Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin
Share | 

Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:00 pm

Hurmašice

Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:

U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:01 pm

PIRAMIDA TORTA

2 tegle višanja

1 pak "Ledo" lisnatog tijesta

Krema:
7 dcl mlijeka
6 žlica šećera
2 pudinga od vanilije
4 žumanjka
1 margarin za kreme

Ukrašavanje:
1/2 l tučenog slatkog vrhnja

Tijesto tanko razvući i isjeći na 10 jednakih traka,svaki komad x 5 traka

Rasporedite višnje i tijesto zamotajte u male savijače

Složite u namašćenu tepsiju i ispecite.

Krema

U mlijeku skuhati puding i polovicu šećera, na kraju umiješati žumanjke i još malo na laganoj vatri kuhati.
U ohlađeno dodati dobro izrađen margarin sa ostatkom šećera…
Složiti 4 savijače, premazati kremom, pa složiti slijedeće 3 savijače- krema 2 savijače-krema-1 savijača- ostatak kreme.

Ukrasiti slatkim vrhnjem.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:03 pm

Rolat sa krem bananama

Potrebno je:

300 gr.šećera
1 margarin,
100 gr. mljevenih oraha,
100 gr keksa,
2 kašike kakaa
4 krem bananice

Priprema

Ušpinovati 300 gr.šećera sa 8 kašika vode, dodati 1 margarin, 100 gr. mljevenih oraha, 100 gr keksa i 2 kašike kakaa.

Uzeti jednu oblandu i ovlažiti , premazati je filom pa poredjati 4 bananice po dužini i uviti kao rolat.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:05 pm

KOLACH SA BANANAMA

Biskvit: 3 jaja
7 žlica šećera
1 vanilin šećer
1 dl mlijeka
1 dl ulja
7 žlica brašna
1 prašak za pecivo
3 žlice kakao praha

Sve skupa izmiksati i peći u zagrijanoj pečnici na 220' C oko 15 minuta.
Kad je gotov, namočiti ga s 2 dl mlijeka.

KREMA: 1 l mlijeka
3 pudinga od banane
6 žlica šećera
1 margarin

Mlijeko, puding i šećer skuhati, a kada se puding ohladi umiješati margarin.

-0,5 l vrhnja za šlag
- banane

Na ohlađeni biskvit poslagati banane izrezane po dužini na pola,pokapati ih limunovim sokom,pa staviti ohlađenu kremu.Na kraju staviti šlag i posuti čokoladom.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:06 pm

SNAHINE SHNITE

KOKOSOVO TIJESTO: 5 bjelanjaka tući u čvrst snijeg,postupno dodavajući 13 dag šećera i sok od 1 limuna.Pomiješati zajedno 20 dag kokos brašna,
4 žlice brašna i 1 prašak za pecivo pa lagano umiješati u snijeg.
Peći na alu foliji u tepsiji.

ORAHOVO TIJESTO: 5 bjelanjaka tući u čvrst snijeg,postupno dodavajući
13 dag šećera,20 dag mljevenih oraha,8 dag ribane čokolade i 4 žlice brašna pomiješane sa 1 praškom za pecivo.Ispeći kao i kokosovo tijesto.

KREMA 1: 15 dag mljevenih oraha preliti sa malo kipučeg mlijeka,
dodati 10 dag šećera i 2,5 dag ribane čokolade.
Kad se potpuno ohladi dodati 15 dag margarina.

KREMA 2: 10 žumanjaka,20 dag šećera u prahu i 1 vanilin šećer
skuhati u gusto na pari.U ohlađeno dodati 20 dag margarina.

Tijesto od oraha premazati žutom kremom.
Na njega položiti kokosovo tijesto.
Tijesto od kokosa premazati kremom od oraha.
Kolač posipati kokosom ili ribanom čokoladom.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 09, 2008 8:07 pm

PODRAVSKE KOCKE

TIJESTO: 6 jaja, 25 dkg šećera, 3 žlice vode, 1 fildzan ulja ,10 dkg brašna, 2 žlice gustina, 1 prašak za pecivo, 2 žlice kakaa

Umutiti žumanjke sa šećerom i vodom, dodati ulje, brašno, prašak za pecivo, kakao i gustin.
Na kraju umiješati snijeg od bjelanjaka.

Ispeći biskvit.

KREMA: 2 žlice brašna, 2 dl mlijeka, 4 žumanjka, 4 žlice šećera, 1 vanili šećer, 25 dkg putra.

Umutiti žumanjke sa šećerom i vanili šećerom, brašnom, mlijekom i skuhati na laganoj vatri dok ne bude gusto.
U ohlađeno dodati putar.

BIJELA GLAZURA: 4 bjelanjka i 25 dkg šećera

Umutiti bjelanjke u čvrsti snijeg i zatim polako dodati šećer.
Zatim sve to miksati na pari oko 15-20 minuta.

Pečeno tijesto prerezati i namočiti hladnom crnom kavom.
Slagati: tijesto, krema, tijesto, bijela glazura, čokoladna glazura.

ČOKOLADNA GLAZURA: 10 dkg čokolade za kuhanje i pola fildzana ulja.

