Bosnjacki forum

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

HomePortalRegistracijaLogin

Share | 

MALI SAVJETI ZA DOMACICE

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:22 pm

-Svako zrno kuhane rize bit ce odvojeno ako prilikom kuhanja u vodu dodamo nekoliko kapi limuna

-Zacini se uvijek dodaju pri kraju kuhanja, jer samo tako sacuvaju svoju aromu

-Krompir ce se brze skuhati ako mu prilikom kuhanja dodamo malo ulja

-Ako prilikom kuhanja kiselog kupusa dodate nekoliko kriski jabuke ukus ce biti mnogo bolji

-Preostale kuhane mrkve iz juhe muzete pomijesati u pire krompir koji ce tad dobiti privlacnu boju i nov okus.

-Da bi veci komadi mesa pri pecenju ostali socni i mekani prvo meso zapeci sa svih strana na jakoj temperaturi i onda smanjiti i postepeno dodavati po malo vode dok ne omeksa

-Da banane za kolace i vocne salate nebi potamnile poprscite ih sa limunovim sokom

-Da bi kafa zadrzala svoju potpunu aromu dodati joj malo soli i drzati u frizideru

-Da so nebi bila vlazna i zgrudana u solnjacu dodajte nekoliko zrna rize

-Ako imate glavobolju pomoci ce vam ako u kafu stavite nekoliko kapi limuna.

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:22 pm

Ako vam je nestalo sjaja za masinu za sude isjecite nekoliko kriski limuna i rasporedite po masini, sude ce imati isti sjaj

-Peglu mozete ocistiti ako krpu natopite sa esencijom potrljate po pegli i ostavite da stoji desetak minuta i onda ponovo obrisete

-Vase makaze bit ce ponovo ostre ako uzmete jedan komad aluminijske folije i presjecete je par puta s tim makazama.

-Tinta se dok je friska moze sa garderobe ocistiti sa mlijekom

-Drvenu kasiku mozete oprati tako da je prelijete sa mineralnom vodom i pustite da odstoji neko vrijeme

-Zlato se moze dobro ocistiti sa crvenim lukom tako da ga namazete lukom i ostavite da malo odstoji i potom ispolirate nekom mekanom krpom

-Da bi povrce koje drzite u frizideru duze ostalo frisko plastiku u kojoj ga drzite oblozite kuhinjskim papirom i stavite spuzvu pokvasenu vodom, ona ce povrcu davati potrebnu vlaznost i ciniti ga friskim

-Zagorijelo posude muzemo oprati tako da u njega naspemo dosta soli i prelijemo sa friskom mineralnom vodom i stavimo da kuha dok ne bude cisto.

-Masnocu u mikroveli cemo ocistiti tako da u jednu posudu nalijemo vode i izrezemo dosta limuna i pustimu da se zagrije na najvisoj temperaturi nekoliko minuta.Ne samo da ce se masnoca ocistiti nego ce imati i lijep svjez miris limuna

-Za pranje zaprljanih fugi na plocicama moze se koristiti prasak za pecivo potopljen u malo vode .Pranje se vrsi sa nekom malom cetkicom recimo za zube

Allahu moj ako je ovo sto zelim uraditi lose po mene, po moju vjeru, Dunjaluk i Ahiret , onda to otkloni od mene i odredi mi da se desi bolje od toga, bez obzira sta to bilo, i ucini da time budem zadovoljna.Amin!
Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:23 pm

Vitamini

•A - ima ga u: peršunu,džigerici, tunjevini, žumancetu, mlijeku, kupusu,špinatu , paprici, mrkvii, tikvi, kajsiji.

•B - ima ga u:mlijeku, mliječnim proizvodima, orasima,kruhu, krompiru, jegulji, bubrezima, špargli, telećem mesu, kupusu.

•C - ima ga u: krompiru, kupusu, paradajzu, rotkvicama, peršunu, jagodama, limunu, grejp-frutu, narandžama, džigerici.

•D - ima ga u: telećem mesu

•E - ima ga u: biljnom ulju, bjelancetu, džigerici, žitaricama i i u skoro svom povrću.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:24 pm

Načini upotrebe kuhinjske soli

Pored toga što se upotrebljava za ishranu, so može poslužiti i za bezbroj sitnica u domaćinstvu. Mi vam navodimo nekoliko načina upotrebe kuhinjske soli:

• Kada kupite novu četkicu za zube, omekšaćete je i dezinfikovati ako je ostavite 24 časa u čaši vode kojoj ste dodali kašičicu soli.

