: Ko je prvi izgradio kabu i kada otprilike???????
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:00 am

Ibrahim alejhi sellam sa svojim sinom Ismailom alejhi sellam
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:01 am

Emetullah (citat):
Halalite ja se nesto zacitala

evo jedno lahko pitanje: Ko je prvi izgradio kabu i kada otprilike???????

Svi znamo da je izgradjena za vrijeme Ibrahima a.s., a kad.. jedino da nagadjam,.,, neznam tacno, sad cu malo googlat
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:13 am

-Dzulejbib- (citat):

odgovor nije tacan a dokaz da odgovor nije tacan mozemo naci medju ostalim i u dva ajeta prvi je poznati u suri bekare kada Allah s.w.t. u prevodu znacenja '' I dok su Ibrahim i Ismail temelje Hrama podizali, oni su molili: "Gospodaru naš, primi od nas, jer Ti, uistinu, sve čuješ i sve znaš!''
ako pazljivo procitas ajet ibrahim i ismail su samo podizali, a ne gradili vec postojece temelje kabe sto upucuje na to da je kaba vec bila izgradjena prije na tom mjestu
tako se u ajetu upotrebio glagol podizati ar. jerfeu a ne recimo graditi ili odpoceti gradnju ar. jebni, ili juessisu itd.
a takodje se spominje da je ono sto su oni podizali su ar. kawaid - temelji sto je ociti dokaz da su temelji vec tu.

i ajet iz sure ibrahim kada je ibrahim nakon sto je ostavio hadzeru sa njegovim jedincem ismailom koji je jos bio dojence na mjestu na kojem nije bilo nicega odmah pored kabe i to je ociti dokaz da je ibrahim tek kasnije podigao kabu a kako bi i ranije kada muje sin bio dojence, no dokaz je upravo dova koju je ibrahim a.s. proucio nakons to se odmakao od njih dvoje toliko da ga hadzera nije mogla vidjeti i ovoj je dovi dokaz kako se ibrahim stvarno osjecao tog momenta a ne onako kao sto vecinom ljudi misle da ih je grubo i bez imalo grize savjesti ostavio na tako pustom mjestu pa veli Ibrahim kako to prenosi Allah u suri Ibrahim
37. Gospodaru naš, ja sam neke potomke svoje naselio u kotlini u kojoj se ništa ne sije, kod Tvoga Časnog hrama, da bi, Gospodaru naš, molitvu obavljali; zato učini da srca nekih ljudi čeznu za njima i opskrbi ih raznim plodovima da bi zahvalni bili.

38. Gospodaru naš, Ti zacijelo znaš šta mi tajimo, a šta na javu iznosimo. Allahu ništa nije skriveno ni na Zemlji ni na nebu.

iz dove se jasno vidi da i sam ibrahim a.s. zna za postojanje kabe na tom casnom mjestu ukratko pokusajte ponovo
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:18 am