Uživajte u ovom prefinom kolaču.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jun 18, 2008 12:09 am

SRCE MALO

Sastojci za više od 10 porcija
2 čaše šećera
2 čaše mleka
3 ipo čaše brašna
1 pecivo
1 cimet
6 kašika džema
100 g čokolade i malo ulja

Priprema
2 čaše šećera, 2 čaše mleka, 3,5 čaše brašna, 1 pecivo, 1 cimet, 6 kašika džema, sve to dobro izmešati i peći u podmazanom plehu. Vruće premazati sa 6 kašika džema, a kad se ohladi, premazati glazuru od 100 g čokolade i malo ulja.

Dina: komentar modifikovan dana: Wed Jun 18, 2008 12:11 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jun 18, 2008 12:10 am

*ORAH TORTA

Sastojci:
10 jaja
2 kasičice kakaa
2 kasiičice prezla
150 gr. oraha
1 kasicica praška za pecivo
250 gr. putera
250 gr. oraha + 50 gr. za dekoraciju
2,5 dl. mlijeka
4 žumanca
4 kasike brašna
6 štangli izlomljene čokolade
4 bjelanca

NAČIN PRIPREME:

Tijesto: 10 bjelanaca ulupati, dodati 10 žumanaca, 2 kasičice kakaa, 2 kasičice prezla, 150 gr. oraha, 1 kasičicu praška za pecivo. Peći, i to su 3 kore (presjeći kada se ohladi).

Fil: Umutiti 250 gr. putera, dodati 250 gr. samljevenih oraha. Posebno skuhati u 2,5 dl. mlijeka, 4 žumanca sa 4 kasike brašna. kada se skuha dodati 5 štangli izlomljene čokolade, zatim Cold sjediniti sa puterom, šećerom i orasima. Nafilovati kore a odozgo staviti nadjev.

Nadjev: Snijeg od 4 bjelanca, 50 gr. sjeckanih oraha, 1 štangla izrendane čokolade.

Na kraju slagom ukrasiti i posuti orasima

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jun 18, 2008 12:12 am

TORTA OD KAHVE

Sastojci

Tjesto
# 200 grama margarina
# 4 jaja
# 300 grama šećera
# 600 grama brašna
# 2 kašike kahve
# 3 kašičice praška za pecivo
# 4 kašičice vanilin šećera
# 2 dl mlijeka

Fil
# 100 grama margarina
# 4 kašike jake kuhane kafe
# 4 kašike kakaoa
# 4 kašičice vanilin šećera
# 600-800 grama prah šećera

Način pripreme

Umutiti sastojke za testo i peći 12 minuta na 200 stepeni. Tepsiju obložiti papirom za pečenje. Dobro umutiti fil i premazati ga preko pečene torte.
ukrasiti malim slojem slaga,i napraqviti dekoraciju po zelji.. kocke i služiti

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sun Jun 22, 2008 9:57 pm

MOKA KOCKE

Sastojci:

1 kutija keksa (Petitt Buerre)
3 žumanjka
15 dkg šećera
20 dkg putra
3 žlice instant kahve
5 dkg mljevenih lješnjaka
malo mljevene kave
3 dl slatkog vrhnja
2.kreme od vanilije+dodato u njumalo mljevene kahve

Nacin pripreme

Žumanjke i šećer pjenasto izmiješajte i skuhajte na pari. Putar pjenasto izradite i umiješajte kuhanu kremu, lješnjake i 1 žlicu instant kave.

Ostatak kahve umutite u 1,5 dl vode i dodajte vanilja secer.

Složite red keksa na tacnu, navlažite kahvom i premažite kremom.

Kad zavrsite postupak umutiti kremu od vanilje u nju dodati malo mljevene kahve i premazati cijeli koolac a po tom ga ukrasiti po zelji..

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sun Jun 22, 2008 9:58 pm

LESNJAK KOCKE

Biskvit:

3 jaja
5 kašika šećera
3 kakao
2 brašna
malkice praška za pecivo
2x napraviti pojedinacno za svaku koru

Kada se pripremljena smjesa istrese u pleh po povrsini posuti mljevene lješnjake, otprilike oko 80 grama
2 pudinga od ljesnaka izraditi po standardnoj recepturi
2 kašike meda
100 gr mljevenih ljesnaka
1 banana
Ovo je prvi fil koji ide na koru

2 kreme od cokolade uz dodatak mljevenih ljesnaka

Postupak: Kora+ fil od lješnjaka i meda, plus puding od lješnjaka, druga kora i na kraju ide izradjena šlag krema od lješnjaka

Na vrh Go down
shadowless
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sun Jun 22, 2008 11:41 pm

Uaaaaaaaaaaa hair imale... sto cu sad da vjezbam i da taman za bajram iznenadim majku, ako Bog da:D
Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 23, 2008 12:34 am

shadowless (citat):
kakav muz, kakvi bakraci.. ni traga ni glasa o muzu

Tako treba !

Prvo nek mama proba i preslano i preslatko i nepecheno i prepecheno. Onda dzuvegiji sve ono potaman da bude .No, treba ti praksa ipak...
A, mama se nece ljutiti, dace sve od sebe da te nauchi...

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 23, 2008 1:09 am

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 23, 2008 10:44 pm

KOKOS KOCKE

Biskvit

3 jaja
5 kasika secera
100 gr kokosa malo praska za pecivo

2 slag kreme od cokolade
1 slag krema od vanilije
50 gr slatke pavlake
100 gr cokolade od rize
100 petit buera

Nacin pripreme

Bjelance odvojiti od zumanjaka i ulupiti u cvrst snijeg a potom sjediniti kokos, zumanjke,secer, prasak za pecivo i par kasika vode i dodati bjelancima.