• Termos-flasa će duže zadržati toplotu ako u vodu kojom ste je napunili dodate kašičicu soli.

• Sušeno povrće najbolje ćete sačuvati ako u sud u kome ga držite stavite kašičicu soli i hermetički zatvorite. So sprečava razvijanje parazita koji upropašćuju sušeno povrće.

• Ako želite da brzo ohladite ključalu tečnost, stavite je zajedno sa sudom u drugi sud sa hladnom vodom kojoj ste dodali šaku kuhinjske soli.

Pegla na koju su se nahvatale mrlje od hrđe ili štirke može se najlakše i najbolje očistiti ako je dobro istrljate pamučnom krpom i vlažnom solju. Nakon ovoga, peglu samo izbrišite suhom krpom.

• Masan lonac ili tavu mnogo lakše ćete oprati ako u njih stavite šaku soli, pa protrljate novinskim papirom i tek ih onda operete. To se odnosi i na sudove u kojima zagori jelo.

• Ulje u tavi neće prskati ako u njega prvo stavite malo soli, pa tek posle ulje.

• Ako vas za vrijeme letnjih dana ubode osa, ubod će biti manje bolan, a oteklina neznatna, ako mesto uboda premažete debljim slojem soli i vode.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:25 pm

Kako obični recept pretvoriti u dijetalni

Možda su vaši recepti za određena jela tako ukusni i primamljivi, ali su ujedno i kalorični. Naučite kako tim jelima smanjiti kalorijsku vrijednost, a da pri tome ne izgube na okusu i atraktivnosti.
Popišite sve klorične sastojke koje najčešće upotrebljavate pri pripremanju jela. Nakon toga kaloričnim sastojcima pronađite adekvatnu, manje kaloričnu zamjenu – npr, šećer u kolačima i drugim slasticama zamijenite suhim voćem ili sladom od žitarica; majonezu ili vrhnje zamijenite jogurtom, a tvrde sireve svježim ili posnim. Kada je moguće štedite na ulju, maslacu i drugim masnoćama – ne postoji razlika u tome hoćete li povrće pržiti na jednoj ili tri kašike ulja, a ako se počne lijepiti, radije dodajte malo vode...

Ovo su samo neki od primjera koji vam mogu pomoći. Što češće kalorične namirnice budete zamjenjivali manje kaloričnim , prije ćete se naviknuti na takav način prehrane, a ideje će vam same padati na pamet.

I zapamtite – nekonzumiranje masnoća jednako je nezdravo kao i njihova pretjerana upotreba.U prosjeku, 20 posto dnevnih kalorija trebalo bi biti iz masnoća (najbolje iz maslinovog ulja, orašastih plodova, ribe...).

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:26 pm

Hrana i zdravlje

Je li kora citrusnih plodova zdrava?

Pri konzumiranju citrusnih plodova, njihova kora se ljušti i baca, čime se zapravo uništava nevjerojatan izvor dragocjenih zaštitnih tvari (vitamina C, bioflavonoida, kalcija itd.). Dobri poznavatelji namirnica stoga će koru naranče, limuna i tangerine osušiti na suncu i naribati u kolače kako bi se najveći dio tih tvari spasio.

Što je zdravije - tamna ili svijetla čokolada?

Boja čokolade mjeri se postocima dodatka kakaovca u smjesi - što ga čokolada više sadrži, tamnija je i obratno. U bijeloj čokoladi kakaovca nema. No, s dodatkom kakaovca mijenja se i aroma. Standardna čokolada za kuhanje ima oko 40% kakaovca i neusporedivo je zdravija od mliječne (svijetle) čokolade jer sadrži obilje zaštitnih polifenola (flavonoida).

Je li hrana iz mikrovalne pećnice zdrava?

Obrada namirnica ultrakratkim valovima bitno se razlikuje od svih ostalih termičkih obrada jer mijenja molekularnu strukturu. Mikrovalna pećnica je prvenstveno namijenjena odmrzavanju i podgrijavanju, pa svatko tko očekuje više - griješi. Premda je generator valova sada usavršen, još uvijek nije moguće ispeći namirnice tako da budu kao one iz pećnice. Zasad nema stručnih izvještaja o štetnom djelovanju na zdravlje, pod uvjetom da se mikrovalna pećnica koristi prema naputku proizvođača.