GRADNJA KA'BE

Na vise mjesta u Kur'anu Uzviseni spominje dogadzaj gradnje Ka'be koju su sagradili Ibrahim alejhi sellam i njegov sin Ismail kao prvi hram svih ljudi. Postoji jako mnogo kur'anskih ajeta i dokaza kao i hadisa koji govore o dogadzaju i gradnji Ka'be. Ni u jednom vjerodostojom hadisu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, se ne spominje da je Ka'ba bila napravljena prije Ibrahima alejhi sellam. Onima koji kao dokaz za to uzimaju rijeci Uzvisenog: mjesto gdje je hram, treba reci da to nije valjan dokaz i da se to iz ovih rijeci ne moze razumjeti. Pod ovim rijecima se misli na mjesto za koje Allah zna da je takvo odredzeno i propisano. To mjesto su postivali svi poslanici, od Adema alejhi sellam do vremena Ibrahima alejhi sellam. Adem alejhi sellam na ovom mjestu navodno je razapeo sator, jer su mu meleki rekli da su oni jos prije njega cinili tavaf oko nje, te da je Nuhova ladza kruzila oko njega 40 dana ili priblizno tome.
Medzutim, sve ove predaje potjecu od Jevreja, pa se u njih ne moze vjerovati, ali ih ne treba ni pobijati. One se ne mogu uzimati kao dokazi, nego ih, kad god dodzu u sukob sa cinjenicama treba odbaciti. Uzviseni Allah kaze: Prvi Hram sagradzen za ljude jeste onaj u Mekki, blagoslovljen je on i putokaz svjetovima. (Ali-Imran, 96)
O mjestu na kome je podignuta Ka'ba, Uzviseni kaze: U njima su ociti znakovi. (Ali-Imran, 96) tj. da ju je gradio Ibrahim otac svih kasnijih poslanika, i uzor svim vjernicima nakon njega, koji ce se na njega ugledati i njegove prakse (ar. sunneta) se pridrzavati. Zato On kaze: Mjesto na kojem je stajao Ibrahim, misleci na kamen na kojem je stajao kada se zgrada Ka'be izdigla iznad njegove visine. Ovaj poznati kamen postavio je njegov sin, da bi se popeo na njega kada je zgrada poodmakla u visini, pa nije mogao dalje zidati. Ovo se navodi u drugom hadisu kojeg prenosi Ibn Abbas. Ibn Kesir u svome Tefsiru ali i u djelu "Kazivanja o vjerovjesnicima" spominje vise detaljnih predaja o samom toku gradnje Ka'be koje nisu autenticne. Ibn Kesir kaze: Jedna od tih predaja su i rijeci Sudejja: Kada je Allah naredio Ibrahimu i Ismailu da sagrade Ka'bu, oni nisu znali gdje je njeno mjesto, sve dok Allah nije poslao vjetar, po imenu El-Hadzudz. Taj vjetar je imao dva krila i glavu u obliku zmije. On je raznio naslage sa temelja prve Ka'be, a njih dvojica su nakon toga krampama kopali i udarali na temelje. Kada su izgradili temelje i poceli zidati ugao na kojem je danas Crni kamen, Ibrahim je rekao Ismailu: Sinko, potrazi mi jedan lijep kamen da ga ugradim ovdje, Oce, rekao je, ja sam umoran i trom. Ibrahim je rekao: Ako je tako, onda se udalji. Tada mu je Dzibril donio Crni kamen iz Indije koji je tada bio bijele boje, safir bijel poput segame (drvo izrazito bijelih plodova). Adem ga je takvog donio iz Dzenneta, ali je pocrnio zbog ljudskih grijeha. Kada je Ismail donio jedan drugi kamen i ugledao ovaj pored ugla Ka'be upitao je: Oce, ko ti je ovo donio ? Ibrahim je odgovorio: Onaj ko je marljiviji od tebe ! Oni su tako dalje zidali i molili Allaha: Gospodaru nas, primi ovo od nas, jer Ti, zaista, sve cujes i sve znas ! (El-Bekare, 127) Ibn Ebi Hatim navodi da je Ibrahim alejhi sellam, Ka'bu sagradio koristeci materijal sa pet brda. Zatim kaze da je Zulkarnejn, koji je tada bio vladar, naisao pored njih dvojice, dok su jos zidali i upitao ih: Ko vam je to naredio ? Ibrahim odgovori: Allah nam je ovo naredio. On je rekao: A ko ce mi potvrditi to sto govoris ? Tad je pet ovnova potvrdilo da mu je to Allah naredio, pa se i on uvjerio, i povjerovao. Ezreki dodaje da je Zulkarnejn zajedno za Ibrahimom obavio tavaf oko Ka'be. (Kazivanja o vjerovjesnicima, Ibn Kesir)

virus: komentar modifikovan dana: Wed Jun 25, 2008 12:22 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:19 am