Peci na 200 stepeni 30 minuta.

2 slag kreme od cokolade dobro umutiti i dodati izerendanu cokoladu od rize.

Znaci ovaj fil ide prvo na ispecenu koru, pa potom ide red keksa koji smo natopili u kokosovom milijeku.Na kraju ukrasiti kolac s kremom od vanilije koju smo predhodno izradili s slatkom pavlakom.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jun 23, 2008 10:56 pm

KOLAC OD KIKIRIKIJA

Biskvit:

3-jaja
5-kasika secera
3-kakao
2-brasna
malkice praska za pecivo /2x napraviti koru
malo limunove korice..

Fil:

15 dag krupno sjeckanih kikirikija
20 dag krupno naribane čokolade za kuhanje
10 dag krupno naribane kraševe Butterscotch čokolade
2 dl krupno nasjeckanih oraha
2 dl kokosovog brašna
20 dag maslaca
1 puding od vanilije

Sve ovo dodati u pola litra mlijeka koje je prije toga prokuhano..

Na kraju napraviti glazuru od čokolade

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:34 pm

Kadaif sa bananom

Sastojci za 1 porciju

neslani rezanci za supu ili kadaifi
šećer
banana
mleveni orasi
voda iz česme

Priprema

U ključalu vodu staviti rezance za supu, one neslane neutralne, kuvati ih dok ne postanu meki ali paziti da
se na raspadnu od kuvanja.
Kada se skuvaju procediti ih u cediljci za rezance
ali da ostanu malo mokri i dok su još vreli preko njih sipati šećer.
Treba dosta da se zasladi ali sav šećer treba da se istopi
u sirup specifičan za ovaj slatkiš. U to iseckati bananu,
zatim možete dodati i mlevene orahe, sve to treba da upije sirup.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:35 pm

Zito torta

Sastojci
Kore (2 x)
5 jaja
2,5 kašika brašna
2,5 kašika mlevenih oraha
5 kašika šećera
Za fil:
3/4 l mleka
4 žumanca
15 kašika šećera
4 kašike brašna
2 kes. vanilin šećera
1 margarin ili puter
200 g mlevenih oraha
morski orah (malo)

Ostali materijal:

sok od limuna ili narandže (po potrebi) i po želji šlag.

Priprema

Umutiti žumanca, dodati šećer i nastaviti s mućenjem dok se šećer ne rastopi. Dodati brašno, orahe (ručno promešati) i pažljivo umućena belanca. Masu promešati, sipati u podmazan ili papirom za pečenje pleh i staviti da se peče. Peče se na 200°C - 180° oko 20-25 min. Kada je gotovo, izvaditi iz rerne, prevrnuti na papir za pečenje posut s malo kristal šećera, skinuti papir (na kome se kora pekla) i ostaviti da se hladi.
Postupak ponoviti još jednom (treba dve kore).

Fil:

Umutiti žumanca, dodati brašno, šećer, vanilin šećer i 5-6 kašika hladnog mleka (od navenenih 3/4 l). Promešati tj. masu izjednačiti, paziti da se brašno dobro rastvori (da nema grudvica), a ostalo mleko staviti da provri.
Kada provri, dodati masu s jajima, smanjiti temperaturu i uz neprestano mešanje kuvati dok se masa ne zgusne. Pomeriti s ringle i ostaviti da se hladi.

Za to vreme umutiti margarin - puter, dodati mlevene orahe i malo izrendisanog morskog oraha. Ohlađenoj krem masi, dodati ovu (puter + orasi) izjednačiti i filovati ohlađenu, vodoravno presečenu koru. Svaki deo kore, prethodno poprskati sokom od limuna ili narandže.
Naneti drugu polovinu kore, malo pritisnuti, pa treću itd. Zadnja je kora, a celu tortu premazati, blago ostatkom fila i poprskati mlevenim orasima ili ukrasiti umućenim šlagom.

Redosled: 1/2 kore + malo soka + fil + 1/2 kore + sok + fil + itd., zadnja kora (bez nanošenja soka) blago premazana filom, poprskana mlevenim orasima ili premazana umućenim šlagom.

P. S. Dok se krema hladi povremeno je mešati da se korica ne stvori. Po želji tj. ko želi više fila staviti duplu meru.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:37 pm

„12 kašika”

Sastojci

12 kašika brašna
12 kašika šećera
12 kašika mleka
10 kašika ulja
3 jajeta
1 prašak za pecivo (12 g)
2 kašike kakaoa

Priprema

Mutiti posebno belanca, posebno žumanca s ostalim sastojcima.
Pomešati obe mase.
Kolač peći na 180°, a posle 20 min.čačkalicom proveriti da li je pečen.
Još vruć kolač preliti sirupom: 12 kašika šećera skuvati u 200 g vode, dodati malo voćnog soka.
Kad upije seći na kocke.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:38 pm

„I & I” sladoled

Sastojci za 10 porcija

5 jaja
10 supenih kašika šećera
2 dcl kisele pavlake
100 g mlečne čokolade ili čokolade za kuvanje
1 kesica vanilin šećera
2 kesice šlaga
čokoladne mrvice ili malo rendane čokolade