Je li banana s crnom pigmentacijom zdrava?

Sve voće, a banana posebno, podliježe procesu zrenja, koje se očituje na razne načine. Banana umjetno dozrijeva u skladištima i kad postigne maksimalno žutu boju, ide na tržište. Za kratko vrijeme, pod utjecajem enzima dolazi do tamne pigmentacije, koja, ovisno o vanjskoj temperaturi, brzo napreduje. Cijena automatski pada jer ljudi misle da su takve banane manje vrijedne. Naprotiv, to je znak zrelosti i tek tada ona postaje slatka (ukoliko nije natučena). Dakle, sve dok kora banane nije oštećena, banana je vrlo zdrava namirnica.

Koja namirnica ima najviše C vitamina?

Tropska višnja Acerola sadrži oko 1800 mg C vitamina na 100 g proizvoda i zato sok ove namirnice koriste američki piloti. Ima divljih voćki koje sadrže i više C vitamina, ali takvo voće se komercijalno ne koristi i ne prerađuje. Acerola se često koristi u tabletama C vitamina kao poseban dodatak (aroma).

Postoje li zamjene za bjelančevine?

Ne postoje, ali budući da su bjelančevine građene od aminokiselina, od kojih organizam neke ne može sam izgraditi (esencijalne aminokiseline), postoje preparati s povišenom koncentracijom takvih aminokiselina. Time se smanjuje šteta ako bolesnik iz određenog razloga sam ne može unijeti dovoljno bjelančevina i esencijalnih aminokiselina.

Zašto je osušena korica naranče i limuna ne samo ukusna, nego i zdrava?

Umjesto da koru citrusnih plodova nakon ljuštenja bacite, osušite ju i kasnije koristite za kolače, jer se u njoj krije pravo blago. Naime, pored visoke koncentracije vitamina C u kombinaciji s bioflavonoidima, kora citrusa, prema najnovijim saznanjima, sadrži tvari koje snižavaju razinu kolesterola gotovo kao najsuvremenija sredstva koja se koriste u tu svrhu (sitosteroli). Saznanja su objavljena u studiji američkih i kanadskih stručnjaka sredinom 2004. godine, a ljekovita tvar zove se polimetoksilirani flavon (PMF). Dok djeluje na snižavanje LDL frakcije, apsolutno nema djelovanja na HDL frakciju. A, za razliku od sitosterola, kora citrusa nema nikakvih sporednih djelovanja.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:26 pm

KAKO SEJĆI TORTE

Najbolje je da se biskvit testo za torte ispeče dan ranije jer se tada lakže seče pošto je dobro ohlađeno. Veliki problem domaćicama predstavlja sečenje torti. Nudimo vam nekoliko saveta kako ćete lepo i lako preseći biskvit.

- Biskvit testo može se preseći oštrim nožem ili koncem koji se omota oko torte, ukrsti i zategne. Pojedinačne slojeve podići pergament papirom i držati ih na tom papiru.

- Ako gornja površina torte nije ravna tortu treba obrezati i obrnuti je, a može se i kremom izravnati površina. Odsečene delove biskvita treba izmrviti, navlažiti sa malo ruma, pomešati sa pekmezom i upotrebiti za nadevanje torte.

- Da bi torta bila što ukusnija i da testo ne bi suviše upilo krem, torta se može premazati marmeladom ili toplim želeom.

- Špric za ukrašavanje torte treba držati vertikalno nad površinom torte. Desnom rukom se istiskuje nadev, a levom rukom vodi vrh šprica.