Emetullah (citat):
-Dzulejbib- (citat):

odgovor nije tacan a dokaz da odgovor nije tacan mozemo naci medju ostalim i u dva ajeta prvi je poznati u suri bekare kada Allah s.w.t. u prevodu znacenja '' I dok su Ibrahim i Ismail temelje Hrama podizali, oni su molili: "Gospodaru naš, primi od nas, jer Ti, uistinu, sve čuješ i sve znaš!''
ako pazljivo procitas ajet ibrahim i ismail su samo podizali, a ne gradili vec postojece temelje kabe sto upucuje na to da je kaba vec bila izgradjena prije na tom mjestu
tako se u ajetu upotrebio glagol podizati ar. jerfeu a ne recimo graditi ili odpoceti gradnju ar. jebni, ili juessisu itd.
a takodje se spominje da je ono sto su oni podizali su ar. kawaid - temelji sto je ociti dokaz da su temelji vec tu.

i ajet iz sure ibrahim kada je ibrahim nakon sto je ostavio hadzeru sa njegovim jedincem ismailom koji je jos bio dojence na mjestu na kojem nije bilo nicega odmah pored kabe i to je ociti dokaz da je ibrahim tek kasnije podigao kabu a kako bi i ranije kada muje sin bio dojence, no dokaz je upravo dova koju je ibrahim a.s. proucio nakons to se odmakao od njih dvoje toliko da ga hadzera nije mogla vidjeti i ovoj je dovi dokaz kako se ibrahim stvarno osjecao tog momenta a ne onako kao sto vecinom ljudi misle da ih je grubo i bez imalo grize savjesti ostavio na tako pustom mjestu pa veli Ibrahim kako to prenosi Allah u suri Ibrahim
37. Gospodaru naš, ja sam neke potomke svoje naselio u kotlini u kojoj se ništa ne sije, kod Tvoga Časnog hrama, da bi, Gospodaru naš, molitvu obavljali; zato učini da srca nekih ljudi čeznu za njima i opskrbi ih raznim plodovima da bi zahvalni bili.

38. Gospodaru naš, Ti zacijelo znaš šta mi tajimo, a šta na javu iznosimo. Allahu ništa nije skriveno ni na Zemlji ni na nebu.

iz dove se jasno vidi da i sam ibrahim a.s. zna za postojanje kabe na tom casnom mjestu ukratko pokusajte ponovo

Adem a.s.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:34 am

Ja cekam na potvrdu

Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 12:50 am

od Abdullah Amra ibn Asa r.a. se prenosi da je rekao:'' Kaba je nacinjena pre zemlje dvije hiljade godine prije nje tada kaba bese poput bijele zemlje...." spomenuo ga je hejsemi (ucenik hafiza Iraqija a ucitelj hafiza ibn hadžera 'asqalanija) u "medžme'u-z-zewaid" 3/288 i rekao: bilježi ga Taberani u "Kebiru" a njegovi prenosioci su ljudi "Sahiha"!

Također se od Abdullah ibn Omera prenosi da je rekao: "Kada je Allaha adema spustio na zemlji reče: "JA ću zajedno uz tebe spustiti i "kuću" oko koje ce se tavafiti kao što se tavafi oko moga 'arša i klanjaće se kod nje kao što se klanja oko mojeg 'arša. Onda kada nastupi potop kaba bi podignuta i poslanici bi činili hadždž k njoj ali ne zandoše njeno tačno mjesto te mi pogaza se Ibrahimu i on je sagradi od pet brda: Hira, subejr, lebenan, tur, od brda hajr i vi se naslađujte kabom koliko možete!"
Također ga je spomenuo Hejsemi u istom djelu i na istom mjestu 3/277 i rekao:
Prenosi ga Taberani u kebiru kao mewkuf predaju a prenosioci predaje su od prenosioca "Sahiha"!
Također ovu predaju svojim senedom prenosi i ibn Džerir u svom Tefsiru.