Priprema

Odvojiti belanca od žumanaca, pa belanca izlupati u čvrst sneg uz dodatak 5 kašika šećera i kesice vanilina. Žumanca penasto umutiti sa preostalih 5 kašika šećera. Čokoladu istopiti, pa primešati žumancima. Dodati i pavlaku, te sve dobro izmešati. Zatim mikserom umutiti šlag prema uputstvu sa kesice. Ulupan šlag i sneg od belanaca izručiti u smesu od žumanaca i sve lagano izmešati. Ostaviti u zamrzivač na nekoliko sati (najmanje 6 sati), kako bi se sladoled dobro zamrzao. Služiti posuto rendanom čokoladom ili gotovim čokoladnim mrvicama.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:40 pm

Plazma torta

500 g. mlevenih plazma keksa
300 ml. mleko
250 g. margarin
250 g. šećer u prahu
4 žumanca
100 g. oraha
100 g. suvog grožđa
100 g. žele bombona
1 kesica šlaga

Priprema

Keks preliti sa toplim mlekom.
U drugoj posudi umutiti margarin, šećer u prahu i žumanca. Dodati kašiku po kašiku keksa, oraha, suvog grožđa i žele bonbona.
Na ovalu oblikovati i filovati tortu.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:43 pm

After-eight torta

Za jednu koru potrebno:
5 jaja
5 kašika šećera
2 kašike brašna
3 kašike kakaoa
1 prašak za pecivo

Fil:

1 l slatke pavlake
200 g after-eight čokoladica

Priprema

Od navedenih sastojaka ispeći dve kore na 250° i kad se ohlade, preseći ih uzdužno po sredini.
Dan ranije u 0,5 l slatke pavlake rastopiti 200 g after-eight čokoladica. Paziti da ne provri. Ostaviti da se ohladi preko noći.
Sledećeg dana ovu smesu dobro umutiti i spojiti je sa 0,5 l umućene slatke pavlake.
Filovati kore i ukrasiti po želji.
Uživajte!

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:51 pm

American Muffins

Sastojci

250 g putera
250 čokolade za kuvanje
6 jaja
400 g šećera
200 g brašna
2 male kašike praška za pecivo

Priprema

Puter zajedno sa čokoladom rastopiti na pari i ohladiti. Žumanca izmiksati sa šećerom dok se ne dobije kremasta masa. Jajima dodati ohlađenu čokoladu i puter. Kašikom umiješati brašno i prašak za pecivo.
Od bjelanaca napraviti čvrst snijeg i umiješati kašikom u masu.
Mafine podijeliti u 24 formice i peći 175° 25-30 minuta.
Tijestu se mogu dodati i isjeckani lješnici ili isjeckana čokolada, tad je okus još originalniji.
P. S. U originalnom receptu piše da ide 625 g šećera, to je stvarno mnogo, i ovako su slatki.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:54 pm

Bougatsa

Sastojci

1 jaje (sobna temperatura)
1 žumance (sobna temperatura)
1/4 šolje šećera
1 1/2 šolja punomasnog mleka
1/4 šolje griza
1/2 šolje putera
2 kašičice limunovog soka
1 kašičica limunove korice
vanilin šećer
8-10 kora
1/2 šolje otopljenog putera
šećer u orahu
cimet
prstohvat soli

Priprema

Umutiti jaje penasto, dodati šećer i mutiti da bude penasto (oko 4 minuta).

Zagrejati mleko da bude vruće (ali ne da vri).

Skloniti sa vatre i dodati u tankom mlazu umućeno jaje sa šećerom, mešati bez prestanka.
Vratiti na šporet i na laganoj vatri kuvati 3-4 minuta uz povremeno mešanje.

Polako dodati griz iz ruke u tankom mlazu i dodati tek malo soli.

Smanjti temperaturu na šporetu na najmanju i kuvati uz stalno mešanje 5-6 minuta.

Dodati kocke putera i mešati dok se ne otopi. Ostaviti da se ohladi.

Kada se smesa ohladila, dodati limunov sok, struganu koricu i vanilin šećer.

Zagrejati rernu na 350 F (otprilike na 180°C).

Jednu koru poprskati otopljenim puterom (uži kraj kore neka bude okrenut vama).
Staviti 3 supene kašike fila na 1/3 kore i razmazati ga po ostatku kore skoro do ivica.
Preklopiti desni i levi deo kore tako da se skoro sastanu na sredini.
Premazati preklopljene ivice sa malo putera.
Preklopiti donju trećinu i namazati puterom a to isto potom učiniti i sa gornjom. Treba da izgleda poput koverte.

Staviti na podmazan pleh i premazati sa ostatkom otopljenog putera.
Peći 15-18 minuta.

Neka se ohladi 20 minuta pre serviranja.
Najbolje je služiti ih tople posute šećerom u prahu.

Prijatno!