- Pre početka ukrašavanja iz šprica treba istisnuti malo krema

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:27 pm

MALI SAVETI

Da biste bili "uspešan poslastičar" morate poznavati neka osnovna pravila koja važe kada se pripremaju poslastice. Zato vam savetujemo da se upoznate sa malim "kolačarsim pravilima":

- sve sastojke pripremite pre početka rada i izmerite ih;

- ako kolače pravite sa praškom za pecivo, tada ga odmah umešajte u brašno;

-za pripremanje kolača u većini slučajeva je mnogo pogodniji šećer u prahu od kristal šećera;

- treba pažljivo odvojiti belanca od žumanaca, jer se belanca teško ulupaju ako u njima ostane i delić žumanca;

- belanca se bolje ulupaju ako su hladna;

- pena belanaca se uvek dodaje testu na kraju, masa se samo blago promeša, i kolač odmah peče;

-badem treba popariti vrelom vodom,skinuti kožicu, osušiti ih i samleti ih ili iseckati;

- lešnike treba propržiti u pećnici ili u sudu na plotni štednjaka skinuti im salvetom opnu, tada ih samleti ili iseckati;

- suvo grožđe, pre stavljanja u kolače treba potopiti u mlaku vodu. Po želji vodi se može dodati malo ruma. Kada suvo grožđe nabubri treba ga ocediti, posuti brašnom, da ne bi u tepsiji palo na dno;

- kore limuna ili narandže treba dobro oprati i osušiti pa tek tada narendati;

- pre pečenja zagrejati pećnicu na potrebnu temperaturu;

- tepsiju podmazati i posuti brašnom da se kolači ne bi lepili;

- testo i puslice od belanaca peku se na veoma blagoj temperaturi;

- razne kuglice koje se ne peku posle pravljenja treba sušiti na vazduhu.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:28 pm

KUHANJE NA PARI

Često se u receptima sreće pojam kuhanje na pari. Ono se sastoji u tome da se sud sa masom koja treba da se skuha stavi u veći sud napunjen toplom vodom do 2/3, tako da manji sud ne dodiruje dno većeg. Kuhanje na pari može se izvesti na dva načina, na plotni (treba paziti da voda iz donje posude pri ključanju na prsne u masu od koje se pravi krem, koji bi se u tom slučaju progrušao) ili prvo na plotni, a kada voda u donjoj posudi počne da vri oba suda staviti u prethodno zagrejanu pećnicu.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:29 pm

ŠTA TREBA ZNATI

- Da li je kolač pečen može se provriti ako se štapićem ubode po sredini kolača ili torte. Ako je štapić suv kolač je pečen;

- Mleko sa prijatnom aromom vanile dobiće se ako se u njega stavi kesica vanilin.šećera ili štapić vanile rasečen po sredini;

- Da bi se izbeglo "progrušavanje" krema sa mlekom u njega treba ukuvati kašičicu gustina;

- Ukoliko se krem ipak progruša treba ga odmah dobro umutiti mikserom ili sipati u bocu i dobro promućkati;

- Da bi se sprečilo obrazovanje kožice na površini krema dovoljno je da se na još topao krem stavi list pek-hartije namazan maslacem;

- Suvo grožđe i sve što se dodaje testu treba najpre posuti brašnom, zatim protresti na situ kako bi se odstranilo suvišno brašno. Ako je suvo grožđe prethodno bilo potopljeno u vodi treba ga dobro osušiti;

- Da bi se hurme lakše isekle, nož se mora češće umakati u vodu.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:31 pm

- Svjeze meso ne stavljati u hartiji ili na dasci. Oprati ga sto prije, i da ne stoji u vodi. Soliti ga prije upotrebe i drzati u hladnjak.

- Kada se odresci od mesa lupaju tuckom, kvasiti tucak povremeno vodom.

- Zilavo meso skuhace se brze ako se u vodi u kojoj se kuha doda malo sirceta ili sode bikarbone.

- Prilikom pecenja meso se znatno skuplja. Ako se prethodno podrzi pet minuta u kljucaloj vodi, i zatim ocedi i ispece, velicina komada ostace ista, a samo pecenje ce biti ukusno i socno.

- Meso ce prilikom pecenja zadrzati vrijedne sastojke i dobro ispeci ako se uvije u aluminijumsku foliju.

- Pohovano meso, riba, bice ukusnije ako se prethodno uvaljaju u fino kukuruzno brasno. Da mrvice pri pohovanju bolje prionu u umuceno jaje dodati nekoliko kapi zejtina.