Ove dve predaje je spomenuo dr. Muhammed iljas Abdulganijj u njegovo poznatoj studiji pod nazivom: "Istorijja plemenite Mekke - starija i novija

Te je nabrojao poznate graditelje kabe sledećim redosledom:
Meleki, Adem, Ibrahim i Ismail a.s., Umaqile, Džurhum, Kasijj ibn Kilab, Kurejsije, Abdullah ibn Yubejr 65 g.p.h. onda Hadždždadž ibn Jusuf 74 p.h., onda Sultan Murat Osmanlija 1040 g.p.h., zatim Fahd 1417 g.p.h.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 1:29 am

Ma ša Allah... Uht Emetullah, jesi li ovo sama istraživala ili sa predavanja ili ?
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 2:16 am

Haris (citat):
Ma ša Allah... Uht Emetullah, jesi li ovo sama istraživala ili sa predavanja ili ?

naucila sam iz pomenute knjige
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Wed Jun 25, 2008 2:14 pm

Allah s.w.t., te obilno nagradio seko

A pitanje ?

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 12:46 am

esselamu alejkum,
pa zar citav dan cekate mene? a ja bas kontam kad dojem kuci imacu jedno 10-20 str. da citam
pitanje treba dina da postavi jer je njen odgovor u jednoj ruci tacan :kuc:

tako da bujrum DINOOO
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 12:50 am

Evo ja cu nesto lako:

Koliko je puta rijec ramadan spomenuta u Kur'anu?

Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 1:26 am

spominje se samo jednom 185 ajet sura bekara

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (185
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 2:49 am

Emetullah (citat):
spominje se samo jednom 185 ajet sura bekara

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (185

Odgovor je tacan
Seko mozes postaviti pitanje?

Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 3:09 am

pitanje glasi;
Koliko Buharija ima hadisa koji se ne ponavljaju a koliko koji se ponavljaju????
mala pomoc; Najprecizniji na ovo pitanje je upravo onaj koji je i uradio najbolji komentar na pomenutu knjigu.
Na vrh Go down
-Dzulejbib-
novi dzematlija
novi dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 4:48 pm

Sestro mi ne studiramo islamske nauke, mi smo samouki pa malo lakse nesto, al inshaAllah da i ovo naucimo, Barekallahu fikum
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 9:58 pm

Dobro onda nek postavi neko drugi pitanje
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:34 pm

Emetullah (citat):
Dobro onda nek postavi neko drugi pitanje

Evo ja cu ja postavljam laksa pitanja

Prvi kip koji je postavljen u Kabbi je?

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:37 pm

Hubel

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:44 pm

Lejla (citat):
Hubel

Pitanje:
A ko je i odakle donio hubela !?
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:52 pm

virus (citat):
Lejla (citat):
Hubel

Pitanje:

Odgovor tacan

Izvini virusali pitanje postavlja seka Lejla, pa inshAllah da sledeci za postavljanje pitanja budes ti

Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:54 pm

Dina (citat):
virus (citat):
Lejla (citat):
Hubel

Pitanje:

Odgovor tacan

Izvini virusali pitanje postavlja seka Lejla, pa inshAllah da sledeci za postavljanje pitanja budes ti

hmmm nenaidjoh nidje na to pravilo, da ko odgovara taj i postavlja.. al khajren ... halalite :-)
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:57 pm

AAminAA (citat):
Ko odgovori nek postavi drugo pitanje ...ako je siguran 100% nek ne cheka na potvrdu, sem ako mu odgovor nije definitivan

Na vrh Go down
virus
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:59 pm

Dina (citat):
AAminAA (citat):
Ko odgovori nek postavi drugo pitanje ...ako je siguran 100% nek ne cheka na potvrdu, sem ako mu odgovor nije definitivan

eto vidish, posljedice kad samo upadnesh na kraju teme ! :-) a mucno mi bilo da je prelistavam od pocetka...
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Thu Jun 26, 2008 10:59 pm

Nastavljamo dalje:

Gdje ce umrijeti i biti ukopan Isa alejhi selam?