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:55 pm

Brownies

Sastojci za 8 porcija

1 1/4 dl brašna
1/2 manje kašike praška za pecivo
10 dag maslaca
1 1/2 dl šećera
1 jaje
4 kašike kakaoa
1 kašika vanilin šećera
10 dag mljevenih lješnjaka i badema

Priprema

Izmješati brašno sa praškom za pecivo i dodati šećer. Umješati jaje, kakao i vanilin šećer.
Namazati vatrostalnu posudu i izliti mješavinu.
Nožem isjeckati lješnjake i bademe i sipati po tjestu.
Peći 15 min na 200C stupnjeva.
Narezati kolač dok je još topao.
Vruć kolač se može takođe preliti sa čokoladnim sosom ili šećerom u prahu.
Služi se uz sladoled.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Wed Jul 16, 2008 11:59 pm

Cheesecake sa kafom

U receptu je korišten krem sir sa 35% mliječne masnoće.
Naravno, vi možete da zamijenite ovaj krem sir sa sirom koji ima manje procenata mliječne masnoće (ako želite).
Jogurt je sa 10% mliječne masnoće. Količinu šećera možete da smanjite ako volite kiselkast kolač. Recept je inače iz čašopisa "Sve o hrani".

Sastojci

Za koru:
200 g čokoladnih biskvitnih mrvica
80 ml rastopljenog putera, neslanog

Za fil:
3 pakovanja (250 g. svako pakovanje) krem sira tipa philadelphia (sobne temp.)
4 velike kašike instant kafe
3 velike kašike vruće vode
250 ml jogurta (prirodnog bez dodate arome vanile itd...)
300 g šećera
1 velika kašika prirodnog extrakta vanile
2 velike kašike gustina
3 jaja

Za ukrašavanje:

nekoliko zrna pržene kafe
manja kockica čokolade za kuvanje

Priprema

Čokoladne mrvice dobro izmiješati sa rastopljenim puterom. Masu staviti na dno okruglog kalupa za torte prečnika 23 cm i pomocu dlanova rastanjiti koru u kalupu. Tako pripremljenu koru staviti da se peče u već zagrijanu rernu (325°F) tačno 10 min. Pečenu koru izvaditi iz rerne i ostaviti u plehu da se ohladi. U međuvremenu razmutiti kafu u 3 kašike vruće vode i ostaviti na stranu.

U veću činiju staviti krem sir izrezan na kockice, dodati jogurt, šećer i vanilu. Mutiti mikserom na laganoj brzini dok se ne dobije fina kremasta masa. Dodati gustin i ponovo lagano umutiti. Dodavati jaja jedno po jedno muteci iza svakog jajeta. Dovoljno je da se masa izjednači. Nemojte mutiti previše jer će smjesa postati vodena. Polako dodavati pripremljenu kafu u tankom mlazu sarajući lijevo i desno. Kašikom polako promiješati masu samo jednom. Ovo se radi da kolač bude saren tj. u slojevima. Nemojte previše miješati sloj kafe jer će kolač biti braon. Ovaj fil pažljivo izručiti u kalup sa ohlađenom korom, blago protresti kalup da se masa izjednači i ostaviti na stranu.

Rernu prethodno zagrijati na 325°F. U jedan četvrtasti pleh nasuti malo više od 1/2 litre hladne vode i staviti na najnizu rešetku u rerni. Kolač u kalupu staviti na drugu rešetku na sredini rerne i zatvoriti vrata. Peći 50-55 minuta ili dok se kolač ne odvoji od zidova kalupa. Pečenje ne smije da pređe gore spomenuto vrijeme.

Kad je kolač pečen, isključiti rernu, otvoriti vrata na pola i ostaviti kolač da se hladi u rerni 1 sat. Izvaditi kolač iz rerne i ostaviti da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi. Premjestiti kolač u frižider najmanje 4 sata da odstoji, a još je bolje preko noći. Pažljivo otvoriti stranice kalupa i izručiti kolač na tanjir za serviranje.
Da bi kolač lakše izručili, pređite vrhom noža između kolača i zidova kalupa. Kolač ukrasiti sa zrnima kafe koje ste prethodno uvaljali u otopljenu čokoladu.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:33 pm

Munchmallow torta

Kora:

10 belanaca
20 kašika šećera
1 kašika sirceta

Fil:

10 žumanca
3 pudinga od vanile
1 kašika brašna
700 ml mleka
200 g šećera
U zavisnosti od veličine pleha potrebne su 4-5 kutija munchmallowa

Priprema

Kora: Umutiti 10 belanaca, 20 kašika šećera i dodati jednu kašiku sirćeta na kraju. Peći na jakoj temperaturi oko 10 tak minuta, pa sušiti još oko pola sata.

Fil:
Umutiti 10 žumanaca, 3 pudinga od vanile, kašiku brašna i sve to skuvati u 700 ml mleka i 200 g šećera. Kad se fil ohladi dodati jedan umućen margarin, pa podeliti fil na dva dela. U jedan deo dodati izdrobljeni čokoladni deo munchmallowa, a drugi ostaviti žut. Staviti koru pa braon fil zatim red belog preostalog munchmallowa pa žuti fil. Ukrasiti tortu sa dva šlaga

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:35 pm

Nesquik torta

Sastojci

800 g smrznutih višanja
3 pudinga od vanilije
0,5 kg šlaga
1 l mlijeka
12 jaja
1 margarin
1 prašak za pecivo
nesquik kakao

Priprema

Peći 3 kore, ali prve dvije od po:
4 jaja
4 kašike šećera
4 kašike brašna
1/3 praška za pecivo

Treća kora:

4 jaja
4 kašike šećera
2 kašike brašna
2 kašike kakaoa
1/3 praška za pecivo

Prvi fil:

Skuvati 2 čaše (od 2 dcl) šećera i 1 čašu vode i u to dodati višnje i kuvati još 10-15 minuta.