- Peceno meso zadrzace svjezinu ako se u pecnicu stavi i sud sa vrelom vodom. Isto se postize ako ciniju sa pecenjem, drzimo iznad suda sa kljucalom vodom tako da ga para obliva.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:31 pm

POSLASTICARSKA MASA

Materijal: 7kashika shecera u prahu, 10 kashika mleka u prahu ,10 kashika gustina ,prehrambene boje ,malo ulja, jedno belance , kashichica vode .
Postupak:Izmeshajte i prosejte kroz sito shecer , mleko i gustin .To zamesite sa jednim ulupanim belancetom i kashichicom vode. Masa treba da bude tvrda kao testo za rezance ,zavismo od toga shta zelite da pravite obojicete potrebnekolichine mase tako shto cete delove zameshati sa bojom. Obojene delove i ostatak mase drzite u najlon kesici ,shto ce sprechiti da se brzo osushi i stvrdne .

TECNA ROJAL MASA

Materijal: 250 g šecera u prahu, 40 g belanaca, sok od limuna, prehrambena boja.

Pribor: šema, cvršci najlon, okrugli špric, prehrambene boje, porculanska posuda, viljuška i varjaca za mešanje, tacna.

Postupak: Viljuškom izlupajte belance u porculanskoj posudi. U belance dodajte kašiku prosejanog šecera u prahu. Kad masa bude gusta kao med, dodajte kašicicu soka o limuna i mešajte dalje. Masa mora da bude toliko cvrsta da nit istisnuta na najlon, stoji - da se ne razliva. Potrebnu kolicinu mase za istiskivanje kontura odvojite, obojite prehrambenom bojom, a ako je potrebno, dodajte još šecera i ostavite u najlon kesicu. Ovom masom cete istiskivati konture slike na najlonu ispod koga se nalazi šema slike. Najlon i šema moraju biti na ravnoj, c;vrstoj podlozi (tacna). Uzmite kolicinu mase koja vam je potrebna za svaku boju, obojite je i dodajte u nju kap-dve vode. Masa mora da bude malo gušca nego testo za palacink. Popunite površine unutar kontura željenom bojom. Ne dodirujte konture žpricem. Popunite sve površine.

Ostavite sliku dase suši 48 sati. Posle toga skinite sliku sa najlona, savijajuci najlon nadole.

Napomena:
Gustina krema ili rojal mase, mora biti odgovarajuca. Ne sme biti suviše gust, jer ce tada teško izlaziti iz šprica, pa ce kidati elemente dekoracije. Ne sme biti ni suviše redak, jer ce se dekoracija razlivati. Dabiste bili sigurni da ce vaša rojal masa „teci” kako treba, kašicicom izvadite malu kolicinu mase i pustite da iscuri natrag u posudu. Pri tome ce se na površini stvoriti kružic na mestu gde je masa kapala. Rojalmasa je spremna za „slikanje” ako na površini nestane linija kruga dok izbrojite do 10. Gustina rojal mase je kljuc za uspeh u radu.

FONDAN ZA UKRASE

Materijal: 450 g šecera u prahu, 2 belanceta (80 g), prehrambena boja, kašicica glicerina - sirupa (možete ga kupiti u apoteci). Glicerin sirup se koristi za izradu fondan smesa i fondan mase za ukrase od šecera.

Priprema: Umutite belance viljuškom u porculanskoj posudi i postepeno, kašiku po kašiku, dodajte šecer da se dobije kremasta masa, a onda dodajte glicerin i boju koju želite. Masa mora biti sjajna, kompaktna, ne sme da se lepi za podlogu. Ukoliko se ipak lepi, dodajte još malo prosejanog šecera u prahu. Ovu masu možete koristiti i za izradu cvetova špricem.

Na vrh Go down
Lejla
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Mon Jun 09, 2008 7:33 pm

Zacini – kulinarski dragulji

Lovorov list – U anticko doba ovaj list je bio smbol literarne slave i ratnickog trijumfa. Najaromaticniji listovi potici iz Italije.Listovi treba da su osuseni, kozasti, zeleni na povrsini sjajani Upotrebljava se kao aromaticni zacin za sve vrste pecenja, posebno za divljac. Daje prijatan ukus svim vrstama sosova, posebno paradajz – sosu.Upotrebljava se za zakuske, kao dodatak ribama i nadevima od ribe. Sliuzi se kao zacin supama i mnogim corbama od pileceg mesa, ali uvek moramo paziti da ga ne stavimo previse.