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 2:53 pm

u medini
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 4:48 pm

Muslim prenosi od Ibn-Omera da je rekao: - Allahov Poslanik je rekao: "Pokazao mi je Allah u snu jednog covjeka pored Kabe, najljepseg covjeka kojeg si vidio medju ljudima, spustio je valovitu kosu na ramena, iz glave mu kaplje voda, postavio je svoje ruke na ramena dvojice ljudi, obilazi oko Kabe. Upitao sam: 'Ko je ovo?' Odgovorili su: 'To je Mesih, sin Merjemin!' Zatim sam ugledao iza njega drugoga covjeka kratke kovrcave kose, coravog desnog oka, najslicniji onome koga sam vidio u Ibnu Katinu! Ruke su mu bile na ramenima nekog covjeka koji je obilazio oko Kabe. Upitao sam: 'Ko je ovo?' Rekli su: 'Dedzal!' "
Prenosi se od Ibn-Omera: da ce Isa, a.s., na Zemlji ostati sedam godina. Ove rijeci i rijeci da ce ostati cetrdeset godina mogu se usuglasiti, tako da on na Zemlji ostane cetrdeset godina ukupno, sto je zbir njegovog boravka na njoj prije uzdizanja i nakon njegovog silaska, a uzdignut je u 33-oj godini, kako se navodi u vjerodostojnim hadisima.
U drugom hadisu Abdurahman ibn Adem prenosi preko Ebu-Hurejrea: "...da ce se Isa zadrzati na Zemlji, nakon sto sidje, cetrdeset godina, zatim ce umrijeti i muslimani ce mu klanjati dzenazu." Biljezi ga imam Ahmed, a takodjer prenosi Ebu-Davud, a spominje u svom "Tarihu" i Al-Hafiz Ebul-Kasim ibn Asakir u zivotopisu Isaa ibn Merjem, a od nekih ljudi iz prvih generacija (Selef), da ce on biti pokopan s Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, u njegovoj sobi - a Allah najbolje zna.
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 5:26 pm

masaAllah s obzirom da je eko dao najpotpuniji odgovor.
cekamo sledece pitanje
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 5:37 pm

after ićindija aBd
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 6:31 pm

Iz razloga što postvaljam tek prvo pitanje,evo jedno lagano.
Navedite barem jedan slučaj iz života Poslanika saws koji se uzima kao ŠERIJATSKA UTEMELJENOST ZA RAZBOJNIŠTVO!
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 6:37 pm

slucaj sa benu urejne koji su ukrali stoku od sadake-zekata ubili stocare i iskasapili ih te potom pobegli...
kasnije su uhiceni i uradjeno je snjima ono sto se radi prilikom hirabe-razbojnistva...
Na vrh Go down
eko87
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Fri Jun 27, 2008 6:45 pm

Moglo je malo i preciznije,ali uglavnom poenta je tačna.Udri seko sa pitanjem!
Na vrh Go down
Emetullah
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Sat Jun 28, 2008 12:58 am

Pitanje glasi: kako je pravo ime ebu Bekra essiddika r.a.
Na vrh Go down
Haris
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Sat Jun 28, 2008 1:03 am

'Abdullah ibn Ebi Kuhafe, radijAllahu anh...

Nabrojte makar 7 od desetorice obradovanih Džennetom.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Sat Jun 28, 2008 1:19 am

Ebu Bekr, Omer ibn el-Hattab, Osman ibn Affan, Talha, Alija, Zubejr ibn el Avvam, Abdullah ibn Avf, Abdullah ibn Mesud, S'ad ibn ebi Vakkas, Seid ibn Zejd.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Islamski kviz   Today at 9:47 am

Na vrh Go down

Islamski kviz
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next