Drugi fil:

Skuvati 3 pudinga u 1 l mlijeka sa 9 kašika šećera.
Kada se puding ohladi, dodati 1 margarin.

Treći fil:

Umutiti 0.5 kg šlaga sa 400 ml vode.

Ređati: žuta kora - prvi fil - drugi fil - treći fil -nesquikkora - prvi fil - drugi fil - treći fil - žuta kora. Tortu ukrasiti po želji.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:47 pm

Baklava rolat

1 kg isključivo tankih kora za pite i baklave
4 jajeta
4 supene kašike šećera
4 kašike ulja
7 kašika griza
1 prašak za pecivo
300 g mlevenih oraha
200 g seckanih oraha
100 g suvog grožđa
1 kg šećera
1 l vode
2 limuna

Priprema

Umutiti 4 belanceta sa 4 kašike šećera, dodati žumanca, još malo mutiti da se dobije čvrsta masa.
Postepeno dodavati griz, orahe, suvo grožđe i na kraju prašak za pecivo.
Sve to dobro izmešati.
Od pripremljenih kora uzeti jednu koru, dobro je nauljiti, zatim uzeti drugu i treću koru nauljiti i staviti kore jednu preko druge.
Na sam kraj treće kore stavljati fil debljine prsta celom dužinom kore.
Od ovih kora uviti čvrst rolat i staviti u pleh koji se prethodno malo naulji.
Postupak ponoviti sve dok se ne utroše i kore i fil. Potrebno je pre pečenja baklavu iseći oštrim nožem na parčiće željene dužine.
Peći 45-50 minuta na 180-200°C (dok baklava ne požuti).
U posudu naliti litar vode i dodati 1 kg šećera, i ušpinovati šećer kao za slatko.
Preliti vruć saft preko rashlađene baklave.
Odozgo narezati kolutove limuna.
Prijatno.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:49 pm

Banana split

Sastojci za 1 porciju

1 banana
3 kugle sladoleda
preliv od voća

Priprema

Oljuštiti banane i prepoloviti uzduž. Staviti u tanjir jednu pored druge polovine da ostane mesta po sredini gde ćete sipati sladoled.

Preliti bilo kojim prelivom, a možete napraviti i domaću glazuru od čokolade.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:52 pm

Banini

Sastojci
2 jaja
2 šoljice šećera
1/2 praška za pecivo
1 vanila
2 šoljice ulja
6 šoljica brašna
malo džema od kajsije ili po izboru

Priprema

Umutiti mikserom jaja, šećer, malo praška za pecivo i jednu vanilu. Zatim dodati ulje i brašno i dalje mutiti da se masa sjedini. Podmazati pleh i zagrejati rernu. Razviti testo debljine jednog prsta i vaditi čašom loptice. U sredini napraviti prstom udubljenje i staviti malo džema.
Peče se 10-15 minuta na 200C, samo da porumene (dobiju žutu boju) ne više

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:54 pm

Bela bajadera

Braon fil:

2 dl vode
300 g šećera
pola margarina (125 g)
500 g mlevenog plazma keksa

Beli fil:

1 dl vode
200 g šećera
pola margarina (125 g)
200 g mleka u prahu
100 g kokosa

Priprema

Braon fil: 2 dl vode, 300 g šećera i pola margarina prokuvati i u to dodati 500 g plazma keksa - to je donja kora .

Beli fil: 1 dl vode, 200 g šećera i pola margarina prokuvati, skinuti sa vatre i u to dodati 200 grama mleka u prahu, promešati i potom dodati i 100 g kokosa. Kad se prohladi staviti preko braon fila i staviti u frižider da se stegne pre služenja.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:56 pm

Bela Rada

KORA:

9 jaja,
9 kašika šećera,
9 kašika oraha ,
1 prašak za pecivo i
2 kašike brašna.

Priprema

Izmutiti jaja sa šećerom i dodati orahe, brašno i prašak za pecivo. Peći u plehu obložnom masnim papirom (175C) i kada je pečeno uviti u vlanu krpu kao rolat.

FIL ZA ROLAT:

300g mlevenih oraha i 150g sećera popariti sa malo toplog mleka i filovati rolat.
Gotov rolat iseći na 18 parčića.

ŽUTI FIL:

5 žumanaca, 5 kašika šećera, 5 kašika brašna i 4 vanilin šećera. Sve sastojke umutiti sa malo mleka i zakuvati u 1/2 l mleka. Kada se ohladi dodati umućen margarin (250g) sa
100g šećera u prahu. U sredinu velikog tanjira staviti jedno parče rolata i u krug poređati jos 8 parčića. Kao cvet. Premazati sa polovinom žutog fila.

Sledi drugi red preostalih 9 parčića rolata i celu tortu "obući" u ostatak žutog fila.