Zelena mirodjija – dodaje se kao zacin morskim plodovima ( rakovima skampima, jastogu i ribama )stavlja se u rolate od mesa i cufte, a odlicno ide uz sve vrste salata i belih sosova. Koristi se suva ili sveza.

Ruzmarin – zacin za pecena mesa, raznjice i ribu na zaru. Ublazava miris ovcetine i daje prijatnu aromu pirincu, jelima od jaja. Dodaje se supama od piletine, graska, spanaca, krompira i ribljim corbama. Ovaj zacin se koristi i za punceve od voca. Ruzmarin treba umereno koristiti, zato sto je jak, i ako se suvise upotrebi neutralise druge mirise.

Bosiljak – Na grckom jeziku se zove bazilikon, sto znaci kraljevska biljka. Svez se koristi kao zacin za salate, pogotovo paradajz, ili mirisljavi dodatak za rague, sosove od vina i corbe od recne ribe. Pecurkama poboljsava ukus i cini ih svarljivijim. Ima lepu zelenu boju i prijatnog je mirisa zbog cega se cesto dodaje u umake i salate.

Zalfija – biljka koja se upotrebljava kao zacin u gotovo svim jelima od mesa, narocito uz ovcetinu, svinjetinu i divljac. Dodaje se i prilikom spravljanja jela od sira, zatim za marinate, ribe, pilece i riblje supe. Veoma je dobro dodati malo istucane proprzene zalfije u jela od povrca ( tikvice, plavi patlidzan, grasak, krompir i crni luk).

Majcina dusica – Ona je aromaticna biljka koja ima veliku primenu. Upotrebljava se za ribe i riblje corbe, przeno meso, za rostilj. Dodaje se kao zacin soku od paradajza i ostalim sokovima od povrca, salatama od piletine i rakova, kao nadev za mes. Preliva se, nakon sto se prethodno poprzi na povrce ( boraniju, sargarepa, pecurke, plavi patlidzan). Vrlo cesto se dodaje bujonima od krompira, skoljki i povrca

Biber – Grm ili drvo uspeva u suptropskoj klimi Crni biber je potpuno zreo suv plod; beli se razlikuje po nacinu dobijanja – sa njega je oguljena spoljna opna a jezgro osuseno. Treba ga mleti neposredno pre upotrebe, jer ranije samleveni biber gubi miris i ukus. Dodaje se supama, corbama, jelima od povrca, pecenom i przenom mesu.

Djumbir – Koren istoimene biljke koja potice iz Indije. Miris i ukus mu je ostar i fin, a nalazimo ga u obliku komadica korena, oguljenih ili neoguljenih. Prah se dodaje u egzoticna jela, a kandiran i zaseceren kao poslastica.

Korijander – Plod biljke iz porodice stitarki, potice iz Sredozemlja. Ima zuckastu boju i blag ukus. Upotrebljava se za mariniranu ribu, umake, i egzoticna jela

Karanfilic – Cvetni pupoljak karanfilovog drveta, ubran neposrdno pre cvata i osusen ima siroku upotrebu. Ima jak ukus koji pecka kada se stavu u usta. Odlican je zacin kokosijim supama, zatim bujonima od jagnjetine i teletine. Takodje se dodaje svim varivima od povrca, a upotebljava se i za topla pica od vina, jabukovog soka, vruceg caja i cokolade

Kim – seme istoimene biljke, najbolji dolazi iz Holandije. U zrnu upotrebljaa se za zakuske, namaze od sira , sosove koji se sluze uz povrce, i za male pecene sendvice. Dodaje se u jegnjeci, govedji i juneci paprikas a koristi se i pri spravljanju peciva i biskvita.

Muskatni orascic – Krupno jezgro semena drveta iz porodice lovora, prodaje se u prirodnom obliku ili u prahu. Koristi se u kuhinjama mnogih naroda.. Moze da se nastruze i pospe preko barenih jaja, a moze da se jede i uz razne sireve. Cesto se upotrebljava uz pire-krompir i besamel sos, zatim njime mogu da se posipaju njoke i razne vrste spageta. Moze se koristiti za mlecna pica – cokolade i punc od jagoda.

