Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

Kopriva zdravija od spanaća i zelja

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Kopriva zdravija od spanaća i zelja   Mon Jun 09, 2008 7:35 pm

Dodaje se sirevima, u ranim je pudinzima, a poslednja istraživanja pokazuju da je jedno od najzdravijih i najkorisnijih lisnatih povrća.

Kopriva sadrži znatnu količinu hlorofila, mineralnih soli (kalcijum, kalijum, fosfor, gvožđe) i vitamina C i provitamina A. Osim toga, u njoj je mnogo flavonoida, triterpena, sterola i drugih sastojaka koji pozitivno deluju na naš organizam.

Kako deluje i kada se primenjuje?
Često se primenjuje zbog gvožđa kod malokrvnih osoba jer utiče na stvaranje većeg broja crvenih krvnih zrnaca. Najčešća područja primene danas su poboljšano mokrenje, reumatske tegobe i podsticanje lučenja mleka kod dojilja. Veliku primenu ima i u kozmetici. Ekstrakt korena nalazi se u proizvodima protiv opadanja kose.

Ima li nuspojava?
Primenom gotovih preparata u propisanim dozama nuspojave nisu zapažene. Ali, ipak budite pažljivi jer visoke doze mogu da izazovu crvenilo kože i opstipaciju. Kopriva ne sme da se koristi neprokuvana jer može da ošteti bubrege. S obzirom na to da utiče na pojačano lučenje mokraće, kod česte primene treba pripaziti na gubitak kalijuma i uzimati hranu bogatu tim mineralom.

Kako se priprema čaj od koprive?

Stručak mladih listova koprive treba kuvati 15 minuta u litru vode, procediti i popiti tokom dana. Preporuka je da redovno pijete ovaj čaj mesec dana.

Ako niste znali...
Koprivu retko možete da nađete na jelovnicima, iako je reč o ukusnoj namirnici koja može da se pripremi kuvana kao spanać ili iseckana s jajima kao omlet. Može da se pripremi na mnogo načina kao i svako povrće. Mada je savijača ili pita sa koprivom nešto izvanredno, u celoj Evropi je poznata supa od koprive, jedino jelo u kojem kopriva ima glavnu ulogu.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1