BELI FIL:

5 belanaca izmutiti na pari sa 10 kašika šećera (ili 3 šlaga).
Celu tortu premazati belim filom sem njenog centralnog dela tj. tučak bele rade )

Torta je prelijepa i ostavlja utisak kada se iznese pred goste.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 8:58 pm

Bela torta

Sastojci za 10 porcija

KORA

12 belanaca
1/2 kg šećera
1 kašika sirćeta

FIL

12 žumanaca
250 g šećera
5 kašika brašna
1/2 l mleka
1 margarin (250 g)
250 g šećera u prahu
300 g oraha
3-4 šlaga (iz kesice)

Priprema

Dobro ulupati belanca i zatim postepeno dodavati po 3 kašike šećera i dalje mutiti. Na kraju dodati kašiku sirćeta. Tepsiju pouljiti ili staviti masni papir al´ i njega malo nauljiti. Testo rasporediti ravnomerno po tepsiji, peći na 150°C oko 1 h. Kora posle pečenja ne treba da je hrskava, već meka i vazdušasta.

Fil se priprema tako što se 12 žumanaca umuti sa 250 g šećera, zatim se doda 5 kašika brašna i pola litre mleka pa sve skuva zajedno na pari uz stalno mešanje. Kad je fil skuvan ostaviti da se dobro ohladi. U međuvremenu dobro umutiti margarin sa 250 g šećera. U ovu smesu dodati ohlađen fil (da se margarin ne bi topio). Podeliti fil na 2 dela pa u jedan dodati 300 g mlevenih oraha. Koru premazati prvo žutim filom, zatim filom sa orasima i celu tortu premazati ulupanim šlagom.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Mon Jul 21, 2008 9:00 pm

Bele kocke

piškota:

6 belanaca
12 kašika šećera
200 g seckanih oraha
3 kašike brašna

fil:

1/2 l mleka
6 žumanaca
1 puding od čokolade
2 kašike brašna
8 kašika šećera
150 g margarina
čokoladna glazura:
50 g čokolade
50 g margarina

Priprema

PIŠKOTA:

Ulupati belanca pa dodati ostale sastojke i peći 20 minuta na 180°C.
FIL:

Izmešati žumanca, šećer, puding i brašno pa zakuvati u mleku.
Kad se ohladi, dodati margarin.
GLAZURA:

Na pari otopiti margarin i čokoladu.
Na piškotu staviti fil, a na fil glazuru.
Seći na sitnije kocke.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Oct 23, 2008 9:45 pm

Kolac u casi

Izmješati

4 kafene kašičice oštrog brašna
4 šećera
2 kakaa
3 mleka
3 ulja
1/3 kašičice praška za pecivo
1 jaje

Kada se umuti staviti u šolju za bijelu kafu-čaj..

Peći u mikrotalasnoj oko 3 minuta na 1000W

Sačekati da se malo ohladi, izvaditi iz šolje i kolač podeliti na tri dela, pa filovati po želji.

Dina: komentar modifikovan dana: Thu Oct 23, 2008 9:50 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Oct 23, 2008 9:47 pm

Karamele

Sastojci
250 g šećera
250 ml slatke pavlake
30 g putera
60 g meda
ekstrakt vanile
Priprema

1. Kalup veličine 20X20 cm obložiti papirom za pečenje i premazati tankim slojem ulja.
2. U šerpu staviti šećer, pavlaku, puter, ekstrakt vanile i med. Dobro promješati i zagrijavati polako da se šećer rastopi i na tihoj vatri sve sastojke kuhati dok masa ne dobije karamel boju i onako vidno se zgusne.
3. Sirup odmah sipati na papir i ostaviti da se prohladi. Jos mlaku, ali već stegnutu masu, pažjivo odlijepiti od papira pa vratiti na papir i nauljenim nožem polako sjeći na kockice 2×2 cm pa vratiti u frizider da se stegne.
4. Svaku “bombonicu” staviti u korpicu od papira ili umotati u celofan.

Karamele II

Sastojci
250 ml vode
250 ml slatke pavlake
600 g šećera
2 kašike maslaca
4 kašičice vanilin šećera

Priprema
Šećer otopiti do braon boje (paziti da ne zagori) i, uz mešanje, postepeno dodavati vrelu vodu. Masu uzastopno mešati (temperatura srednja), sve dok tečnost ne ispari. Dodati maslac, vanilin šećer i pavlaku u tečnom stanju. Kuvati uz mešanje dok masa ne postane gusta (oko 45 min), a zatim sud prebaciti u veći, s hladnom vodom, i mešati 5 min. Masu izručiti u pleh dimenzija 12x27 postavljen aluminijskom folijom (premazati uljem). Ostaviti masu da se potpuno stegne, a zatim oštrim nožem seći željene parčiće – karamele.
P. S. Na slici (na sredini tacne) je masa od koje sam pravila karamele. Ako ostavimo karamele da stoje tri–četiri dana na hladnom mestu (ne u frižideru), dobiće lepu, otvoreno braon boju. Ista karamel masa (ali bez čekanja, da se stegne) može se upotrebiti kao fil za torte.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Oct 23, 2008 9:53 pm

Milchschnitte kolac

6 jaja
250 gr secera
200gr griza
250 gr brasna
1 vanilin secer
200 gr kakaa
6 kasika meda
3 dcl ulja
2 praska za pecivo
pola dcl mlijeka

fil

500ml vrhnja z slag
2 kasike mlijeka
2 kasike meda
1 vanilij secer
1 zelatina
glazura
100 gr cokolade mlijecne
malo mlijeka