Na vrh Go down
Dina
Admin
Admin

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Tue Jul 01, 2008 10:42 pm

Kuvarice manje zbori…

Gorica Nešović, superstar radija B92 i voditeljka vašeg omiljenog jutarnjeg programa, za vas otkriva čari kuvanja, tajne ženske kuhinjske veštine i lekovito dejstvo, kako spremanja jela, tako i razgovora. O kuhinji, o kuvanju i jednostavni recepti za kuvarice početnike.

autorka ilustracije: Vladana Likar Smiljanić

O kuhinji

Nekada su se kuhinje projektovale tako da budu u sredini kuće. Bile su velike, sa ogromnim šporetom i velikim šerpama. U selima je svaka poštena kuća imala i “letnju kujnu” – malu kuću od jednog odeljenja u kojem se i mesilo i kuvalo i čuvalo, u koju su uglavnom ulazile žene (koji raj za tračeve). U gradskim kućama i stanovima, kuhinja je bila takođe velika, a obavezno je imala i malu sobu za devojku, koja je bila obavezni član svakog normalnog domaćinstva. A onda, u sedamdesetim i osamdesetim godinama, kuhinje su naglo počele da se smanjuju, da se ne bi “gubio prostor”, jer je izlazak u restorane bio mnogo zabavniji, a pored ishrane, predstavljao i sastavni deo socijalnog života.

Ja sam stalno govorila kako neću ni imati kuhinju kad porastem jer mi neće trebati: “ješćemo neke tablete, niko neće da kuva”. Onda sam negde pročitala da, ako bismo se hranili tabletama, za nekoliko generacija bi se ljudsko telo deformisalo jer želudac ne bi morao skoro ništa da radi, čak su bili i crteži tako deformisanog ljudskog tela, pa sam se zgrozila. U osamdesetim godinama, kada smo svi išli na žurke, i zvani i nezvani, uvek je najbolje zezanje bilo u kuhinji iako se ništa nije jelo, ali nekako glavni štek sa pićem bio je baš tamo. Uvek je tu bio glavni serator koji se ili puva ili priča viceve…

Prezirala sam kuvanje do dvadeset pete, mislila sam da je to gubljenje vremena, robija, ponižavanje žene i trpanje u neku vrstu okova koji je samo njoj, zato što je žena, nametnut. Reč “domaćica” bila je najuvredljivija – “nikad ti nećeš biti domaćica!" – "e pa i neću”.

Do dvadeset pete sam znala da skuvam viršle, jaja na razne načine, i spanać po receptu klinike Mayo. Sve se to dešavalo u maminoj kuhinji, ne u mojoj. Onda se desilo da sam se odselila iz roditeljskog doma i otkrila su se do sad neviđena carstva.

O kuvanju

Svaka žena, majka, komšinica stalno se žalila kako ne zna šta danas da kuva, kako joj se sve smučilo, kako joj je muka da provodi po 2-3 sata za šporetom i kako je “prokleto žensko”. Majke mi, žao mi je čitavih generacija koje nisu znale da uživaju u životu i danu, nego stalno kukale. Naravno da je to kukanje bilo rutina a ne iskreno, i zato mi ih je žao još više.

Jedan moj rođak imao je ritual kad ide u WC – ponese pikslu ( i cigare, naravno), novine, jedne šarene i jedne dnevne, najavi svima kako ga neće biti jedno pola sata i ode. Vrati se pun informacija, teorija, analiza i baš, vidim, bude nekako zadovoljan. Onda je, posle izvesnog vremena, kupio stalak za novine i kupatilo je počelo da liči na dodatak radnoj sobi.

Sve češće u kupatilo se odnese i tranzistor.

Ali, nema kuhinje bez malog srebrnog radija sa dva zvučnika i kasetofonom, kupljenog na Buvljaku ili kod Kineza. Uglavnom namestiš jednu stanicu, jer posle desetak dana, od pare i kuhinjske vrućine potenciometar se nekako ulepi, pa krči kad menjaš stanicu. Nema veze. Svaka prava cica će sebi sipati bezalkoholno piće u omiljenu čašu, izvaditi omiljenu krpu, pojačati malo taj radio i zabava može da počne. Da bi bilo šta “ispalo dobro”, svaki učesnik u projektu mora da zna šta mu je cilj. Tako je i sa kuvanjem. Da znamo za koga sve kuvamo, koje face želimo da im vidimo dok jedu… uglavnom kuvamo za one koje volimo.