Priprema

Za kore istuci 3 jaja i 3 zumanjka sa secerom,dodati i vanilijn secer i opet mutiti,treba biti gusto.dodati brasno prasak za pecivo,griz,kakao.promjesti i
dodati mlijeko i ulje,promjesati dobro i dodati med….posebno urađen
snijeg od 3 bjelanka dodati i sve fino izmjesati..podjeliti masu na dva
jednaka dijela i izliti u dvije pomascene pobrasnjne i krusnim mrvicama
posute tepsije ili dva ista kalupa..peci 10 min na 180*c i ohladiti..
Za fil:dobro ohladiti vrhnje umutiit ga cvrsto,dodati med vanilijni
secer umutiti i na kraju dodati zelatinu(pripremiri prema uputi na
vrecici)sve izmjesati mikserom i ohlatit
Na jednu ohlađenu koru istresti svu masu,lijepo i jednako razmazati i prikriti je drugom..
Istopiti cokoladu sa 1 kasikom mlijeka i preliti preko kore..svi sastojci koji su navedeni da budu hladni moraju biti da bi uspjeli napraviti kako treba..eto uzivajte..
Ovo sto pise zelatina ja sam stavila onaj tortenguss sto ide preko vocnih torti.

Na vrh Go down
Sultanija
aktivni dzematlija
aktivni dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Fri Oct 24, 2008 3:44 am

Dina hvala puno na ovim receptima .
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Fri Oct 24, 2008 9:04 pm

Sultanija (citat):
Dina hvala puno na ovim receptima .

Nema na cemu i drugi put

Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Nov 27, 2008 11:40 pm

drage moje, imateli mozda dobar kolac, za bajram!
U mene je standard hurmasice i baklava, i onda napravim jos neku tortu ili kolac.
A sada nemam inspiracije, pa bujrum pomozite mi..
Cvaknute koji sevap
Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Nov 27, 2008 11:44 pm

Sta znam meni ove Kokos kocke igledaju jako lijepo,a mislim da su i ukusne cim su sa kokosom

Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Nov 27, 2008 11:48 pm

al moji nevole bas kokos!!

Ako si ti ljubitelj napravi kokos tortu (s Mininog bloga)
ja sam pravila i bila je jaaako ukusna!

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Thu Nov 27, 2008 11:52 pm

Ja jedino mogu nesto sto se ne pece (jer mi rerna nije dobra)a ako imas sta tako javi.
Dobro bi mi dosao neki jednostavan recept za slanu tortu ako imas?

Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Fri Nov 28, 2008 1:12 am

Svidja mi se ova ''Paris torta''

http://seherbosna.blogger.ba/arhiva/2008/02/23#1396504

Samo mi pomozite..
Kako napraviti ovu koru? u kakvoj tepsiji da pecem? vidim neide prasak za pecivo a mora se presjeci na 3 djela. Kako to?

Minooooo, Amina, Lejla, Dinaaa.. i sve ostale vrijedne kuharice
upomooooooc!

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Fri Nov 28, 2008 7:52 pm

Pa seko imaju da se kupe takvi plehovi,ili ispeces dvije kore u onaj veci pleh pa ih prepolovis.Izaberi sta ti lakse,inace torta izgleda kraljevski

Na vrh Go down
Amatullah
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Fri Nov 28, 2008 10:47 pm

Mahnoor (citat):
Svidja mi se ova ''Paris torta''

http://seherbosna.blogger.ba/arhiva/2008/02/23#1396504

Samo mi pomozite..
Kako napraviti ovu koru? u kakvoj tepsiji da pecem? vidim neide prasak za pecivo a mora se presjeci na 3 djela. Kako to?

Minooooo, Amina, Lejla, Dinaaa.. i sve ostale vrijedne kuharice
upomooooooc!

Vrlo lahko sekano. Peche se u pravougaonom plehu i ne sjeche se po sredini na tri dijela, vec po duzhini pleha mila. Izadju ti tri kaisha i slazhesh ih jedan preko drugog.Isti ti je postupak kao sa tortom ledeni vjetar. Naravno da prasak za pecivo ne treba zbog takvog nachina sjechenja. Kora mora ostati tanka. U suprotnim, ako stavish PP, narashce i nece biti nikako ok. Nece me biti danas tu, a ni sjutra cijeli dan. Nadam se da si insha'Allah shvatila , ako ne, chekaj da se javim opet ili se raspitaj kako se pravi "Ledeni vjetar" i bice ti sve jasno.

YUSUF A.S.
Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sat Nov 29, 2008 8:54 pm

ali u mene tepsija u kojoj inace pecem kolace nije bas tako siroka..
i kad isjecem na 3 djela bice mi ko 3 prsta :S

ovko slicna je moja tepsija

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sat Nov 29, 2008 9:09 pm

Te su dosta uske treba siri pleh,a i prekratke su bice ti kratka snita a samim tim i malo kolaca .Ako ce u tu peci ,jedino ti onda preostaje da tijesto podijelis na pola i da peces u tom plehu ali ces onda imati 4 kore .Ali od te cetvrte uvijek mozes napraviti bombice .Samo je izmrvis dodas ostatak fila od kolaca ,malo suhog grozdja i oraha i malo mljevenog keksa uvaljs u kokos i eto ti kolac ekstra.

Na vrh Go down
Mahnoor
stari dzematlija
stari dzematlija

KomentarNaslov komentara: Re: Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...   Sat Nov 29, 2008 10:54 pm

sad nista nekontam!!

NA HAJR
odoh traziti drugu tortu
Na vrh Go down

Kolaci, torte, rolati, bombice,dezerti-recepti ...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next