Moj prvi recept
(Zarekla sam se da nikada neću praviti sarmu, podvarak, pilav, krompir paprikaš, pečenje. Ipak, pre dve godine pravila sam sarmu, a i krompir paprikaš, ali malo drugačije.)

U Bazaru (tada jedinom ženskom magazinu od tri ukupno) izlazili su kao super recepti. Tako sam našla, čini mi se, najjednostavniji. Zaboravila sam kako se zvao, ali sam ga stalno zvala:

Šareni pire

Skuva se krompir (oljušten, naravno), a gotov je kad prođete viljuškom kroz njega bez zadržavanja. Onda se ucmeka kao za pire, ali mu se ne dodaje ništa sem malo soli, i to se ostavi sa strane. Za ovo izabrati šerpu koja može da ide u rernu, ili dublju vatrostalnu činiju.

Onda se u tiganju, na malo ulja, proprži šaka seckane govedje prsute, pa se doda šaka narendanog žutog sira. Čim sir počne da se topi i lepi za varjaču i mislite sve je propalo, to je gotovo. Odmah se to vrelo iz tiganja pomeša sa onim pireom i meša dok se se ne dobije lepa šarena masa. U to može da se doda malo kukuruza šecerca (iz konzerve), malo graška (iz konzerve), tj. barenog povrća raznih boja. Kad se to sve lepo zašareni, treba napraviti nekoliko udubljenja, tako što se varjačom malo ulubi površina, a onda se tu razbije jaje. Kao, koliko osoba, toliko i jaja, ali može i manje. I onda to ide u rernu na 180-200 stepeni da se samo ta jaja zapeku. Služi se i jede sa zelenom salatom.

(Ovaj recept je uspeo, nema šta tu da ne uspe, ali ima posla oko tog povrća i mešanja i sudova, posle, koji se peru.)

Narandžasta piletina

Ovo je toliko prosto da svaki prosečan muškarac može sam da napravi.

Potrebno je:

pola kilograma pilećih ili ćurećih fileta
jedna slatka pavlaka
aleva paprika

Pileće filete iseći na štapiće i baciti na vrelo ulje. Mešati dok meso ne dobije onu finu žuckastu boju. Lepiće se za šerpu, ali nema veze, samo neka se meša. Onda se smanji temperatura i doda se aleva paprika, da se sve zacrveni, i kad mislite da ste preterali, e to je to. Promeša se nekoliko puta da paprika uhvati svako parče mesa i onda se izruči pavlaka. Posoliti po ukusu, uz obavezan biber, a može i malo karija da se doda.

Uz ovo, najbolji su obaren pirinač i zelena salata. Ima kalorija zbog ove pavlake, pa je dobro da se posle malo šeta i makar gledaju izlozi.

Pita od jabuka

Potrebno je:

pola kilograma tankih kora
kilogram jabuka
žuti šećer
ulje i kisela voda

Prvo se uključi rerna taman da se zagreje dok se ovo sve ostalo slaže.
Onda se izrendaju jabuke na ono krupno na rendetu, doda im se mnogo cimeta (cela kesica) ili smeša začina za pitu sa jabukama – u većim samoposlugama ima je na rafu sa začinima.

Ovako: Uzmu se dve kore zajedno, kao sijamke, i onda se poprskaju kiselom vodom (ja sipam u fajtalicu za veš) i malo ulja. Preko toga, jedna kašika žutog šećera se prospe koliko može ravnomerno. Onda, jedna kašika jabuka samo se ovlaš pobaca. Preko toga se stavi nova kora, ali se na nju natrpaju jabuke, onako fino. Sve se savije nežno i stavi u podmazan pleh. Tako redom dok se ne potroše kore.

Kad je sve poslagano, u šoljicu sipati malo ulja i isto toliko vrele vode, pa četkicom namazati svaku koru. Ova smesa pomaže da kore ne puknu. Peče se na 180 stepeni dok ne dobije lepu žućkastu boju. Kad se ispeče i ohladi (da bude mlako) iseče se na komade željene veličine, a onda u cediljku za čaj se stavi šećer u prahu i pospe preko parčića.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MALI SAVJETI ZA DOMACICE   Today at 12:23 am

Na vrh Go down

MALI SAVJETI ZA DOMACICE
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1